Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Turistické novinky na Jižní Moravě v roce 2018

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava představuje nejnovější turistické atraktivity kraje, na které se můžete těšit v roce 2018.


TÉMA ROKU 2018: 100 let Republiky
Hlavním komunikačním tématem České republiky v roce 2018 bude sté výročí vzniku samostatného Československa a do oslav a vzpomínkových akcí se samozřejmě zapojí i Jižní Morava. Nejdůležitější bude přímá spojitost s prvním československým prezidentem, Tomášem Garrrigue Masarykem, který se na jihu Moravy narodil, prožil zde dětství, studoval a celý život se sem často a rád vracel. Další vazby vedou například do brněnských funkcionalistických vil, z nichž ta nejslavnější, Vila Tugendhat, je jako jediná památka moderní architektury v České republice zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Další souvislosti přímo nabízí brněnské Výstaviště, unikátní výstavní areál otevřený pro veřejnost roku 1928. A právě zde se bude na přelomu května a června 2018 konat nejucelenější projekt oslav v rámci celé České republiky „Festival RE:PUBLIKA 1918-2018“. Půjde o moderní a interaktivní společenskou událost reflektující prvorepublikovou historii, osobnosti, umění, vědu, průmysl, vzdělání i zábavu a nezapomene ani na duchovní rovinu či přeshraniční dosah.
Více o tomto tématu se dočtete v samostatné tiskové zprávě „TÉMA ROKU 2018: 100 let Republiky na Jižní Moravě“.

BRNO
Dokončené rekonstrukce

Na jaře by měl přivítat první hosty nově zrekonstruovaný hotel Avion, který je považován za jeden z nejužších hotelů v Evropě. Rekonstrukce této unikátní funkcionalistické stavby z 20. let minulého století by měla být dokončena na jaře a současný majitel plánuje otevření v březnu 2018. Do začátku letní sezóny má skončit i stavební ruch na oblíbeném brněnském koupališti Riviera, jehož oprava začala loni v září. A na své si přijdou i ti, kteří dávají přednost kultuře – do konce roku 2018 má skončit významná rekonstrukce Janáčkova divadla. Budova bude mít novou střechu i vzduchotechniku a modernizací projde také zázemí pro návštěvníky.

Veřejné toalety ve středu města Brna zcela zdarma
Radnice městské části Brno-střed se rozhodla od nového roku zpřístupnit všechny toalety, které zřizuje, občanům zdarma. Jedná se o toalety v parku při ulici Rooseveltově, na Malinovského náměstí, v Tržnici Brno na Zelném trhu, toalety na konci Uličky Václava Havla v Kapucínských zahradách, ale i v kavárně v Bjönrnsonově sadu.

Olympijský park poprvé v Brně
V době konání ZOH Pchjongčchang 2018, tedy od 9. do 25. února, připravuje město Brno a Jihomoravský kraj ve spolupráci s Českým olympijským výborem Olympijský park v areálu brněnského Výstaviště. V pavilonu Z s kruhovým půdorysem vznikne např. hokejové hřiště a curlingové dráhy, další sportoviště obklopí prostranství kolem pavilonu. Atraktivní nabídka olympijského parku je koncipována tak, aby propojila českou reprezentaci v Koreji a sportovní fanoušky na Jižní Moravě. Ti si tak budou moci kromě kolektivního fandění užít i různé olympijské sporty – tradiční i netradiční, zimní i letní, a dokonce i speciální disciplíny pro handicapované sportovce. Kromě sportu samotného Olympijský park v Brně ožije i doprovodným kulturním programem a sportovními exhibicemi.

Nové přímé letecké linky z Brna
Na přelomu března a dubna 2018 zahájí na brněnském letišti v Tuřanech společnost Blue Air Moravia Transportation nové přímé letecké spojení do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a Lvova, v létě pak ještě do Splitu a Dubrovníku. Pravidelné linky budou létat dvakrát až třikrát týdně a rozšíří stávající přímé spojení do Londýna a Mnichova. Jejich předností má být, oproti letištím např. ve Vídni či Praze, rychlé odbavení. Z brněnského letiště v současnosti létá 460 tisíc cestujících ročně, nové linky by měly podle plánů během dvou let jejich počet zvednout na téměř 600 tisíc.

