Vinobraní v centru dění aneb kam v září na jižní Moravě

Prázdniny končí a babí léto se chystá převzít vládu. To jihomoravské je navíc tradičně spjaté se sklizní úrody hroznů, s prvním burčákem a s mnoha kulturními akcemi, kde vino hraje prim! Nalaďte se na přicházející podzim i vy a vyberte si z nabídky zářijových akcí tu svoji.

více informací do oblíbených


Září, to je vinobraní

Podzimní oslavy sklizně a vína si dávno vydobyly své místo na slunci. Na ty největší v Mikulově a ve Znojmě se sjíždí lidé z blízka i z daleka. Letošní ročník Pálavského vinobraní proběhne o víkendu 8. -10. září. Z populárních interpretů se tentokrát můžete těšit například na Čechomor, Annu K, No Name, Slzu nebo IMT Smile. Představí se nepřeberné množství folklorních a pěveckých souborů i cimbálových muzik. A víno samozřejmě poteče proudem. A to i ve Znojmě! Znojemské historické vinobraní se koná ve stejném termínu a zve například na Katarínu Knechtovou, Anetu Langerovou nebo Mirai. Bohatý program nabídne rytířské turnaje, ukázky šermu, středověkou hudbu, ohňovou show a pro děti kejklíře a pohádky. Zkrátka v centru Znojma bude veselo. 

Na Podzimní slavnosti jídla a vína se vydejte do Valtic už tuto sobotu 2. září. Stejný den bude ve znamení vína a vybrané gastronomie i ve Velkých Bílovicích na druhém ročníku Slípka tour. Se soutěží o nejlepší guláš vinobraní párují v Lednici 9.9. 

Hned první zářijový víkend svou verzi vinobraní představí i Mutěnice a Horní Bojanovice

9. září pořádá vinobraní město Strážnice nebo Moravská Nová Ves. Třetí zářijový víkend se bude nová sklizeň slavit na zámku Valtice, ve Velkých Pavlovicích, v Blatnici pod Svatým Antonínkem a v Bzenci. 23. září se přijeďte podívat, co pro hosty připravili vinaři v Drnholci a Hlohovci a po celý víkend 22.-24.9. bude program s tématikou vinobraní probíhat v Čejkovicích

Kolem vína se život na jižní Moravě točí po celý rok, v podzimních měsících nejvýrazněji. Nabídku vinařských akcí doplníme o festivaly otevřených sklepů: 2.9. v Brumovicích, v Bavorech a v Nosislavi. V Němčičkách můžete 1. září zhlédnout i tradici zarážení hory. Znojmo zve první zářijovou sobotu na Festival Znojemských vín

Kam za burčákem

V sobotu 2. září ožije nádvoří renesančního zámku v Moravském Krumlově hudbou a vínem ve všech jeho podobách, burčák nevyjímaje. Do Lednice se vydejte na burčák i dýňobraní a večer bude legrace na koupališti v Němčičkách, kde se chystá burčáková zábava s noční neckyádou. 9.9. se připravte na velké Putování za burčákem po Modrých horách. Zda zvolíte chůzi nebo kolo je jen na vás. Na každém stanovišti dostanete ochutnávku a razítko a večer proběhne slosování o tekuté ceny! 

Burčák, víno a teplé i studené speciality, to všechno bude na Burčákobraní ve SPIELBERGU 23. září! Burčákfest se po několikaleté pauze vrací také do Louckého kláštera ve Znojmě, letos proběhne poslední zářijový víkend 29.-30.9. 

Sousedská slavnost, hudba i jídlo

Zářijová nabídka našeho regionu je rozmanitější než odstíny podzimního listí. Stále zbývá několik koncertů v rámci Hudby na vinicích. V neděli 3.9. rozzáří Čejkovice Sluneční trh. Přijďte si do areálu Sonnentoru nakoupit zeleninu, ovoce, keramiku a další věci od malých farmářů a řemeslníků. V sobotu 16. září na mnoha místech Česka proběhne největší sousedská slavnost. Přijďte Zažít město jinak v Brně, Adamově, Bílovicích nad Svitavou, Blansku, Znojmě, Hustopečích nebo Kyjově. Sezóna hudebních festivalů ještě nekončí. Nášup živé muziky si užijte například v Říčanech u Brna na Rakfestu, MEZiLESY v Babicích nad Svitavou, na vPOHO festu v Pohořelicích nebo na Summer festivalu v Boskovicích. Hudbu a environmentální témata propojí Envirofest v Dolních Kounicích. 
23. září startuje hlavní část programu Lednicko-Valtického hudebního festivalu.

