Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Hudební festival startuje již tento čtvrtek ve Znojmě

Na programu má 14. ročník znojemského festivalu světově uznávané Il Giardino Armonico, famózní Annu Prohasku, dva koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla a dalších uznávaných interpretů. V 18 dnech festival představí 30 koncertů a doprovodných akcí. Od 12. do 29. července ve Znojmě a okolí.

Téma a ústřední dramaturgickou linku vnuklo scénické oratorium italského skladatele Emilia de’ Cavalieriho Svár duše s tělem (12., 13., 14.7.), které pořadatelé připravují ve vlastní produkci. Již nyní ve Znojmě pracuje více než 50 členný umělecký tým v čele s dirigentem Romanem Válkem a režisérkou Ladislavou Košíkovou. V kostele sv. Michala připravují jedinečné zpracování alegorického nadčasového díla. 

Světově uznávaný orchestr si pro svůj jediný koncert v Česku vybral Znojmo. Pořadatelé si na něj ale museli počkat
Největší akcí tohoto ročníku bude koncert italského orchestru staré hudby Il Giardino Armonico a sopranistky Anny Prohasky (29.7.). Jak Il GIardino Armonico, tak i Anna Prohaska patří ke špičce v interpretaci staré hudby. Znojmo je jediné město v Česku, které si uznávaní hudebníci vybrali pro své turné Serpent & Fire (Had a oheň). Orchestr Il Giardino Armonico nasbíral mnoho hudebních cen, mezi jinými i Grammy nebo Gramophone.

Festival má na Znojemsku stále co objevovat
Jako každoročně objevuje festival nová netradiční místa pro konání koncertů. Letos se návštěvníci festivalu podívají do sálu konventu Louckého kláštera. Tyto prostory nejsou běžně návštěvníkům přístupné. Letos se po několika letech uzavřených prostor vracíme do Althanského paláce v centru Znojma.
V rámci Tour de varhany Martina Jakubíčka (22.7.) se letos podíváme do kostelů, které jsme ještě nenavštívili, do Vratěnína, Gerasu a Retzu.
Příhraniční poloha Znojma dlouhodobě nahrává spolupráci festivalů ve Znojmě a Retzu. Letos poprvé mají tyto festivaly společný závěrečný koncert Il Giardino Armonico s Annou Prohaskou.
„Ještě více letos prohlubujeme mezinárodní spolupráci s partnerským festivalem za hranicemi v rakouském Retzu. Například varhanní koncert, který je našim dlouholetým evergeenem v podání skvělého brněnského varhaníka Martina Jakubíčka, letos doplní také hráči ze zahraničí a varhanická tour zavírá během jednoho dne do dvou míst na Znojemsku a dvou míst za hranicemi. Několik koncertů pořádáme ve spolupráci s festivalem v Retzu,“ řekl Jiří Ludvík.
Po loňském ročníku se festival podruhé vrací na louku u hotelu Savannah v Chvalovicích nedaleko Znojma. Poprvé v historii festivalu si na své přijdou milovníci swingu, pro které si pořadatelé připravili Swingovou tančírnu (15.7.) pod širým nebem. Na této akci je pro návštěvníky připraveno i lahodné občerstvení z kuchyně hotelového šéfkuchaře. Swing na Hatích ale není jediná akce, která snoubí gastronomii s hudbou. Výsadní postavení v programu festivalu má Hostina na zámku (22.7.), což je gastrononcert, na němž hosté okusí lahůdky z kuchyně šéfkuchaře Radka Davida z restaurace La Veranda.
Patron festivalu Pavel Šporcl vystoupí dvakrát
Lahůdkou letošního ročníku festivalu jsou koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla. Ten vystoupí 21. 7. sólově na koncertu pod názvem Pavel Šporcl mezi tělem a duší. Speciální program na míru festivalu není ale jediným lákadlem koncertu. Netradiční bude i atypické kruhové řazení sedaček v jízdárně Louckého kláštera. Druhé vystoupení (24.7.) Pavla Špocla bude v triu společně s bratrem Petrem Šporclem, který je předním českým violoncellistou, a uznávaným klavíristou Karlem Košárkem.

Proč si nenechat ujít Hudební festival Znojmo 2018
● víno a gastronomie přímo na koncertech ve spojení s hudbou
● netradiční místa pro konání koncertů, která jsou veřejnosti mnohdy volně nepřístupná
● autentické zpracování na dobové nástroje a ve stylové interpretaci
● vlastní produkce scénického díla, tzv. festivalová stagiona na míru Znojmu

Termín: 12.–29. 7. 2018 (14. ročník)

Místo:Znojmo a okolí (nádvoří, náměstí, jízdárna, kostely, parky, zámky)
Účinkující: Il Giardino Armonico, Pavel Šporcl, Petr Šporcl, Karel Košárek, Czech Ensemble Baroque, Brno Baroque Trio, Martin Jakubíček, Clarinet Factory
aj.… celý Program
Téma: Svár duše s tělem a vody s vínem – fyzično se bude potýkat s duchovnem a voda s vínem (téma se prolíná celým programem)
Vlastní produkce: Emilio de’ Cavalieri: Svár duše s tělem (Rappresentatione di Anima et di Corpo) – scénické provedení nejstaršího oratoria s komickými prvky
Patron festivalu: Pavel Šporcl
Více informací: hudbaznojmo.cz, Facebook, YouTube, Instagram
Předprodej vstupenek: smsticket.cz