Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Léto v Rasticově městě Morava

Pracovníci Slovanského hradiště v Mikulčicích ve spolupráci s dalšími organizátory připravili na prodloužený víkend 5. až 8. července 2018 řadu zajímavých duchovních, degustátorských i kulturních aktivit. Konají se především ve dvou svátečních dnech nadcházejícího týdne.

Ve čtvrtek 5. července se odpoledne od 15.30 hodin na akropoli hradiště uskuteční tradiční Cyrilometodějská pouť na Podluží. Slavnostní bohoslužba začíná v 16.30 hodin. Duchovní setkání v letošním roce připravili farníci Mikulčic a Šardic, z nichž mnozí zavítají na poutní mši svatou v krásných slováckých krojích svých obcí. Koncelebrovanou mši svatou povedou biskupové a kněží z řady českých diecézí a biskupství. 

Od 5. července bude v areálu předhradí zřízen také dobový stanový tábor Kmenového svazu Styrke. Jeho členové budou pro návštěvníky předvádět ukázky ze života starých Slovanů. Nejvítanější program - bojové ukázky – se uskuteční 5. 7. v 11.00 hodin, 6. a 7. 7. pak v 10.30 hodin. V táboře mohou děti nahlédnout do slovanské kuchyně, zkusit si potěžkat velkomoravský meč, bojovou sekyru nebo helmici. Vstřícní členové Styrke vám rádi zodpoví zvídavé otázky.

Na pátek 6. července připravilo Rodinné vinařství Bartoníkovi III. ročník stále více oblíbeného setkání milovníků vína. Celoodpolední a večerní akce s názvem Vinaři na hradišti začíná ve 13.00 hodin. Ochutnat budete moci víno 15 vinařství, připraveny budou gurmánské stánky a bohatý multikulturní program, včetně vystoupení zpěváka Petra Bendeho.

Ve stejný den - v pátek 6. 7. - zveme rodiče s dětmi také na odpoledne plné zábavných a poznávacích aktvit s názvem Těšíme se na prázdniny. Děti za doprovodu rodičů se budou moci podívat do tábora starých Slovanů, navštívit věštírnu, vyzkoušet dovednost a taktiku boje, schopnost rozdělat oheň bez sirek, seznámit se s raně středověkou kuchyní a upéct placku. Připraveno je malování na chodník i na obličej, jízda na koních nebo po koloběžkách. Hodonínští vodní skauti budou nabízet plavbu na pramicicích kolem jižního valu hradiště. Za absolvování stanovišť budou děti odměněny malou sladkostí a volným vstupem na věž i s dospělým doprovodem. Za pěkné vysvědčení dostanou malí návštěvníci dárek. 

Našim milým hostům nabízí památník Velké Moravy v Mikulčicích provoz v letním časovém režimu. Od 26. 6. do 2. 9. bude na hradišti v Mikulčicích nonstop otevřeno 59 dnů! V pondělí v čase od 10.30 do 14.30 hodin, v úterý až pátek od 09.00 do 16.30 a o víkendech a svátcích od 09.00 do 18.30 hodin. Prohlídku stálé expozice a archeologického areálu můžete spojit s návštěvou výstavy dětských malířských prací ze soutěže Čarovné barvy země a výšlapem na 30 metrů vysokou vyhlídkovou věž.

K výletu na hradiště můžete využít prázdninového autobusového spoje linky Hodonín - Břeclav s prodloužením do areálu památníku. Linka bude jezdit v období od 30. 6. do 2. 9. denně, včetně víkendů a svátků. Z Hodonína bude spoj odjíždět v pracovní dny vč. pondělí v 9:17 a 12:17 hodin, z Břeclavi pak v 9:45 a 14:23. O víkendech a svátcích bude spoj vyjíždět z Hodonína v 8:07 a 12:07 hodin a z Břeclavi v 10:48 a 12:48 hodin. Věříme, že spoje budou využívány a za vstřícnost děkujeme IDS JMK.

Všechny obdivovatele a milovníky historie, archeologie, přírody, dobrého vína i pěkné kultury a věřící srdečně zveme k návštěvě památníku nejen o prodlouženém víkendu 5. – 8. 7., ale také kdykoliv během prázdnin. Přijeďte za poznáním, kulturou i odpočinkem v krásném a klidném prostředí. Na všechny návštěvníky se moc těšíme.