Vila Löw-Beer odhalí své technické zázemí
V dubnu bude otevřen tzv. „Technický okruh“ – nově zpřístupněné prostory technického zázemí vily Löw-Beer zahrnující i půdu se světlíkem. Součástí bude také představení ve své době unikátního systému vytápění a chlazení/větrání domu pomocí 3D animace. Tato druhá prohlídková trasa bude realizována formou komentovaných prohlídek s průvodcem, a to od pátku do neděle.

Hvězdárna a planetárium Brno v novém
Díky zásadní investici do Hvězdárny a planetária Brno se na podzim roku 2018 můžeme těšit na jedno z největších a nejmodernějších 3D planetárií v Evropě. V rámci projektu 3^RESTART proběhne instalace nového projekčního zařízení, které umožní extrémně věrnou projekci na kopuli digitária. Rozlišení promítaného obrazu bude vyšší než desetinásobek rozlišení HD, nad hlavami diváků jej přitom vykouzlí datové projektory s laserovými zdroji světla doplněné speciální optikou. Projekt je ale mnohem rozsáhlejší a návštěvníci se na podzim dočkají i dalších změn. Dojde k úpravám interiéru budovy, vznikne infosystém informující o aktuálním dění v celém přilehlém vesmíru a proběhne i reinstalace volně přístupné expozice v podzemním sále exploratoria. Velké změny se odehrají i v přilehlém parku – díky úpravě nosné zdi na západní straně astronomických kopulí budou zvětšeny travnaté plochy, instalovány designové lavičky, vyznačen místní poledník a posíleny prvky využívající smart technologie, jako je veřejná wi-fi či dobíjecí stanice.

Nové naučné stezky v brněnských lesích
Těsně před Vánoci 2017 byla slavnostně otevřená nová naučná stezka Obora Holedná, která je cca 600 m dlouhá, vhodná pro rodiny s malými dětmi a dobře sjízdná i pro kočárky. Vede podél oblíbené obůrky s divočáky a její součástí je celkem 10 zastavení, které obsahují kreslené informační tabule, odpočinkovou lavičku a interaktivní herní prvek, díky kterému mohou děti vnímat příběh o lese všemi smysly. Součástí stezky je také lesní hřiště pro nejmenší návštěvníky.
Jde přitom už o šestou naučnou stezku, která vznikla v rámci realizace projektu pro posílení potenciálu příměstských lesů brněnské aglomerace. Další, sedmou, plánují Lesy města Brna otevřít v roce 2018. Půjde o prožitkovou interaktivní naučnou stezku v areálu „U mravence Lesíka“.

Nové expozice a mláďata kočkovitých šelem v ZOO Brno
Novinky letos připravuje i brněnská ZOO, a to hned dvě. První nová expozice s názvem „Žijí tu s námi“ bude hned u vstupu do areálu a budou v ní zástupci domácí fauny. Druhá bude expozice prehistorických zvířat „Výlet do pravěku“ s pohyblivými modely mamuta, šavlozubého tygra a dinosaurů. Tahákem bude určitě i nová expozice pro lvy, otevřená již v srpnu 2017. Lvi se totiž do Brna vrátili po dlouhých 14 letech. Největším lákadlem ale bezpochyby budou zdejší čerstvě narozená mláďata lvů a levhartů. V budoucnu má však brněnská ZOO daleko rozsáhlejší plány: vybudování nové vstupní budovy s moderním návštěvnickým zázemím, podzemního parkoviště, velkokapacitní vyhlídkové lanovky nebo zcela nové expozice Arktidy…


BRNĚNSKÉ OKOLÍ
Austrálie v ZOO Vyškov

Zcela nová expozice „Austrálie“ byla otevřena v nejstarší části ZOO Vyškov. V průchozí voliéře mohou návštěvníci pozorovat australské papoušky a klokany parma, a to z bezprostřední blízkosti
a bez bariér. Zázemí je z litého betonu, voliéra je zavěšena na nosných lepených modřínových sloupech. Umělé skály dotváří iluzi unikátní australské přírody.

