Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Valtice v červenci opět ožijí starou hudbou

Mezinárodní letní škola staré hudby ve Valticích (MLŠSH) již po devětadvacáté umocní prázdninovou atmosféru barokních Valtic. Do města se sjedou hudebníci profesionálové i amatéři, renomovaní umělci v roli lektorů, studenti i děti či publikum vzdávající hold hudbě starších stylových období. Účastníci se tak setkají s gregoriánským chorálem, renesančními motety, barokní operou či dobovými tanci, hudbou sólovou, komorní, sborovou i orchestrální, nebude chybět ani divadelní rozměr v podobě barokního herectví a gestiky.

Večerní koncerty již řadu let dotvářejí kulturně společenský význam letní školy a ani letos pestrý koncertní program pro veřejnost s podtitulem Hudební Rendez-vous nebude chybět. Návštěvníci mohou obdivovat nově zrenovované prostory zámecké jízdárny či unikátního barokního divadla. Zámeckou kapli rozezní středověký chorál a všechny prostory včetně nádvoří a zámecké zahrady se promění ve velkolepou Valtickou barokní noc, která bude ve čtvrtek 13. 7. 2017 jedním z hlavních lákadel celého cyklu. Slavnost budou provázet italské postavy commedia dell‘arte, které zapojí návštěvníky nejen do výuky historických tanců, ale i do křepčení pouličních komediantů. V čase a prostoru se publikum přenese do barokní Francie nebo do zvuku středověkého chorálního zpěvu. Novinkou bude letně střižené občerstvení s nabídkou vín valtické oblasti. Noční oblohu rozpoutá závěrem rej barokního ohňostroje.

Letošní koncertní cyklus Valtic přivítá nejznámější dílo českého baroka Loutna česká Adama Václava Michny z Otradovic, avšak v nově provedené rekonstrukci podle nedávno nalezeného dobového tisku v podání českého Ensemble Inégal v čele s Adamem Viktorou. Slavnou Beethovenovu 3. symfonii Eroicu uslyšíme v dobové transkripci pro kladívkový klavír a komorní uskupení. Kopii historického nástroje si do Španělské jízdárny přiveze interpretka, první dáma kladívkového klavíru v ČR Petra Matějová, kterou doprovodí Musica Florea. Sladká slova z Parnassu vypoví vokální soubor Collegium Floreum v doprovodu tentokrát již v rozšířené sestavě orchestr Musica Florea včele s Markem Štrynclem. Chorální praxi a středověkou polyfonii můžeme vyslechnout ve zvuku ženského vokálního tělesa mezinárodního renomé Tiburtina Ensemble z Prahy. Taktéž pražský divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten představí několik obrazů ze slavné učebnice učitele národů Orbis Pictus.

Velmi populární lektorské koncerty jsou vždy dílem improvizace a toho nejlepšího, co pečlivě vybraní čeští i zahraniční lektoři umí. Své fundované znalosti v oblasti interpretace staré hudby, divadla a tance vždy přetaví do živých, hravých a rozhodně neformálních vystoupení. Můžeme se mezi mnohými těšit na světoznámého flétnistu Petera Holtslaga (Nizozemí), fenomenálního pěvce Jürgena Banholzera či Johanna Weisse (Německo), Poppy Holden z Velké Británie, za cembalo usedne Shalev Ad-El a hereckým uměním přispěje oblíbený Lorenzo Charoy z Francie. Vše, co se bude po celý týden ve 30 třídách se zaujetím studovat, shrne celovečerní představení Láska a nenávist.

MLŠSH se koná za laskavé podpory Státního fondu kultury, Ministerstva kultury ČR, Národního památkového ústavu, Národního centra divadla a tance, Města Valtice a Vinařské školy Valtice. Mediálním partnerem je Břeclavský deník.
Pořadatelem 29. ročníku MLŠSH Valtice je Společnost pro starou hudbu (ČR)

PROGRAM: www.early-music.cz/program
VSTUPENKY: http://npuvstupenky.colosseum.eu/valtice/list
VSTUPNÉ: 250 Kč / 200 Kč / 150 Kč / 100 Kč
KONTAKT:
Organizace PR & tiskový servis
Klotylda Marková, Žaneta Bartová
Tel.: 721 347 911, 608 400 505
e-mail: klotylda@early-music.cz,  zaneta@early-music.cz
www.early-music.cz 

Další informace zde