Léto na dohled aneb kam v červnu na jižní Moravě

Teplé počasí je konečně tady! Pojďte se na léto připravit, jak se na slunnou jižní Moravu sluší a patří!

více informací do oblíbených


Folklor v hledáčku

Na konci června se do Strážnice každoročně sjíždějí tisíce návštěvníků, aby si na pozadí bohatého folklorního programu užili příjemnou atmosféru města, zámeckého parku a skanzenu. Jedním z vrcholů Festivalu Strážnice bude sobotní finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Přijeďte se na mistry verbíře podívat. Jejich um vás nenechá v klidu sedět!

10. - 11. června přitáhne pozornost folkloristů také Krumvíř. Koná se zde 32. ročník Kraje beze stínu —  festivalu regionu Hanácké Slovácko. Mimochodem, poetickým názvem “kraj beze stínu” tuto slunnou oblast poprvé nazval spisovatel Jan Herben, rodák ze sousedních Brumovic. V Brumovicích najdete také unikátní obchod, který přispívá k zachování tradičních lidových krojů celé jihomoravské oblasti.

Krojové hody jsou hlavním svátkem každé obce na jižní Moravě a jejich období startuje tradičně právě v červnu. Třetí červnový víkend hodovou sezónu zahájí v Kobylí. O víkend později propukne hodová zábava například v Březí nebo v Mikulově

Nádavkem přidáme ještě tip na jeden církevní svátek. Slavnost Těla a krve Páně, lidově Boží tělo, který letos připadá na neděli 11. června. V období první republiky byl tento den státním svátkem, dnes se slaví v obcích se silnou křesťanskou tradicí. Jmenujme například Svatobořice – Mistřín, Poštornou, Hlohovec, Velké Pavlovice či Strážnici. Bohatý průvod krojovaných s několika zastávkami ve vsi je rozhodně něco, co byste jako milovníci tradic měli alespoň jednou za život vidět. 

Hudba — v kostele i na vinici

Kostely a chrámy po celém Česku se v pátek 2. června opět po roce otevřou veřejnosti v rámci oblíbené akce Noc kostelů. Speciální program hledejte například v Mikulově, Hustopečích, Znojmě nebo Brně. Do této výjimečné akce se zapojuje prakticky každý kostelík na jižní Moravě a kompletní přehled najdete zde.

Nevšední zážitky si odnesete také z Moravského krasu. 7. - 11. 6. se konají Čarovné tóny Macochy. Heslo: i za deště! Hudební festival se světelnými animacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní představí jména jako například Spirituál Kvintet, Jaroslav Svěcený nebo Hana a Petr Ulrychovi.

3. června startuje šňůra koncertů pod širým nebem. Hudba na vinicích propojuje už počtvrté kvalitní živou hudbu, sklenku dobrého vína a malebné prostředí tuzemských vinic. Jako první na jižní Moravě show odpálí Vašo Patejdl ve vinařství Lahofer u Znojma. Další akce přidává ke kombinaci hudba a víno ještě kolo! Hudba na kole v bohatém programu během soboty 10.6. nabídne koncerty na několika místech Lednicko-valtického areálu. Mrkněte na program a naplánujte si cyklovýlet přesně podle hudebního vkusu!
Nejen hudbou ožijí ulice brněnského “Bronxu” 3. června během Ghettofestu. Bude to o umění, setkávání, tanci a pouličním životě.

Hned několik zvučných jmen z oblasti populární hudby zdobí program Slavností Břeclav. O víkendu 9. - 10.6. v areálu u zámku zahrají například Tatabojs, Horkýže Slíže, Chinaski, Mirai, Pokáč či Vypsaná fixa.
Téměř každý víkend v červnu hladinu brněnské přehrady ozáří světla velkolepých ohňostrojů letošního festivalu IGNIS BRUNENSIS. Podívaná je to každoročně famózní, tak si to nenechejte ujít! 

Ladění na prázdniny

1. června celý svět slaví Den dětí. První červnový víkend se koná bezpočet pěkných akcí právě k této příležitosti. Dětský jarmark chystají v Černé Hoře na Boskovicku. V Mikulově svůj svátek děti oslaví v amfiteátru pod Turoldem a plno legrace bude také v Rajhradě. Sportu a zábavy si děti užijí měrou vrchovatou v pátek 2.6. ve Vyškově. Na sobotu 3. června si tematický program pro malé šamany a šamanky připravil Archeopark Pavlov. V Opatovicích se děti mohou těšit na speciální program s vílou Zvonilkou a na večerní promítání v letním kině. V neděli 4.6. vyrazte s potomky slavit do krásného prostřední Staré prádelny.  