Společná propagace napoleonských akcí
Po mnoha letech se na konci loňského roku podařilo propojit jednotlivé akce připomínající slavnou bitvu u Slavkova a pobyt francouzských, ruských a rakouských vojsk na Jižní Moravě. Vznikl společný webový portál www.1805.cz, kde se v přehledné a vizuálně atraktivní podobě prezentují všechny programy, historické souvislosti, ale i praktické informace o dopravě nebo fotografie a videa z jednotlivých napoleonských akcí. Letos se vzpomínkové akce soustředí na přelom listopadu a prosince a divácky nejatraktivnější rekonstrukce bitvy u Slavkova proběhne v sobotu 1. 12. 2018.

Stavební ruch u slavkovského zámku
Hned na jaře 2018 by měly být na zámku ve Slavkově u Brna zahájeny rekonstrukční práce. Dělníci se pustí do opravy zámeckých valů, zámecké zdi a stavby cyklostezky do nedalekých Hodějic.

Nově otevřené Lapidárium na zámku v Oslavanech
Na říjen 2018 plánuje Muzeum Brněnska otevřít ve své Ivančické pobočce na zámku v Oslavanech novou stálou expozici Lapidária. Expozice představí soubor kamenných architektonických fragmentů a kamenických prací ze sbírek Muzea Brněnska. Lapidárium bude součástí prohlídkové trasy zámku.


MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
Kunštátský zámek láká na nový okruh i zajímavé téma

Státní zámek Kunštát v sezóně 2018 otevře nový výběrový prohlídkový okruh „Hrad“, který unikátní formou „vědění a vidění“ seznámí návštěvníky s nejstarší historií kunštátského zámku, konkrétně s jeho stavebním a majetkoprávním vývojem od 13. do 15 století. Zámek se také aktivně zapojí do hlavního projektu Národního památkového ústavu na rok 2018 „Šlechta v českých zemích v evropské diplomacii“ a zaměří se jednak na osobnost Jiřího z Kunštátu a Poděbrad a jeho diplomatické mise na evropských panovnických dvorech 15. století, ale i na diplomatické aktivity členů rodu říšských hrabat Coudenhove, který vlastnil kunštátský zámek na počátku 20. století.

Obnovení Pernštejnských zahrad
V loňském roce byl zahájen rozsáhlý projekt obnovy vrchnostenské okrasné zahrady na hradě Pernštejně, a sice do podoby z počátku 19. století, kdy patřila mezi patnáct nejvýznamnějších zahrad na Moravě a ve Slezsku. Realizací projektu dojde k zpřístupnění těchto prostor veřejnosti a rozšíření návštěvnických tras. Právě probíhající obnova zahrnuje jak rozsáhlé zahradnické práce a záchranné restaurátorské zásahy na řadě drobných zahradních staveb, tak zlepšení návštěvnické infrastruktury, vznik klidové zóny a nové prohlídkové trasy formou exteriérové expozice s haptickou mapou. Vše by mělo být dokončeno v roce 2020.

Nová stezka kolem boskovického Western parku
V průběhu podzimních měsíců se bude v boskovické lokalitě Doubravy těsně u Western parku budovat nová stezka pro pěší. Má zajistit větší bezpečnost pro návštěvníky westernového městečka, pěší turisty i běžce, a oddělit cyklistický ruch. U vchodu do areálu se totiž kříží cyklotrasy nedalekého Sport Parku. Nově vybudovaná lesní cesta bude sypaná zpevněným štěrkem a nenaruší ráz krajiny.


PÁLAVA A LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL
Nová lákadla v Lednicko-valtickém areálu

