Jarní vábení aneb kam v březnu na jižní Moravě

Březen, za kamna vlezem? To snad letos nebude třeba. Čekají nás příjemné jarní teploty, navíc byste přišli o spoustu zajímavých akcí. Ze zimního spánku se probouzí mnoho památek a s krásnými akcemi se přímo roztrhl pytel. Co v březnu na jižní Moravě neminout? Čtěte dál a vybírejte.

více informací do oblíbených


Vítáme jaro

Symbolem jara v našich končinách jsou již tradiční Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích. Letošní mimořádně teplý závěr zimy napovídá, že o rozkvetlé sady v okolí rozhledny nebudeme ochuzeni. Vyšlápněte si na Starý vrch pokochat se sněhobílými kvítky a užijte si gastronomický a hudební program na hustopečském Dukelském náměstí i přímo u rozhledny. 

V Petrově se chystá Jarní jarmark a zabijačkové hody v sobotu 9. března. Předvelikonoční jarmark propukne 16. 3. v Sonnentoru a Slavnosti jara rozveselí 23. 3. i centrum Blanska. Osvěžit si šatník či nakoupit jarní výdobu vyrazte na Jarní flerjarmark v Ivančicích nebo na MINT market v Brně. V Ivančicích zároveň už 2. března po zimní pauze začínají pravidelné Farmářské trhy. Konají se vždy první sobotu v měsíci. 

O víkendu 23. - 24. 3. si naplánujte návštěvu strážnického skanzenu. Program Fašanky, fašanky, Velká noc ide… přiblíží slovácké zvyky od počátku postního období do Velikonoc. 

Velikonoční inspirace

Velikonoční inspiraci přijeďte načerpat 23. 3. do Břeclavi. Na víkend, který svátkům jara předchází, si program připravilo i Vlastivědné muzeum v Kyjově. Budete si moct prohlédnout tradiční řemesla i nakoupit drobné dárkové předměty. Velikonočními zvyky a bohatým doprovodným programem ožije brněnský Špilberk od 28. 3. do 1. 4. V Mikulově jarmark doprovodí hudební a taneční vystoupení i výtvarné dílničky pro nejmenší. Na Zelený čtvrtek se tam děti mohou vydat na dobrodružnou Cestu za zajíčkem. Budou pro ně připraveny soutěže i sladká odměna. Velikonoce na zámku Valtice začínají 29. 3. 

Jarní košty vín

Březen u nás v kraji vinné révy patří koštům a výstavám vín. Neodstartujeme na zelenou, ale na červenou. Hned 2. 3. se totiž ve Velkých Pavlovicích koná Promenáda červených vín. Ve stejný den si zajeďte na výstavu vín do Nosislavi, na Čejč nebo na novou vinařskou akci zaměřenou na prémiová vína Chutnáme Znojmo

9. 3. zvou na košt v Miroslavi a 16. března představí své nejlepší vzorky vinaři v Poštorné i ve Vranovicích. Chcete nechat zazářit své degustační dovednosti? Registrujte se na Jarní vinařskou stezku v Pavlově, kde můžete své vinařské znalosti poměřit s dalšími soutěžícími. 

Čtvrtou březnovou sobotu se bude koštovat v Hovoranech, Dambořicích i na Vrbici. I poslední, a zároveň velikonoční, víkend je na vinařské akce bohatý. Jarní festival vína odstartuje v Němčičkách, sklepy otevřou ve Valticích. Tradiční výstava vín se koná například v Šatově, v Zaječí, v Mikulově nebo v Bořeticích. Pravděpodobnost, že na jaře na jižní Moravě narazíte na košt v libovolné vinařské obci, hraničí s jistotou. 

Novinky

22. března, na Den vody, otevírají s plnou parádou Vodojemy Žlutý kopec. Na první víkend si připravili prodlouženou otevírací dobu a hlavně poutavou audiovizuální instalaci. Přijďte do podzemí zažít mysteriózní atmosféru a malou ochutnávku podzimního festivalu PROTOTYP.

Po zimní pauze se na Zelený čtvrtek 28. března otevírá návštěvníkům zámek Lysice a především dostanete poprvé možnost nahlédnout do nově zrekonstruovaných zahrad tohoto barokního skvostu. Od 28. 3. do 7. 4. navíc na zámku probíhá tradiční výstava aranžmá z jarních květin Oblečené jaro

Kulturní tipy

Za hudbou vyrazte do Hodonína, kde zahrají 15. 3. Wohnout unplugged nebo do Drnovic, kde to 9. 3. rozbalí slovenská kapela Horkýže Slíže. Pokud máte rádi překvapení, vyzkoušejte Koncert naslepo v Boskovicích. 

Od 21. do 28. 3. proběhne již 25. ročník mezinárodního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Na jižní Moravě nejen v Brně, ale také v Boskovicích, Hodoníně, Mikulově a Znojmě. V Brně v březnu proběhne několik dalších zajímavých festivalů. Jedním z nich je Lektvar barev - festival studentské herní tvorby. Věděli jste, že Brno má ve světě velké jméno na poli elektronové mikroskopie? Tento fenomén veřejnosti od 18. do 24. 3. přiblíží Dny elektronové mikroskopie, tentokrát na téma Padouchové mikrosvěta. 

Kompletní kalendář akcí najdete zde. Přejeme vám krásné jarní probouzení plné skvělých výletů! 


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Po rovince Hodonínskou Dúbravou

Unikátní přírodní zoo, výlet teplomilnými doubravami skvělý pro pěší, bruslaře i cyklisty. A projdete se středem rybníku!

prohlédnout

Tři hustopečské oříšky

Slyšeli jste o mandloňových sadech a tamní rozhledně? Určitě ano! Objevte tento evropský unikát a rozlouskněte i další poklady Hustopečska!

prohlédnout

Nejen za trsy bledulí do Rakoveckého údolí

Vydejte se za koberci, po kterých se nešlape, i za mlýnem, který touží být zapsán do seznamu UNESCO. Rakovecké stráně vás na jaře uchvátí záplavou bílých květů bledulí, v létě zdobnými slepencovými skalkami, na podzim barevnou hrou listů. Budete nadšeni!

prohlédnout

Nášup blogových článků


TOP moderní vinařství Znojemska

Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…

10 minut čtení

Nová sezóna - kam v dubnu na jižní Moravě

Jaro už se bez všech pochybností přihlásilo o slovo. Květena pučí a teplejší počasí nás táhne ven. Památky se probouzejí ze zimního spánku a kulturní kalendáře se plní zajímavými akcemi.

5 minut čtení

Za oceněným vínem a architekturou Mikulovska

Dominantou je vápencový masiv Pavlovských vrchů (Pálavy). Tam kdo nebyl, měl by odevzdat cestovní pas moravského výletníka. Přirozenou metropolí je Mikulov, ale vynikající vinařské polohy mají i další obce, jak potvrzují filmové Bobule. Důležitou pozici mají Valtice a právě tam odstartujeme.

10 minut čtení