Tradice a folklor žijína jižní Moravě

Protože místní lidé tradice svých předků hýčkají, rozvíjejí a zasvěcují do nich potomky. Kdo říká, že moderní doba je v rozporu s moudrostí a vkusem našich prarodičů!

za tradicemi


Vyšívané kroje, malovaná keramika, písně a tance, původní obydlí i s jejich interiéry a další poklady – to jsou tradice a folklor. Zvlášť na Moravě dodnes žijí. Tradice zde sdílejí, rozvíjejí a předávají dalším generacím. Kde je uvidíte se vším všudy?

Třeba ve skanzenu Strážnice, kde se do folkloru zamilujete tak, že si ho budete chtít odnést kousek domů aspoň na malovaném džbánku. Nebo jen kousek odtud v areálu vinných sklepů Plže, kde sklípky pojali s takovým kumštem, že kromě degustace místních vín budete fotit a fotit modrobílou krásu. A nejspíš můžeme do folkloru zahrnout i oblibu obyvatel Slovácka ve stromech s tajemným jménem oskeruše. Projděte se v Bílých Karpatech oskerušovou stezkou a v cíli ochutnejte oskeruše v tekuté podobě a... oblíbíte si je také.

Nebo si užijete folklorní tradice všemi smysly s Bílými Karpaty v zádech ve vinařské vesničce Blatnice pod svatým Antonínkem? Kromě poutí s pohádkově nadýchanými kroji, pohádkově dobrým vínem a zpívání z plných plic je místo proslavené kraslicemi. Dechberoucí barevné ornamenty na černém podkladu jsou ten pravý folklor!

Ale jsou to jen slova. Vyberte si z našich tipů a zažijte jihomoravský folklor sami.

tip na 12 míst
seřadit podle
  • oblíbenosti
  • vzdálenosti
  • názvu

Typ zážitku

Region

Malovaný sklep v Šatově

Návštěva vinného sklípku je vždy příjemný zážitek. A když je ten sklep navíc jak malovaný… vlastně ne JAK, on je malovaný!

prohlédnout

Vinné sklepy na Vrbici

Řeknete si – kopec. Ale tenhle skrývá 7 pater vinných sklepů jako z pohádky. Vítejte ve vinařské oblasti Velkopavlovicka.

prohlédnout

Kraví hora u Bořetic

Věděli jste, že na jižní Moravě je samostatná vinařská republika? Navštivte Svobodnou spolkovou republiku Kraví Horu u Bořetic a rozhlednu Kraví horu.

prohlédnout

Areál vinných sklepů Plže

Tak nádherně bílomodré jako sklípky Plže jsou snad jen stavby na řeckém ostrově Santorini...

prohlédnout

Jízda králů

V čele vyvolávači, za nimi pobočníci s tasenou šavlí, mezi nimi malý chlapec s růží mezi rty, další vyvolávači a ostatní jezdci…

prohlédnout

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Rozčleněn do areálů představujících regiony Slovácka vás skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor.

prohlédnout