Tradice a folklor žijína jižní Moravě

Protože místní lidé tradice svých předků hýčkají, rozvíjejí a zasvěcují do nich potomky. Kdo říká, že moderní doba je v rozporu s moudrostí a vkusem našich prarodičů!

za tradicemi


Vyšívané kroje, malovaná keramika, písně a tance, původní obydlí i s jejich interiéry a další poklady – to jsou tradice a folklor. Zvlášť na Moravě dodnes žijí. Tradice zde sdílejí, rozvíjejí a předávají dalším generacím. Kde je uvidíte se vším všudy?

Třeba ve skanzenu Strážnice, kde se do folkloru zamilujete tak, že si ho budete chtít odnést kousek domů aspoň na malovaném džbánku. Nebo jen kousek odtud v areálu vinných sklepů Plže, kde sklípky pojali s takovým kumštem, že kromě degustace místních vín budete fotit a fotit modrobílou krásu. A nejspíš můžeme do folkloru zahrnout i oblibu obyvatel Slovácka ve stromech s tajemným jménem oskeruše. Projděte se v Bílých Karpatech oskerušovou stezkou a v cíli ochutnejte oskeruše v tekuté podobě a... oblíbíte si je také.

Nebo si užijete folklorní tradice všemi smysly s Bílými Karpaty v zádech ve vinařské vesničce Blatnice pod svatým Antonínkem? Kromě poutí s pohádkově nadýchanými kroji, pohádkově dobrým vínem a zpívání z plných plic je místo proslavené kraslicemi. Dechberoucí barevné ornamenty na černém podkladu jsou ten pravý folklor!

Ale jsou to jen slova. Vyberte si z našich tipů a zažijte jihomoravský folklor sami.

tip na 12 míst
seřadit podle
  • oblíbenosti
  • vzdálenosti
  • názvu

Region

Vinné sklepy na Vrbici

Řeknete si – kopec. Ale tenhle skrývá 7 pater vinných sklepů jako z pohádky. Vítejte ve vinařské oblasti Velkopavlovicka.

prohlédnout

Malovaný sklep v Šatově

Návštěva vinného sklípku je vždy příjemný zážitek. A když je ten sklep navíc jak malovaný… vlastně ne JAK, on je malovaný!

prohlédnout

Areál vinných sklepů Plže

Tak nádherně bílomodré jako sklípky Plže jsou snad jen stavby na řeckém ostrově Santorini...

prohlédnout

Kraví hora u Bořetic

Věděli jste, že na jižní Moravě je samostatná vinařská republika? Navštivte Svobodnou spolkovou republiku Kraví Horu u Bořetic a rozhlednu Kraví horu.

prohlédnout

Oskerušová stezka

Magické slovo jako z exotické pohádky. Oskeruše ale existuje. Roste v Bílých Karpatech a můžete ji ochutnat – na naučné oskerušové stezce!

prohlédnout

Blatnice pod Svatým Antonínkem

Zavítejte k pramenům vinařství u nás, do vesničky, která svá nejlahodnější vína posílala do Evropy už ve 13. století. Nalaďte chuťové pohárky!

prohlédnout