Slovácký verbuňk

Co si představíte, když se řekne mužský tanec? To nám se vybaví slovácký verbuňk, vyšívané kroje a lidové písně! Nohy pěkně od podlahy, hudba pěkně od srdce... No, ne náhodou figuruje verbuňk na seznamu UNESCO.

více informací do oblíbených


Chlapský tanec, co rozhýbe i holky

S trochou nadsázky je verbuňk slovácký lidový street dance. Čím je tak jedinečný?


Za Českou republiku byl verbuňk zapsaný na seznamu Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO jako první (v roce 2005). Tento jedinečný mužský tanec má v tuzemsku ještě bratrance – valašský odzemek. 

Slovácký verbuňk patří mezi improvizované mužské tance skočného charakteru. Co si představit, když nemáte po ruce Youtube? Chlapy v nádherně vyšívaných krojích, dlouhé pentle, péra na klobouku. Procítěnou choreografii, kdy se nohy rozhodně nedrží při zemi. Tančí se nejčastěji hromadně, ale každý z tanečníků tančí sám za sebe – podle toho, do jakého regionu a obce patří. A samozřejmě dle svého tanečního umění, nadání i vkusu.

A proč tančí jen muži a odkud se vzal ten prapodivný název? Archaický výraz z němčiny pro odvod branců na vojnu „verbovat“ určitě znáte. Historické prameny tvrdí, že odvedenci se na Slovácku před odchodem na vojnu loučili právě tímto tancem.
 

Co by to bylo za tanec bez muziky…

Chlapi tancují na určitý okruh písní (7 regionálních typů). Verbuňk je dodnes součástí přirozených tanečních příležitostí ve většině obcí Slovácka – při hodech, svatbách, vinobraní. Můžete ho vidět přímo v ulicích jako součást slavnostních průvodů. Existuje také v pódiové formě, protože tihle lidoví performeři milují taneční klání!

Kde zažijete verbuňk v plné kráse

Každoročně fandí favoritům příznivci folklóru na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Tanečníci tu vyhazují na pódiu nohy vysoko v „Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku“. My vás ale pošleme taky do Krumvíře. „Verbíři“ Hanáckého Slovácka se tu v červnu utkávají o titul nej tanečníka slováckého verbuňku na folklorním festivalu s poetickým názvem Kraj beze stínu už přes 30 let. 
 
Folklór, který zahraje na všechny vaše smysly, zažijete v červnu na festivalu Podluží v písni a tanci v Tvrdonicích. Raději se podíváte na komornější regionální kolo verbířů? Udělejte si v létě výlet do Kyjova na soutěž „o nejlepšího kohúta Kyjovska“. Nebo se vydejte do čarokrásné krajiny Bílých Karpat – folklórní soubor Lipovjan z vás spolehlivě udělá fanouška lidových tanců. (Na blízké Oskerušové stezce navíc poznáte jedny z nejvzácnějších evropských ovocných stromů!) Za Brněnsko pořádá verbuňkové klání folklórní soubor Kyničan
 
Termíny festivalů zveřejňuje Národní ústav lidové kultury ve svém kalendáriu. Nebo si vyberte některý termín tradičních hodů, kde si dost možná slovácký verbuňk vyzkoušíte na vlastní nohy… Tak ať vám to skáče. 

Nášup blogových článků


Jízda králů

Lidový obyčej, co má tradici dobrých šest století. Viděli jste někdy v TV zprávách chlapce na koni v kroji, s růží mezi rty? Ale nepamatujete si, co k tomu reportér říkal… přesně, protože jízdu králů musíte zažít na vlastní smysly!

5 minut čtení

Moravský kras – tipy na školní výlety v okolí Brna

Tohle je doslova vysněné místo pro školní výlet i týdenní školu v přírodě. Největší tuzemská krasová oblast má toho v repertoáru víc než jen jeskyně, i když ty jsou v oblasti na sever od Brna právem největší výletnický tahák. Přidáváme nálož hradů a zámků, židovské památky a jako bonus hned několik míst, kde děti utaháte fyzicky, a hlavně je to bude bavit.

10 minut čtení

Chmelové výlety po jižní Moravě

Máme pro vás dokonalá místa pro výlety, kde vás po cestě kromě turistických perel potěší pivní klenoty. Čepují je pivovary a pivnice zastoupené v průvodci Gourmet jižní Moravy!

5 minut čtení