Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Hudební festival Znojmo letos ve znamení luteránské hudby

Už 6. července 2017 zahájí Hudební festival Znojmo - festival klasické hudby, kvalitního vína i vytříbené gastronomie - svůj 13. ročník. Letos ve znamení hudebního střetu protestanství a katolicismu, a opět pod patronací uznávaného houslisty Pavla Šporcla. Po 18 dní se můžete setkávat s mistrovskou hudbou špičkových českých i zahraničních interpretů nejen na historických místech Znojma, ale i na řadě netradičních míst celého Znojemska.

13. ročník Hudebního festival Znojmo představí ve dnech 6.-23. července 2017 opět nové téma. Letošní tematická festivalová linka se inspirovala tématem střetu protestantství versus katolicismus. Letos si celý svět připomíná 500 let od vystoupení reformačního kněze Martina Luthera, a tak toto téma nebude chybět ani ve Znojmě a jeho okolí.

Téma se prolíná pestrým festivalovým programem, který tvoří dva koncerty extravagantního houslisty Pavla Šporcla, očekávané vystoupení předního evropského barokního orchestru Akademie für Alte Musik Berlin, představení mimořádně talentovaných dětských virtuózů a další dvě desítky vystoupení. Na programu jsou akce nejen spojené s klasickou či duchovní hudbou, ale také akce přesahující do gastronomie. „Pět set let od vystoupení kněze Martina Luthera nám vnuklo téma o stýkání a potýkání protestantské a katolické hudby a kultury. Téměř všechny koncerty jsou touto dramaturgií zasaženy. Dokonce i gastronomicko-hudební projekt na vranovském zámku či sommelierské minikurzy,“ řekl Jiří Ludvík, prezident festivalu.

Pořadatelé pro diváky i letos připravili více než 20 akcí na 18denní festivalové přehlídce. Chybět nebude ani zcela unikátní dramaturgický počin, který v produkcích hudebních festivalů nemá obdoby. Letošní scénický počin ve vlastní produkci festivalu nese název Příběh o Kristu a vznikl spojením a scénickým ztvárněním děl Heinricha Schütze. „Heinrich Schütz je nejvýznamnější skladatel až do doby Johanna Sebastiana Bacha. Tvořil v duchu Lutherovy reformace. V jeho hudbě je cítit extrémní citlivost pro zvuk a význam textu. Tím se stává jeho tvorba naprosto srozumitelnou i dnešnímu posluchači. Zasáhne laika i odborníka,“ uvedl Roman Válek, umělecký ředitel festivalu.


PROGRAM 2017
FOTO Ohlédnutí 2017
● FOTO Ohlédnutí – nejnovější scénické projekty
VIDEO Ohlédnutí za HFZ 2017
VIDEO Hostina na vranovském zámku
VIDEO Připomenutí opery Don Giovanni

Proč přijít na Hudební festival Znojmo?
1. AUTENTICKÉ ZPRACOVÁNÍ
Všechny inscenace byly nastudovány v duchu stylové interpretace hudby starších slohových období, s použitím dobových nástrojů nebo jejich replik. Zárukou kvality podání barokní hudby je uznávaný český soubor Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir s dirigentem Romanem Válkem a sbormistryní Terezou Válkovou.

2. HUDEBNÍ GASTRONOMIE
Akce tak spojuje téměř dvě desítky vinařství, která na koncertech provádějí degustace a besedu o víně. V rámci festivalu vzniká také unikátní limitovaná edice festivalových vín. Některé programy vznikají přímo k pevnému propojení s vínem a koncert je tak doslova prošpikován povídáním o tomto lahodném moku. S místním vínem jdou ruku v ruce i mimořádné pokrmy, na které návštěvníci narazí nejen na festivalu ve speciálních gastro-hudebních programech, ale také v místních restauracích.

3. VLASTNÍ PRODUKCE
Festival každoročně uvádí scénické dílo ve vlastní produkci. Do takto unikátního projektu jsou obsazováni špičkoví čeští i zahraniční interpreti, aby byly splněny vysoké standardy, které si Hudební festival Znojmo vytyčil. Letošní téma: H. Schütz Příběh o Kristu – scénické oratorium z děl jednoho z nejzásadnějších německých skladatelů 17. století, vypraví příběh o zrození a smrti Ježíše Krista. Návštěvníci se mohou těšit na moderní režijní pojetí.

4. NETRADIČNÍ MÍSTA
Návštěva festivalových akcí se stává stále vyhledávanějším programem letní dovolené. Znojemská oblast má řadu cyklostezek, ale také zajímavé památky a jiné architektonické skvosty. Je to místo, kde se o prázdninách pořádá velké množství vinařských akcí, a proto si tam přijde na své celá rodina. Festival každoročně přináší několik zbrusu nových míst, kde se koncerty běžně nepořádají. Když v červenci začne festival, ožívají hudbou, tancem a divadlem místa, která nejsou pro tento typ umění zcela typická. Podání kvalitní klasické hudby tak získává ve Znojmě zcela jiný rozměr.

5. HVĚZDNÝ PATRONÁT
Dlouholetým patronem hudebního festivalu Znojmo je uznávaný houslový virtuóz Pavel Šporcl. každoročně program festivalu obohatí o svá mistrovská vystoupení a nejinak tomu bude i letos, kdy za doprovodu špičkového klavíristy Petra Jiříkovský a Janáčkova komorního orchestru přednese publiku hudbu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

6. DLOUHOLETÁ KVALITA
V rámci předchozích dvanácti ročníků festivalu se uskutečnilo přes 270 koncertů a představení různého zaměření. Festival roku 2016 navštívilo 15 000 návštěvníků a srovnatelnou návštěvnost si festival drží už 8 let.

Více informací: www.hudbaznojmo.cz.