Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Kurzy staré hudby ve Valticích slaví 30 let

Jubilejní týden 8. – 14. 7. 2018 doprovodí špičkové koncerty na zámku. 

Mezinárodní letní škola staré hudby ve Valticích se těší rostoucímu zájmu a letos slaví již třicet let svého trvání. Rok co rok se do Valtic sjíždějí profesionální hudebníci, tanečníci, studenti, děti ale i amatéři, kteří se chtějí věnovat problematice interpretace hudby předromantických stylů, a kteří získávají nové poznatky od renomovaných českých i zahraničních lektorů z celé Evropy.

30. ročník MLŠSH Valtice oslaví své jubileum pozváním stálých oblíbených lektorů, ale i nových umělců s přívalem svěží energie i nápadů. Ve více než třiceti třídách se bude vyučovat například hra na cembalo, barokní flétnu, housle, viola da gamba nebo cink – dechový nástroj nejvíce podobný lidskému hlasu. Četné sólové pěvecké třídy doplní ansámblový zpěv, sbor či gregoriánský chorál. Nebudou chybět ani lekce barokního herectví a novinkou je dramatická třída pro dospívající. Značnou část studentů tvoří příznivci historického tance.

Tradiční součástí valtického setkání je cyklus koncertů, který pod názvem Hudební Rendez-vous Valtice láká širokou veřejnost na koncerty v barokních prostorech valtického zámku či impozantního farního kostela. Letošní cyklus zahájí přední český soubor Collegium Marianum v čele s flétnistkou Janou Semerádovou, jež se v jízdárně zámku představí s programem slavné kapely hraběte Morzina a hudbou barokní Prahy. Soubor Societas Incognitorum vzdá hold zakladateli MLŠSH Valtice Miroslavu Venhodovi. Jedinečnou atmosféru mají lektorské koncerty, které spojují výjimečnou dramaturgii s virtuozitou a uměním improvizace domácích i zahraničních umělců.

Valtická barokní noc je vždy očekávanou a hojně navštívenou akcí s pestrým programem. Nejkrásnější místa valtického zámku na jeden večer ožijí spolu s postavami commedia dell´arte, které návštěvníky provedou mimořádným zážitkem. Ve stejný okamžik hudba, tanec a zpěv vstoupí do jízdárny, barokního divadla i kaple a nocí tiché nádvoří zámku herci promění v pouliční divadlo plné vtipu. Zahájení zajistí pozoruhodná hudba slovenských archivů, zkušená lektorka povede barokní tančírnu pro každého, múzy 16. a 17. století doplní středověký zpěv gregoriánského chorálu a tanečníci nechají vyniknout uchvacující perspektivu zámeckého divadla. Na závěr se všichni setkají na nádvoří zámku, kde bude k mání stylové občerstvení a nabídka vín od místních vinařů. Atmosféru noční slavnosti korunuje barokní ohňostroj.

Těšíme se na vystoupení souborů Schola Gregoriana Pragensis, Chorea Historica, Solamente Naturali a divadelního soubor Geisslers Hofcomoedianten. Valtická barokní noc je koncipována jako celovečerní program a jednotlivé části na sebe navazují. Začátek programu je v 19 hodin, diváci budou provedeni celým večerem a neujde jim jediná část programu.
Mezinárodní letní škola staré hudby ve Valticích a cyklus Hudební Rendez-vous se koná pod záštitou starosty města Valtice pana Pavla Trojana a ve spolupráci se Zámkem Valtice.

PROGRAM: www.early-music.cz
VSTUPNÉ KONCERTY: 150 / 100 Kč
VSTUPNÉ VALTICKÁ BAROKNÍ NOC: 300 / 200 Kč
VSTUPENKY: https://www.zamek-valtice.cz/cs/kulturni-program