Ladit se na prázdniny s malými výletníky můžete ale i při jiných příležitostech. Tip pro letní dny je jasný: vodní svět ve V’run’off parku zahajuje sezónu 1. června. Z pohádky do pohádky se projděte v zahradách zámku Milotice na Slovácku 24. června. Na 25. června si speciální dětské prohlídky připravil zámek Rájec nad Svitavou.

Poslední červnový víkend bude v Mikulově patřit malým čtenářům a dětským knihám. Druhý ročník festivalu Knihopásek přinese bohatý program plný autorského čtení, divadelních představení, dílniček a her.

A odměna za vysvědčení? 30. června mají všechny děti s vysvědčením vstup zdarma do ZOO Vyškov!

Léto plné chutí

S food festivaly se doslova roztrhl pytel. A to je dobře! Na své si přijde každý, ať už má jazýček jakkoli mlsný.

Gurmánský červen odstartuje 2. - 3.6. Prima FRESH festival na Špilberku. 28 vinařství, skvělé foodtrucky a kulturní program k tomu se postarají o nezapomenutelný zážitek z Vinných trhů v Čejkovicích, už 3.června! Stejný den se bude se skleničkou v ruce putovat z ďůrky do ďůrky v Šakvicích.  Preferujete pivo? Zapište si do diáře 9. - 10.6. dostaveníčko v Břeclavi, kde má zlatavý mok na slavnostech speciální zónu. Zastoupeno bude 30 speciálů z 15 pivovarů.

Třetí ročník food festivalu v Boskovicích proběhne 16. - 18. června v prostředí Zámeckého skleníku a letního kina. Ve Znojmě si užijte den plný báječného jídla a pití o víkend později během Street food festu na České

Zlatým gastro hřebem měsíce června bude Festival plný chutí v Miroslavi. 17. 6. roztančí vaše chuťové pohárky dobroty z lokálních surovin v areálu miroslavského zámku. Nádavkem dostanete velkou porci hudby a doprovodného programu pro malé i velké. To si nenechejte ujít!

 

Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Po stopách lidového umění Slovácka a ještě dál

Gastrozážitky z kulinárního nebe. Nádherná příroda. Muzeum s lidovými kroji, až oči přecházejí. Lidové umění Slovácka rozhodně není nuda!

prohlédnout

Za čokoládou skrz levandulové království

Chceš na jižní Moravě zažít něco nevšedního a inspirativního? Pak pro tebe máme tip na perfektní výlet. Co takhle objevit levandulový ráj a pak putovat za sladkou vůní čokolády? Po cestě budeš mít zároveň příležitost pokochat se malebnými scenériemi, které nikde jinde nenajdeš.

prohlédnout

Údolím Gránického potoka s mlokem Hugem

Kam vzít děti za poznáním a přírodou? Vydejte se nenáročnou trasou s mlokem Hugem pěšky, na kole, koloběžce nebo s kočárkem.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Pálava a Lednicko-valtický areál – školní výlety nejen na místa oceněná UNESCO

Tahle oblast jižní Moravy je živá učebnice historie. S dětmi tu zábavnou formou s krásnými kulisami pálavské přírody a památek UNESCO promrskáte zásadní témata jako lovce mamutů, Římskou říši, Velkou Moravu nebo význam Lichtenštejnů pro českou kotlinu. A k tomu si s dětmi promasírujete chodidla na stezce bosou nohou nebo je necháte vyřádit v lanovém parku.

10 minut čtení

Vinobraní v centru dění aneb kam v září na jižní Moravě

Prázdniny končí a babí léto se chystá převzít vládu. To jihomoravské je navíc tradičně spjaté se sklizní úrody hroznů, s prvním burčákem a s mnoha kulturními akcemi, kde vino hraje prim! Nalaďte se na přicházející podzim i vy a vyberte si z nabídky zářijových akcí tu svoji.

5 minut čtení

Brno a okolí – školní výlety a exkurze pohodovou metropolí s pestrým programem za humny

Kdo se směje Brnu jako vesnici, co si hraje na velkoměsto, nepochopil to zásadní. I to patří mezi trumfy jihomoravské metropole. Vládne tu pohoda, památky jsou koncentrované a nikam to není daleko. S dětmi můžete od rána do večera prochodit po centru od zajímavosti k zajímavosti. Strávíte klidně celý den v krásné přírodě zoo na Mniší hoře nebo putováním kolem přehrady. A v okolí města v dosahu IDS JMK je nabídka tak nekonečná, že vybíráme jen ochutnávku. Udělejte si kávu a vybírejte.

10 minut čtení