Zejména děti potěší Malý festival loutky v Moravském Krumlově. Krásnou podívanou na netradiční plavidla slibuje Festival dračích lodí ve Znojmě na konci září. Za pivem se vydejte 2. září do Břeclavi na Festival minipivovarů nebo 8. září na Pivní slavnosti ve Vyškově. 

Výčet uzavřeme tipy na akce pro všechny gurmány a gurmánky. Ve Slupi u renesančního vodního mlýna proběhnou v sobotu 2.9. Slavnosti chleba. Ve stejný den jste srdečně zváni na tradiční řemeslné a farmářské trhy v Ivančicích. V Boskovicích 23.-24.9. chystají svátek pro všechny milovníky husích specialit a do Brodu nad Dyjí zajeďte zjistit, jak se osvědčí 1. ročník Řízkobraní s ochutnávkou vín

Vyvrcholením letní série Festivalů plných chutí bude třetí zastávka ve Veselí nad Moravou, a to na sváteční čtvrtek 28.9. Kromě lákavých gastronomických pochoutek z jižní Moravy se návštěvníci mohou těšit na kuchařské show známých šéfkuchařů, hudební vystoupení, zábavný program od VIDA! Science centrum, brněnské Hvězdárny, FabLab či na šapitó a akrobatická představení. 

Podzim v Brně

A jaké bude září v Brně? Hodně nabité a pestré! V sobotu 2.9. slaví ZOO narozeniny a slibuje 70 zážitků a překvapení za symbolickou cenu 70 Kč. V areálu Výstaviště se bude 8.-10.9. bádat: přijměte pozvání na Festival vědy a techniky. Už poslední srpnový den propukne (a bude trvat do 3.9.) ŠTETL FEST - největší festival židovské kultury v Česku, který na scénu vkročil v září 2022 a ihned svou velikostí, dramaturgií i programem vzbudil pozitivní odezvu. Národní divadlo Brno zahájí novou sezónu open-air koncertem 7. září. Při stejné příležitosti proběhne na terase u Janáčkova divadla i MINT market - trh se svěží módou, šperky, designem i delikatesami. Přijďte se inspirovat a nakoupit, vždyť Vánoce jsou prakticky za dveřmi… 15.-17.9. otevře mnoho památek brány návštěvníkům v rámci Dnů evropského dědictví, a to nejen v Brně, ale například i ve Znojmě. 29.9. startuje po celém Česku Den architektury

Vplujte do podzimní rutiny ladně a nezapomeňte si udělat čas na některou z kulturních akcí. Kompletní kalendář najdete zde

Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Znojemsko odhaluje perly vinařské architektury

Chcete tip na výlet, kde potěšíte všechny smysly? Vydejte se do míst, kde víno ochutnáte v kulisách dokonalé architektury a designu. Znojemsko vedle nedotčené přírody skrývá i originální moderní stavby. Výlet jsme naplánovali spolu s Kristou, která stojí za profilem a aplikací Úžasná místa v Česku.

prohlédnout

Vinařské archi-kousky pod Pálavou

Během tohoto výletu navštívíte to nejlepší, co vinaři v posledních letech postavili v Mikulovské a Velkopavlovické vinařské podoblasti. Provede vás Eliška Hudcová, milovnice cestování, architektury a designu. Elišku můžete znát z jejího instagramového účtu @timetofit a stojí také za výletnickou aplikací Placehunter.

prohlédnout

Architektonické poklady vinařského Slovácka

Slovácko je naší nejjihovýchodnější vinařskou podoblastí, a i tady nám vyrostla úroda moderních vinařství! Nejen je, ale i další poklady malebného kraje, objevovala sympatická digitální tvůrkyně ze Slovenska – Ivanka Antal. Cestou jsme zabrousili i na Velkopavlovicko… Ostatně, pojďte se projet s námi.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Smrtnica a chození s babú v Josefově

S příchodem jara ožívají specifické lidové obyčeje a obřady. Mnohé z nich jsou staré, prastaré. V Josefově na Hodonínsku každoročně na Smrtnou neděli pořádají smrtnicu. Zní to děsivě? A přitom je to zábava… Vzbudili jsme vaši zvědavost?

5 minut čtení

TOP moderní vinařství Znojemska

Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…

10 minut čtení

Lokální Ježíšek z jižní Moravy

Přemýšlíte, čím udělat radost svým blízkým? Jestli vám dává smysl zároveň podpořit místní tvůrce s odkazem na region, ve kterém žijeme, nechte se v následujícím článku inspirovat.

10 minut čtení