Suiseki – umění hledat kouzlo kamenů

17. 12. '21 — 1. 5. '22

Suiseki symbolizují spojení člověka s přírodou a zároveň mu dodávají pozitivní energii.

více informací do oblíbených



Sbírat zajímavé kameny, čistit je a následně vystavovat jako drahocenný šperk na podstavci je tradicí pocházející z Číny.
Číňané určité kameny považovali za stavební pilíře matky Země a stejně jako lidi a zvířata za živé tvory. Kochali se jejich krásou a meditovali nad jejich historií a symbolikou. Úctu a respekt vůči těmto kamenům vyjadřovali například tím, že je sbírali a následně umisťovali v osobitých prostorách – například chrámech a zahradách k nim patřícím.
Během 6. století n. l. se toto umění rozšířilo i do Japonska a začalo být označováno jako Suiseki, kde slovo Sui je japonským výrazem pro vodu, „Seki“ znamená kámen.
Nejvíce se Suiseki proslavilo v 15. století n. l. při čajovém obřadu Čanoju, kdy byly vybrané kameny na podstavcích aranžovány ve výklencích zvaných Tokonoma. Výklenky, někdy také označované jako vitríny Tokonoma, jsou inspirované zenovou filozofií a staly se významnou součástí japonské architektury. Sbírání kamenů vhodných pro Suiseki bylo výsadou feudálů a učenců. Nalézali je v potocích, řekách, horách i při mořském pobřeží. K rozšíření tradice mezi širokou veřejnost došlo na přelomu 19. a 20. století.
V současné době jde o velmi oblíbený druh umění, který si našel mnoho příznivců po celém světě. Kameny Suiseki jsou symbolem spojení člověka s přírodou, navíc rozvíjí estetické cítění, dopomáhají účinně relaxovat a meditovat. Kameny Suiseki lze umístit do domácností, pracoven, do zahrady, obecně do míst, kde relaxujeme a kde potřebujeme mít neustále dostatek energie a kreativní myšlenky.
Moravské zemské muzeum nabídne návštěvníkům nahlédnout pod ruce tří českých autorů – Igora Bárty, Josefa Zdražila a Miroslava Pošváře. Jejich instalace budou v kontrastu doplněny o kameny či kamenné útvary ze sbírek Geologicko-paleontologického oddělení především z fondu dynamické geologie.

 

Mapa

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.

tip na 12 akcí

Designový MINT Market Podzim

18. 10. — 19. 10. '25

Listí začíná šustit pod nohama a MINT Market se vrací do Tržnice Brno!

prohlédnout

Kam kráčíš, Brno?

15. 10. — 5. 12. '25

Víme, jakým směrem se Brno ubírá. Zajímá to i vás? Zjistěte, co se chystá.

prohlédnout

100 let Masarykovy čtvrti v Brně

2. 6. — 19. 12. '25

V letošním roce uplyne sto let od přejmenování tehdejší Úřednické čtvrti na Masarykovu čtvrť. K této významné události jsou připraveny zajímavé akce pro veřejnost.

prohlédnout

Zahajovací koncert 20. ročníku Cyklu abonentních koncertů Českého filharmonického sboru Brno

26. 10. '25

Český filharmonický sbor Brno vás srdečně zve na slavnostní zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Cyklu abonentních koncertů.

prohlédnout

HORŇÁCKÉ MINIATURY – Martin Brdečko

13. 10. '25

Na podzim tohoto roku zve Martin Brdečko na sérii komorních koncertů s názvem Horňácké miniatury, které propojují moravskou lidovou tradici se zvukem fléten nepálských Newarů.

prohlédnout

Čermák & Staněk Comedy v Brně

15. 10. '25

Připravte se na večer plný smíchu a neotřelých pohledů na svět.

prohlédnout

Staněk & Čermák Comedy

15. 10. '25

Jedinečné komediální duo Čermák a Staněk v Brně!

prohlédnout

Podzimní prázdniny v Lužánkách

27. 10. — 29. 10. '25

Podzimní prázdniny a Středisko volného času Lužánky! To jsou dva prázdninové dny v Brně plné tvoření, her, výletů i PC a laser game.

prohlédnout

Moravský podzim 2025

23. 9. — 26. 10. '25

Moravský podzim zve do Brna orchestry, které Evropu dosud míjely, komorní soubory patřící k světové špičce, sólisty zdobící světová pódia.

prohlédnout

Hana a Petr Ulrychovi & Javory (Brno)

27. 10. '25

Hana a Petr Ulrychovi jako protagonisté týmu Javory a Javory beat působí na naší  hudební scéně už desítky let.

prohlédnout

K.T.O. & Olga Matušková

13. 10. '25

Vzpomínka na Waldemara Matušku v Mahenově divadle.

prohlédnout

Folk Team a hosté Jarek Nohavica, Roman Dragoun l Brno

2. 11. '25

Začínali jsme v sedmdesátých letech a v sedmdesáti jsme pořád tady… Zakladatelé a protagonisté Folk Teamu slaví v roce 2025 sedmdesátiny.

prohlédnout