Jižní Čechy

Když se řeknou Jižní Čechy – většina lidi si vybaví Český Krumlov (památka UNESCO) či zámek v Hluboké nad Vltavou. My Vám ale nyní chceme představit jiné, neméně zajímavé oblasti /zajímavosti/, které jsou z Dolního Rakouska co by kamenem dohodil a zbytek došel pěšky (česká metafora). Jedná se především o oblast České Kanady, Třeboňska a Novohradska.

 

Česká Kanada

Česká Kanada je nejvýchodnější oblast jižních Čech, má několik dominant mezi než patří renesanční perla město Slavonice se svými krásnými sgrafitovými domy. Dále pak středověký hrad Landštejn a klasicistní „zelený“ zámek v Dačicích. Oblast je kromě památek známá především svou krásnou přírodou (hluboké lesy, rybníky) nabízející řadu možností k aktivnímu využití volného času – ať už se jedná o turistické pěší trasy po stopách loupežníka Grasela nebo řadu cyklotras (např. Eurovelo 13 – stezka Železné opony). Zajímavostí je, že nezaměnitelné prostředí České Kanady velmi často využívají filmaři.

 

Třeboňsko

Pro turistickou oblast Třeboňsko je charakteristická dochovaná a stále funkční středověká rybniční soustava vytvořena Štěpánkem Netolickým (16. století) a jeho pokračovatelem Jakubem Krčínem z Jelčan a Seldčan. V Třeboni se nachází také nejstarší pivovar v jižních Čechách – Regent (založeno 1379), který rád uvítá návštěvníky a nabídne degustaci. Za návštěvu rozhodně stojí prohlídka zámku Třeboň a prohlídka Schwarzenberské hrobky v Domaníně. Krajina nabízí různé možnosti k pěší turistice, ale díky rovinatému charakteru je populární především mezi cykloturisty (vzhledem k nenáročnosti tras vhodná především pro rodiny s dětmi), můžete obejít Svět (rybník Svět) či si zarybařit. Z hlediska gastronomie by byla chyba neochutnat typickou jihočeskou kuchyni tzn. třeboňského kapra či kulajdu (smetanová polévka s houbami a koprem).

 

Turistická oblast Novohradsko-Doudlebsko

Město Nové Hrady, ležící na hranicích s Rakouskem /Horní Rakousko/, dalo jméno turistické oblasti Novohradsko-Doudlebsko. Její přírodní dominantou jsou Novohradské hory, lákající jak pěší a cykloturisty v létě, tak v zimě běžkaře. Kulturní zajímavostí je bezpochyby hrad Nové Hrady či anglický park Tereziino údolí – ideální pro romantické procházky s tajemnými zákoutími. Za návštěvu též stojí poutní místo Dobrá Voda se studánkou, jejíž voda má prý léčivé účinky.

Chcete objevit jižní Čechy v celé jejich kráse? Inspirujte se na turistickém portálu www.jiznicechy.cz.