Lidový obyčej, co má tradici dobrých šest století. Viděli jste někdy v TV zprávách chlapce na koni v kroji, s růží mezi rty? Ale nepamatujete si, co k tomu reportér říkal… přesně, protože jízdu králů musíte zažít na vlastní smysly!
Kterak proradný uherský král Matyáš před chrabrým Jiříkem z Poděbrad prchal
„Jízdy králů na jihovýchodě České republiky“ zapsali v roce 2011 jako 2. nemateriální statek na seznam UNESCO za ČR. Pojďte si o ní přečíst pár slov a vsadíme čižmy (po slovácku boty), že budete chtít jízdu králů vidět naživo.
Odkud se vzala? Pravděpodobně jde o zbytek pohanských obřadů předkřesťanských Slovanů o letnicích. K tomu se přidávají historická fakta i romantické legendy. Nejoblíbenější je ta o útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiříkem z Poděbrad. Po porážce u Bílovic prchal Matyáš maskován do dívčích šatů směrem k Uhrám. A právě na památku těchto událostí prý vznikla jízda králů. K tomu se tradičně přidalo pár veselých detailů. Král má v ústech růži, aby se neprozradil ani hlasem. Doprovázející družina ho chrání a rozpustile povzbuzuje přihlížející, aby poraženému králi přispěli nějakou tou mincí či naturálií.
Ve Skoronicích najdete dokonce muzeum, kde se zvyku věnují. Průběh jízdy je tu jiný než třeba ve Vlčnově. Tady jezdí chlap(c)i ve věku 17 až 30 let, ale účastníkem bývá i padesátiletý jezdec. Po obdržení (jak jinak než veršovaného) souhlasu od samotného starosty může šou v čele s praporečníkem začít. „Vyvolávači“ adresují verše obyvatelům snad všech domů v obci. Za nimi jede král – klučina v ženském kroji s růží v puse – chráněný pobočníky. Bandéirum doplňují výběrčí a děkovníci. Družina objíždí všechny ulice, vyvolávači halasí a výběrčí shromažďují dary.
Bez debaty už zmíněné vyvolávky. Právě ve Skoronicích jich uslyšíte kolem 140 – krojovaný průvod na koních se zastavuje v podstatě u každého stavení a na obyvatele mluví hodně osobně, jménem. Ve verších vypichují fyzické nebo povahové rysy obyvatel a někdy jsou to verše pěkně hubaté!
Skoronskou jízdu můžete navštívit každých deset let přímo ve Skoronicích, při sjezdech skoronských rodáků a mnoha dalších příležitostech. V roce 2022 třeba na květnové pouti v Blatnici pod Svatým Antonínkem, kde se sjedou zástupci všech moravských jízd králů nebo v září přímo ve Skoronicích! Celé procesí nemůže chybět ani na Slováckém roce v Kyjově, který probíhá jako taková folklorní olympiáda každé čtyři roky. A kdyby se vám jízda králů opravdu zalíbila, můžete navštívit i tu v Kunovicích, v Hluku nebo Doloplazech na Hané.
Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.
Jak voní Slovácko? Nejen po dobrém pivu a kávě, ale každoročně tu v létě zavoní škrobené rukávce a pentle!
Prosinec se tradičně nese ve slavnostní atmosféře plné světýlek a očekávání. Kam na svařák, na vánoční koncert či adventní jarmark? Čtěte dál, protože vánoční atmosféru, tu my na jižní Moravě umíme.
Ruční výrobky mají magickou vlastnost. Kromě krásy svého provedení z nich na první pohled vyzařuje pracnost, fortel a srdcařství jejich tvůrce. Přesně tohle vyzařují poklady z Horňácka utkané technikou činovať.
Léto to zatím nechce vzdát, ale my už se těšíme na přicházející podzim. Nejen kvůli vítanému ochlazení, ale také proto, že září na jižní Moravě znamená sklizeň hroznů, burčák a slavnosti vinobraní.