Mezinárodní folklorní festival Strážnice zve na svůj 72. ročník

Již 72. ročník Mezinárodního folklórního festivalu se uskuteční ve dnech 22. - 25. června 2017 ve Strážnici. Současně se bude konat také 35. ročník Folklórního festivalu Dětská Strážnice. Od čtvrtka do neděle se na pódiích v zámeckém parku i ve strážnickém skanzenu vystřídá na 2700 účinkujících z České republiky a zhruba tři stovky zahraničních v pětatřiceti pořadech. 

Každý poslední víkend v červnu se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavily a užily si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu. Během festivalu se mohou potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik. Najdou zde zábavu i poučení, mohou zhlédnout vystoupení nejen našich, ale i zahraničních souborů a seznámit se tak s jinými kulturami. Mnoho diváků se už po léta účastní hodnocení v populární Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku a někteří z nich si v ní přímo i zatančí. Na každoroční setkání se vždy těší nejenom samotní návštěvníci, ale i desítky účinkujících od nás i ze světa, neboť festival je už tradičně místem setkávání přátel lidových tradic a zábavy.

Jak informovali pořadatelé z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, festivalu se zúčastní 140 souborů a skupin z tuzemska a zahraniční soubory z Turecka, Rakouska, Chorvatska, Rumunska, Ghany, Bulharska, Velké Británie a Slovenska. Soutěže tanečníků verbuňku se zúčastní 45 finalistů, v zábavních střediscích festivalového areálu se vystřídá 13 cimbálových a pět dechových hudeb

Páteční slavnostní zahájení festivalu v amfiteátru Bludník bude i letos spojeno s předáním Ceny ministerstva kultury za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru. Předcházet mu bude dopolední i odpolední program pro děti, ve skanzenu například pořad A. Schauerové a M. Maňákové Tady jsme doma s podtitulem Až já budu velká, bude ze mě selka. Výmluvný název má také podvečerní pořad Nebojte sa, chlapci, ej, že nebude vína. Po zahajovacím dudáckém pořadu zahraničních (i domácích) dudáckých souborů Z krajin za obzorem se na Bludníku odehraje pod názvem Tři mušketýři pořad k nedožitým pětadevadesátým narozeninám tří primášských a lidských osobností – S. Volavého, J. Petrů a J. V. Staňka.

Sobotní dopoledne v amfiteátru Zahrada bude věnováno soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, ve skanzenu přiblíží svatební zvyky na Veselsku pořad P. Hrbáčové a M. Lukešové Já sa budu vydávati. K dominantám sobotního programu bude patřit také pořad národnostních menšin žijících na území ČR, nazvaný Domovina 2017, na Bludníku se odehraje národopisný pořad ze severních a severovýchodních Čech, zaměřený na osobnost sběratele Pavla Krejčího a nazvaný Links, rechts, Krejčí, švec! 300. výročí Valašského sboru portášského připomene v sobotu na Bludníku pořad Portášské chodníčky, odkazu nezapomenutelného redaktora brněnského studia Českého rozhlasu bude věnován nedělní pořad Břetislava Rychlíka Živá píseň Jaromíra Nečase. 

Program na plódiích v parku i v komornějším prostředí skanzenu či v budově zámku nabídne každému příznivci folklóru něco pěkného. I tomu, kdo si mezi komponovanými pořady nevybere ten pravý, poskytne Strážnice během festivalového víkendu dost příjemných zážitků. Třeba při zábavě s cimbálovými i dechovými hudbami během páteční či sobotní Noci s hudci, nebo při sledování tradičního průvodu krojovaných účinkujících. 

Pořádání Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice je jedním ze základních úkolů Národního ústavu lidové kultury. Tento festival se poprvé uskutečnil v roce 1946 a od svého počátku měl charakter celostátních slavností. Během svého vývoje začal postupně představovat folklor nejen v jeho přirozené podobě, ale také v různých úpravách a stylizacích. Díky tomu dodnes zachovává bezprostřední kontakt mezi účinkujícími a diváky a zároveň umožňuje i živé zapojení návštěvníků do festivalového dění, například při finále již zmíněné Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.

Festival probíhá nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu. Programy komornějšího charakteru zájemci sledují rovněž ve vlastní budově zámku – již tradicí se staly hudební pořady v zámecké expozici lidových nástrojů.

Zahraniční soubory z blízkých i vzdálených zemí vystupují na festivalu už od roku 1957 a každoročně přinášejí divákům nové zážitky svými exotickými kroji, tanci a písněmi. Strážnický Mezinárodní folklorní festival získal statut festivalu CIOFF (Mezinárodní rady organizátorů festivalů folkloru a lidového umění), čímž se zařadil mezi vybrané celosvětové folklorní festivaly a již dvakrát se stal festivalem Středoevropského sektoru CIOFF.

Odborná porota na festivalu uděluje od roku 1983 čestný titul Laureát MFF Strážnice a Cenu MFF Strážnice za nejvýraznější autorský přínos při přípravě a realizaci pořadů. Pro každého návštěvníka je však tím nejcennějším jeho vlastní prožitek, proto je nejlépe přijet do Strážnice a prožít nezaměnitelnou atmosféru festivalu osobně. Jste všichni srdečně vítáni. Letos ve dnech 22.-25. 6. 2017 - už na 72. ročníku!

Připomeňme, že vstupné do celého festivalového areálu a na všechny pořady včetně expozic a výstav stojí v pátek 200, v sobotu 300, v neděli 150 Kč, permanentní vstupenka na celý festival 450 Kč, pro držitele ISIC karty pak 300 Kč. Volný vstup mají děti do 15 let, důchodci nad 70 let a zdravotně hendikepovaní držitelé průkazů TP, ZTP a ZTP/P.

Více informací na http://festivalstraznice.cz/