Slovácký verbuňk

Co si představíte, když se řekne mužský tanec? To nám se vybaví slovácký verbuňk, vyšívané kroje a lidové písně! Nohy pěkně od podlahy, hudba pěkně od srdce... No, ne náhodou figuruje verbuňk na seznamu UNESCO.

více informací do oblíbených


Chlapský tanec, co rozhýbe i holky

S trochou nadsázky je verbuňk slovácký lidový street dance. Čím je tak jedinečný?


Za Českou republiku byl verbuňk zapsaný na seznamu Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO jako první (v roce 2005). Tento jedinečný mužský tanec má v tuzemsku ještě bratrance – valašský odzemek. 

Slovácký verbuňk patří mezi improvizované mužské tance skočného charakteru. Co si představit, když nemáte po ruce Youtube? Chlapy v nádherně vyšívaných krojích, dlouhé pentle, péra na klobouku. Procítěnou choreografii, kdy se nohy rozhodně nedrží při zemi. Tančí se nejčastěji hromadně, ale každý z tanečníků tančí sám za sebe – podle toho, do jakého regionu a obce patří. A samozřejmě dle svého tanečního umění, nadání i vkusu.

A proč tančí jen muži a odkud se vzal ten prapodivný název? Archaický výraz z němčiny pro odvod branců na vojnu „verbovat“ určitě znáte. Historické prameny tvrdí, že odvedenci se na Slovácku před odchodem na vojnu loučili právě tímto tancem.
 

Co by to bylo za tanec bez muziky…

Chlapi tancují na určitý okruh písní (7 regionálních typů). Verbuňk je dodnes součástí přirozených tanečních příležitostí ve většině obcí Slovácka – při hodech, svatbách, vinobraní. Můžete ho vidět přímo v ulicích jako součást slavnostních průvodů. Existuje také v pódiové formě, protože tihle lidoví performeři milují taneční klání!

Kde zažijete verbuňk v plné kráse

Každoročně fandí favoritům příznivci folklóru na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Tanečníci tu vyhazují na pódiu nohy vysoko v „Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku“. My vás ale pošleme taky do Krumvíře. „Verbíři“ Hanáckého Slovácka se tu v červnu utkávají o titul nej tanečníka slováckého verbuňku na folklorním festivalu s poetickým názvem Kraj beze stínu už přes 30 let. 
 
Folklór, který zahraje na všechny vaše smysly, zažijete v červnu na festivalu Podluží v písni a tanci v Tvrdonicích. Raději se podíváte na komornější regionální kolo verbířů? Udělejte si v létě výlet do Kyjova na soutěž „o nejlepšího kohúta Kyjovska“. Nebo se vydejte do čarokrásné krajiny Bílých Karpat – folklórní soubor Lipovjan z vás spolehlivě udělá fanouška lidových tanců. (Na blízké Oskerušové stezce navíc poznáte jedny z nejvzácnějších evropských ovocných stromů!) Za Brněnsko pořádá verbuňkové klání folklórní soubor Kyničan
 
Termíny festivalů zveřejňuje Národní ústav lidové kultury ve svém kalendáriu. Nebo si vyberte některý termín tradičních hodů, kde si dost možná slovácký verbuňk vyzkoušíte na vlastní nohy… Tak ať vám to skáče. 

Nášup blogových článků


Nečekaná bitva u Znojma – porážka protifrancouzské koalice

Ve znojemských kulisách se odehrálo historicky významných událostí, že by to vydalo na 100dílnou kroniku. Však Znojmu přiklepl Přemysl Otakar I. status královského města už roku 1226. Co ale ani mnozí dnešní obyvatelé netuší – že se tu odehrála jedna ze zásadních bitev evropských dějin spojených s Napoleonem!

5 minut čtení

Smrtnica a chození s babú v Josefově

S příchodem jara ožívají specifické lidové obyčeje a obřady. Mnohé z nich jsou staré, prastaré. V Josefově na Hodonínsku každoročně na Smrtnou neděli pořádají smrtnicu. Zní to děsivě? A přitom je to zábava… Vzbudili jsme vaši zvědavost?

5 minut čtení

Výlety na místa, kde hlad a nuda nehrozí

Vytipovali jsme dokonalá místa pro výlety autem, pěšky i na kole. A protože na tripech jednomu vytráví, ke každému výletnímu objektu servírujeme blízkou restauraci z průvodce Gourmet jižní Moravy.

5 minut čtení