Dvanáct prohlídkových okruhů a expozic Valtického zámku by se mělo v roce 2018 rozšířit ještě o třináctý – Belveder. Půvabná romantická stavba z počátku 19. století v zámeckém parku měla kromě okrašlovací a reprezentační i praktickou funkci – byla centrem bažantnice. Doposud byl Belveder nepřístupný a turisté mohli shlédnout pouze jeho exteriér po krátké procházce lesoparkem, který ho obklopuje a odděluje od silnice spojující Lednici a Valtice. Po statickém zajištění a dokončení nákladných oprav, které v posledních letech provádí Národní památkový ústav, by se znovu měl stát atraktivním výletním cílem. Předpokládá se, že už během hlavní turistické sezóny 2018.
A při procházce Lednicko-valtickým krajinářským parkem narazíte na další novinku – bývalé sídlo roty pohraniční stráže u silnice vedoucí na rakouský Katzelsdorf se proměnilo v nové vinařství Obelisk. Překvapí moderní přestavba objektu i zkultivované okolí s nádherným výhledem na město Valtice. Navíc se zdejší vinařství nechalo inspirovat původním antickým způsobem zpracování hroznů. Pro zrání vín se nevyužívají sudy, ale dvousetlitrové amfory „kvevri“, které se vypalují ve dvoumetrové peci hned nedaleko vinařství. Hlína, která pochází právě ze zdejší vinařské oblasti, tak dopomáhá vzniku unikátního vína.

Mikulovské novinky potěší návštěvníky zámku i podzámčí
Řada novinek čeká v roce 2018 na návštěvníky v historickém Mikulově. Například v terasových zahradách mikulovského zámku přibudou nové informační panely. Návštěvníci se na nich dočtou informace o historii, zahradní architektuře i botanických zajímavostech zdejší zámecké zahrady. Další lákavou novinku, kterou připravuje Regionální muzeum v Mikulově sídlící na zdejším zámku, bude nová stálá expozice nazvaná „Sběratelství Dietrichsteinů“. Veřejnosti v ní budou představeny sbírkové předměty, které byly dosud ukryty v depozitářích, ale postupně prošly nákladnou konzervací a restaurováním.
A i Město Mikulov chystá novinky – plánuje vybudovat nové kulturně-společenské centrum s galerií a knihovnou ve zchátralé budově staré hasičské zbrojnice. Historický dům na ulici Svobody by se mohl v budoucnu hostit depozitář děl Mikulovského výtvarného sympozia „dílna“ a stálou expozici soudobého umění. Také by zde mohla sídlit městská knihovna a objekt po rekonstrukci by se mohl propojit s možným budoucím parkem Na Doležalce.

Archeostezka po stopách lovců mamutů
Mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi povede nová archeostezka. Zdejší lokality proslavené unikátními pravěkými nálezy z dob lovců mamutů přiblíží celkem 5 zastavení s informačními tabulemi.

Památník bratří Mrštíků v novém a on-line
Památník v Divákách nedaleko Hustopečí, který připomíná život i dílo významných českých spisovatelů a dramatiků Aloise a Viléma Mrštíkových, se dočká velkých změn. Připravuje se rozsáhlá rekonstrukce, která navrátí objekt do podoby v době, kdy v něm rodina Mrštíkových na přelomu 19. a 20. století žila. Na stavební práce naváže modernizace návštěvnického zázemí, rozšíření výstavní plochy a digitalizace expozice. Návštěvníci si pak budou moci prohlédnout sbírku virtuálně přes webovou aplikaci. Virtuální prohlídka bude k dispozici i na internetových stránkách památníku, které je jednou z poboček Regionálního muzea v Mikulově. Vše by mělo být dokončeno v roce 2019.


SLOVÁCKO
80. narozeniny Baťova kanálu

Baťův kanál čeká v roce 2018 výročí 80 let od dokončení této jedinečné vodní cesty. V tomto duchu se ponese veškerá propagace a připravované akce, konkrétně: 1. 5. 2018 Odemykání plavební sezóny, 8. 5. 2018 Hradišťská regata nebo 2. 12. 2018 Den samotného výročí. Veškeré informace a podrobnosti o akcích budou postupně přidávány na speciálně zřízeném webu https://80.batakanal.cz

Podpora cyklistiky na Slovácku
Speciální cyklodům až pro 118 kol se buduje v Hodoníně u vlakového nádraží. Právě cyklisté se mají ve druhé polovině letních prázdnin dočkat nové cyklostezky na hranicích tří okresů: hodonínského, kroměřížského a vyškovského. Nová cesta za 23 milionů korun spojí kyjovskou místní část Bohuslavice s Mouchnicemi. A nová cyklostezka Kollárova se buduje i ve Veselí nad Moravou. Hotová by měla být do konce července 2018.

