Poznejte krásu Vysočiny

Vysočina má hned tři města s památkami UNESCO. Jsou to Telč, Třebíč a Žďár nad Sázavou, jejichž historické skvosty na seznam světového dědictví právem patří. Při jejich obdivování však nepřehlédněte další krásy a zajímavosti, které města a jejich okolí návštěvníkům nabízejí. Na své si přijdou turisté všech věkových kategorií, vyznavači aktivního odpočinku i ti, kteří touží po klidu, milovníci čisté přírody i zájemci o poznání.

 

Telč kouzelná

Svou romantikou vás Telč vtáhne hned při návštěvě historického centra a procházce po malebném náměstí připomínajícím pohádkové kulisy, kouzelným zámkem a zámeckou zahradou prince Miroslava z Pyšné princezny či zámeckým parkem z pohádky Jak se budí princezny. Atmosféru dokresluje i Telčský dům plný tajemství a postav z telčských bájí a pověstí. Užijte sipvyjížďky na lodičkách či paddleboardech o klidné hladině Štěpnického rybníka, na jehož hladině se odráží siluety renesančních věží a domů moravských Benátek. Vaši romantickou náladu zcela jistě obohatí některý z koncertů pod otevřeným nebem či šálek prvotřídní kávy v některé z kaváren.

Třebíč tajemná

Třebíčská bazilika sv. Prokopa poodhaluje svá tajemná znamení na kamenných zdech. Za kněžištěm skrývá trpasličí galerii, unikát v České republice. Gotická krypta, patřící k nejcennějším částem baziliky, oplývá až mystickou atmosférou. Dřívější benediktinský klášter – dnes zámek s muzeem – odkrývá osudy lidí a míst napříč historií. Vydejte se s námi Po stopách opatů a rabínů do židovské čtvrti, magické spleti uliček, kde snad každá má svůj příběh či tajemství. Dlouhou, klikatou cestou pokračujte na židovský hřbitov s více než 3000 náhrobky, z nichž na povrch vystupují ornamenty a hebrejské písmo. Celé židovské město v sobě nese odkaz Antonína Kaliny, třebíčského rodáka, jenž v podmínkách koncentračního tábora zachránil tisícovku dětí.

Žďár nad Sázavou s nadhledem

Navštivte poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a otevře se vám dechberoucí výhled na komplex zámku a kláštera i sytě zelenou krajinu Žďárských vrchů. Svěžest okolní přírody a dynamicky zvlněná krajina přímo vybízí k aktivní dovolené. Vystoupejte na Zelenou horu, zdolejte alespoň některou ze 17 osmistovek tvořících majestátní korunu Vysočiny. Na kole můžete projet po Santiniho klenotech, s větrem v zádech plachtit na surfu po vysočinském moři Velké Dářko, či slézt po vzoru Radka Jaroše některou ze skal. A pokud ještě nemáte dost, Vírské ferraty, traily, nebo singletracky ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě budou pro vás tou pravou výzvou.

 

Chcete objevit Vysočinu v celé její kráse? Inspirujte se na turistickém portálu www.vysocina.eu.