Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Co nového ve Ždánicích?

100 let ve Ždánicích ve fotografiích

Od 7.10. – 16.12. 2018 probíhá ve Vrbasově muzeu ve Ždánicích výstava ke stému výročí republiky pod názvem „100 let ve Ždánicích ve fotografiích“. Pro velký zájem bude výstava prodloužena do 16. 12. 2018, na které je možné zhlédnout na 350 fotografií a dokumentů z historie Ždánic. Fotografie pocházejí ze soukromých sbírek a sbírky muzea. Jedná se např. o snímky z rekvizice ždánických zvonů, (z r. 1917 a 1942), dále pak staveb významných budov, fotografie z nejrůznějších akcí jako jsou například dožínky, akce „Z“, veřejná cvičení, hody, slavnosti rozorávání mezí ve Ždánicích apod. Unikátní a téměř neznámý snímek T.G. Masaryka zhotoveného ze sněhu ždánickým sochařem Karlem Zouharem v únoru 1940 nebo originál vstupenky ze slavnosti položení základního kamene budovy měšťanské školy (28.10.1928). Také je zde možno dovědět se, které stavby ve Ždánicích projektoval místní stavitel František Foret. A pokud by vás zajímalo, která osoba ve Ždánicích byla neteří Žofie Chotkové, manželky následníka trůnu Ferdinanda d´Este, přijďte se podívat. 

Muzeum otevřeno:
úterý – pátek 9 – 16 h
neděle 13 – 16 (pouze od 18.11. – 16.12.)

Adventní panenková výstava přivítá Ježíška

Od 20.11. – 16.12. 2018 bude ve Vrbasově muzeu ve Ždánicích probíhat vánoční výstava panenek a dalších doplňků ze sbírky Moniky a Nikol Chmelařových. Jejich sbírka v současné době čítá 1400 panenek mnoha druhů a velikostí. Mezi nimi např. panenky porcelánové, vinylové, z plastu, bakelitu, kaučuku a dalších materiálů, nechybí ani panenky slavných návrhářů, dále pak plyšové hračky, kočárky, postýlky, kolébky, košíky a spousta ručně vyrobených doplňků (pletené, háčkované, vyšívané a šité). Od roku 2012 se Monika a Nikol (matka a dcera) zabývají výrobou rebornovaných panenek, za které získaly řadu ocenění u nás i ve světě. A na co se můžete těšit na výstavě ve Vrbasově muzeu?

„Přímo pod baldachýny se Vám otevře svět plný skřítků, panenek Barbie a princezen v překrásných šatech. Uvidíme zde také realistické panenky, které jsou k nerozeznání od skutečných miminek. A protože to bude především výstava vánoční, nebude chybět ani Panna Maria s Ježíškem v jesličkách. Vlastně celá expozice bude laděna do zimní tématiky s vánočním aranžmá. Výstava bude doplněna o doprovodné programy v podobě výtvarných a vánočních soutěží a komentovanými prohlídkami“. Uvedly autorky výstavy Monika a Nikol Chmelařovy.


Muzeum bude během výstavy otevřeno:
úterý – pátek 9 – 16 h
neděle 13 – 16 h
nebo po předchozí dohodě na tel. č. 725 920 846

Vstupné:
Dospělí - 50 Kč
Děti - 30 Kč
Skupinové vstupné pro základní a mateřské školy- 20 Kč