Vzniká databáze cestovního ruchu na Slovácku
Turistická asociace Slovácko vytváří databázi turistických cílů a aktivit, poskytovatelů ubytovacích, stravovacích a dalších služeb v cestovním ruchu. Nový projekt má detailně zmapovat území Hodonínska, Podluží, Kyjovska, Strážnicka, Veselska a Horňácka. Výsledná databáze bude sloužit jako podklad pro zlepšení služeb cestovního ruchu, pro vytvoření nových webových stránek turistické destinace Slovácko a také jako podklad pro tvorbu tištěných i elektronických marketingových produktů cestovního ruchu.

ZNOJEMSKO A PODYJÍ
Znojmo láká na nové turistické cíle a oslavu 140 let muzea

Na počátku turistické sezóny 2018 se budou moct turisté ve Znojmě projít i po zcela novém návštěvnickém okruhu zaměřeném na znojemské hradební opevnění. V rámci prohlídkové trasy s průvodcem se seznámí s historií dochovaných hradeb a obranných věží. Součásti prohlídky bude návštěva Radniční, Střelniční a Vlkovy věže. Novinkou bude možnost zavítat do dvou nově zrekonstruovaných věží: Prašné s expozicí Historie znojemského opevnění a Nové s výstavou historických zbraní a zbroje.
Celý letošní rok bude ve Znojmě ve znamení oslav 140. výročí založení Jihomoravského muzea, instituce, do jejíž správy spadá nejen Znojemský hrad a unikátní rotunda sv. Kateřiny, Minoritský klášter a Dům umění, ale i zřícenina hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou anebo Památník Prokopa Diviše v Příměticích. V rámci nadcházejících celoročních oslav se představí tematické výstavy, přednášky, exkurze, soutěže a kvízy pro návštěvníky. Každoroční Muzejní noc bude letos inspirována právě 140. výročím a přesně 140 bude i zajímavých a unikátních předmětů a exponátů ze sbírek muzea, které budou představeny ve zcela nové publikaci. Ty letos vyjdou dvě – druhá představí zdejší Sbírku orientálních zbraní, která patří k nejucelenějším ve střední Evropě.
Dalším turistickým lákadlem ve Znojmě by v budoucnu mělo být rozšíření Muzea pivovarnictví o expozici Muzea gastronomie přenesenou z Prahy. Předpokládá se, že by expozice byla doplněna o historii gastronomie na Znojemsku, a to ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Jako vhodný objekt pro umístěním expozice byl vytipován původní barokní pivovar naproti současné Expozici pivovarnictví.

Zámek v Moravském Krumlově se dočká rekonstrukce
Na podzim 2017 město Moravský Krumlov úspěšně získalo dotaci, díky které opraví jižní křídlo zámku včetně věže, tunelu a obou arkádových nádvoří. V opravených prostorách vznikne nové Informační turistické centrum, které se přestěhuje ze stávajícího domu na náměstí. Především však bude zámek využíván jako kulturní a společenské centrum. V plánu je také vznik Muchova centra, Město totiž stále usiluje o návrat Slovanské epopeje Alfonse Muchy a již nyní spolupracuje s jeho vnukem Johnem Muchou. Rekonstrukce za 120 milionů korun by měla být dokončena v roce 2021.


NOVÝ PROJEKT CCRJM
Zelené bohatství Jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska

Nový přeshraniční projekt Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava představí v roce 2018 veřejnosti poutavé příběhy zahrad a parků příhraničního regionu Jižní Morava, Vysočina a Dolní Rakousko. Zajímavá místa s krásnou přírodou, která jsou jedinečným přírodním a kulturním bohatstvím uvedených zemí, odhalí svou zapomenutou historii i současnou krásu. Tato místa jsou skvělým místem pro odpočinek i zdrojem inspirace, pro děti jsou hřištěm i školou. Nevšední příběhy „zeleného bohatství“ jsou inspirací k poznávacímu i relaxačnímu výletu pro celou rodinu.
www.dozahrad.cz 


(Tisková zpráva CCRJM, vydáno 10. ledna 2018)