Jízda králů

Lidový obyčej, co má tradici dobrých šest století. Viděli jste někdy v TV zprávách chlapce na koni v kroji, s růží mezi rty? Ale nepamatujete si, co k tomu reportér říkal… přesně, protože jízdu králů musíte zažít na vlastní smysly!

více informací do oblíbených


Když krása a humor se snoubí

Kterak proradný uherský král Matyáš před chrabrým Jiříkem z Poděbrad prchal

„Jízdy králů na jihovýchodě České republiky“ zapsali v roce 2011 jako 2. nemateriální statek na seznam UNESCO za ČR. Pojďte si o ní přečíst pár slov a vsadíme čižmy (po slovácku boty), že budete chtít jízdu králů vidět naživo. 

Odkud se vzala? Pravděpodobně jde o zbytek pohanských obřadů předkřesťanských Slovanů o letnicích. K tomu se přidávají historická fakta i romantické legendy. Nejoblíbenější je ta o útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiříkem z Poděbrad. Po porážce u Bílovic prchal Matyáš maskován do dívčích šatů směrem k Uhrám. A právě na památku těchto událostí prý vznikla jízda králů. K tomu se tradičně přidalo pár veselých detailů. Král má v ústech růži, aby se neprozradil ani hlasem. Doprovázející družina ho chrání a rozpustile povzbuzuje přihlížející, aby poraženému králi přispěli nějakou tou mincí či naturálií.

Jízda králů v posledních 100 letech

Zhruba do 30. let 20. století probíhala jízda králů snad v každé větší obci jihovýchodní Moravy. Pak přišla 2. světová válka, komunismus… a dnes se jezdí už jen ve čtyřech jihovýchodních obcích: Vlčnově, Kunovicích, Hluku a Skoronicích. (Všechny jsou součástí zápisu do světového kulturního dědictví UNESCO.) Jízda se v každé obci něčím liší. Nejpopulárnější je asi ta ve Vlčnově spojená s lidovým jarmarkem. Však má také 200letou tradici! My vám povíme víc o skoronické jízdě králů, která je sice menší, zato atmosféra je nepopsatelně silná.

Skoronická jízda králů

Ve Skoronicích najdete dokonce muzeum, kde se zvyku věnují. Průběh jízdy je tu jiný než třeba ve Vlčnově. Tady jezdí chlap(c)i ve věku 17 až 30 let, ale účastníkem bývá i padesátiletý jezdec. Po obdržení (jak jinak než veršovaného) souhlasu od samotného starosty může šou v čele s praporečníkem začít. „Vyvolávači“ adresují verše obyvatelům snad všech domů v obci. Za nimi jede král – klučina v ženském kroji s růží v puse – chráněný pobočníky. Bandéirum doplňují výběrčí a děkovníci. Družina objíždí všechny ulice, vyvolávači halasí a výběrčí shromažďují dary.

Nejzábavnější část (nejen) skoronické jízdy?

Bez debaty už zmíněné vyvolávky. Právě ve Skoronicích jich uslyšíte kolem 140 – krojovaný průvod na koních se zastavuje v podstatě u každého stavení a na obyvatele mluví hodně osobně, jménem. Ve verších vypichují fyzické nebo povahové rysy obyvatel a někdy jsou to verše pěkně hubaté!

Kam za jízdou králů?

Skoronskou jízdu můžete navštívit každých deset let přímo ve Skoronicích, při sjezdech skoronských rodáků a mnoha dalších příležitostech. V roce 2022 třeba na květnové pouti v Blatnici pod Svatým Antonínkem, kde se sjedou zástupci všech moravských jízd králů nebo v září přímo ve Skoronicích! Celé procesí nemůže chybět ani na Slováckém roce v Kyjově, který probíhá jako taková folklorní olympiáda každé čtyři roky. A kdyby se vám jízda králů opravdu zalíbila, můžete navštívit i tu v Kunovicích, v Hluku nebo Doloplazech na Hané.


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Okoštujte Slovácko (ne)tradičně

Jak voní Slovácko? Nejen po dobrém pivu a kávě, ale každoročně tu v létě zavoní škrobené rukávce a pentle!

prohlédnout

Nášup blogových článků


Podzimní ladění aneb kam v říjnu na jižní Moravě

Nebývale slunečné a teplé počasí nás provázelo celým zářím. Jak to bude v říjnu? Užijeme si ještě venkovních akcí? A budeme se mít kam schovat, když přijde ten pravý podzim? S našimi tipy vás nic nepřekvapí.

5 minut čtení

Za romantikou na jižní Moravu

Piknik i nocování mezi řádky vinohradu, středomořská atmosféra a sklenička s jiskrným vínem v ruce? Sbalte dobrou náladu, chuť objevovat a ochutnávat, jedeme na jih!

5 minut čtení

Zlatá sobota – praxe v průběhu mariánské pouti v Žarošicích

Žarošice, proslulé poutní místo na Slovácku na okraji Ždánického lesa. Na mariánské pouti se tu každoročně fyzicky i emočně potká obrovské množství poutníků z Moravy, Slovenska i Rakouska. Kdo do Žarošic putuje, potěší své srdéčko, tvrdí starobylá poutní píseň. Tohle byste měli zažít také.

5 minut čtení