Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Století české vědy v Technickém muzeu v Brně

Série přednášek osmnáctého ročníku Týdne vědy a techniky otevřou témata ekologie, kriminalistiky i astrofyziky.

18. ročník největšího vědeckého festivalu, který pořádá Akademie věd České republiky, se v celé zemi uskuteční od 5. do 11. listopadu. Jinak tomu nebude ani v Jihomoravském kraji a v Brně. Kde jinde byste v Brně měli hledat vědu a techniku, než přímo v Technickém muzeu. Právě do tohoto prostředí přinášejí organizátoři sérii přednášek, která odstartuje v pondělí 5. 11. 2018 v 17.00 v hlavní budově Technického muzea v Brně.

Festival vědy a techniky se tentokrát zaměří na století české vědy od roku 1918 až po současnost. Jak věda vypadala před sto lety při vzniku Československé republiky? Kam se vědní obory od té doby posunuly a co mohou nyní společnosti nabídnout? I na tyto otázky odpoví hosté, kteří budou přednášet v rámci Týdne vědy a techniky v Technickém muzeu v Brně. Sérii přednášek otevře v pondělí 5. 11. téma nejstarších trůnů, které byly kdysi symboly vládců a bohů. Během celého týdne budou mít návštěvníci možnost diskutovat i na téma ekologie, současných globálních klimatických změn, a také příčin vzniku vzácných meteorologických fenoménů, jakým je například i nadměrně silný vítr vyskytující se v poslední době i v našem pásmu.

V přednášce s příznačným názvem „Vše, co jsme věděli o Měsíci, je jinak“ bude hovořit Pavel Gabzdyl (hvězdárna a planetárium Brno) o nových názorech na vznik Měsíce, ale i tom, jak ovlivňuje Měsíc lidský život. Sérii přednášek na téma století české vědy přiblíží například obor daktyloskopie, který zmapuje vyšetřování pomocí daktyloskopie od svého zavedení až po současnost. Jakkoliv se v tomto oboru vyšetřování nahrazuje dnes pokročilejšími metodami, jsou případy, ve kterých právě daktyloskopie hrála nezastupitelné místo a její výsledky vedly k úspěšnému vyřešení případu.

Týden vědy a techniky je největší vedecký festival v České republice, zahrnuje přednášky, výstavy, workshopy a dny otevřených dveří. Festival je určen jak žákům základních a studentům středních škol, tak široké veřejnosti. Technické muzeum v Brně se do projektu zapojuje už po sedmé, všechny přednášky, které přináší pro návštěvníky jsou zdarma.