Lokální Ježíšek z jižní Moravy

Přemýšlíte, čím udělat radost svým blízkým? Jestli vám dává smysl zároveň podpořit místní tvůrce s odkazem na region, ve kterém žijeme, nechte se v následujícím článku inspirovat.

více informací do oblíbených


Tradice jsou na jižní Moravě pro většinu lidí důležité, a co je hlavní – stále žijí. Ve spolupráci s ilustrátorkou a módní návrhářkou Zuzanou Osako vznikl balíček karet, které vás formou kvízu tradicemi provedou. Připomenete si například, proč se dřív vánoční stromeček věšel ke stropu kmenem nahoru, a k tomu získáte třicet karet s krásnou originální ilustrací. Ve stejném duchu pořídíte i podtácky a praktickou záložku do knihy. Vše na darkyzbrna.cz.

Něco na zub

Vztah k regionu, stejně jako láska, prochází žaludkem. Aby taky ne, když je náš kraj na dobré jídlo a pití tak bohatý! 

Pochutin, charakteristických pro jižní Moravu, je mnoho. Slyšeli jste třeba o svatojánských ořeších? Vybírejte a darujte chuť Moravy. Dobroty a drobnosti pro radost s vůni levandule vám zabalí na farmě ve Starovičkách. Cukr doplňte třeba prostřednictvím krásných tabulek čokolády, které vyrábí rodina Herůfkových v Čejkovicích. 

Pokud máte ve svém okolí kávomilce, zaměřte se na nabídku lokálních pražíren. Nespletete se v Kyjově, ani v Hodoníně. Lednický Coffee Square nabízí dokonce kávové předplatné, tím každého závisláka vystřelíte do kofeinového nebe.  Dárkové balíčky, vonící po čerstvě upražené kávě, koupíte u Kofi-Kofi

Lahodné bio čaje, bylinky, koření a spoustu dalších přísad do kuchyně, které vyrostly na okolních polích, nakoupíte ve voňavém království Sonnentor

K jižní Moravě patří víno jako skořice do svařáku. Podívejte se na nabídku svého oblíbeného vinaře. Spousta jich nabízí speciální degustační bedýnky nebo vánoční kolekce. Jste spíš na hořkou chuť chmelu? Dárková balení řemeslného piva nabízí Hasičský pivovar z Bítova i vítěz Gourmet 2022 klášterní pivovar Vorkloster

Letošní Vánoce už to nestihnete. Zapište si ale za uši heslo “Mlsná kočička”. Příští rok, jako když najdeš. Jejich perníčková krása za to stojí!  A jako třešinku na dortu tady ještě máme mandle a hustopečskou Mandlárnu! I jejich specialitky seženete na brněnských trzích. 

Máte v okolí ženu nebo muže, který je nejšťastnější v kuchyni? Podarujte je slováckou kuchařkou a zajistěte si přísun lahodných pokrmů po celý rok. Win win. 

Hoď se do gala

Oblečení a další doplňky s folklorním vzorem seženete ve Folklorstylu nebo v Krojaně

Máte rádi barvy? Mrkněte na tyto pecky. Zaručujeme, že až uvidíte jejich modely, budete psát dopis Ježíškovi vy sami. Nožky zahřejí folklorní ponožky, velký výběr najdete tady.  

Další várku triček, těch se slováckými ornamenty i s vtipnými nápisy s odkazem třeba právě na tu vaši dědinu, najdete u nadšenců z Kyjova s kohoutem ve znaku. Sukně (a ponožky) šije folklorní Mája! 

Tradice Zuzany Osako přináší nejen tradiční vzory, ale i postupy. Oživte ve svém outfitu třeba činovať. Už jste se báli, že jsme zapomněli na modrotisk? Ale kdepak! Modrobílou krásu seženete jak ve Strážnici, tak v Olešnici. Přehled značek, které ve své tvorbě používají techniku, která to dotáhla až na seznam UNESCO, najdete zde.

Drobnosti pro velkou radost

Na Slovácko se ještě na chvíli vrátíme. Rozmanitou škálu výrobků, typických pro tuto svéráznou oblast, najdete tady

Diáře, zápisníky a další papírnické zboží seženete u rodinné firmy z Boskovic. Jejich zboží si aktuálně můžete prohlédnout na vánočních trzích v Brně. Láskou k papíru hoří i ruční papírna Stará škola

Moravskou keramiku hledejte na facebooku nebo přímo v terénu. Narazíte na ně na brněnských trzích na Zelňáku, ale také na jarmarcích v Kyjově a Hodoníně. 

Trochu z jiného soudku jsou mýdla a svíčky od Mydlidědka z Blanska. Čistě přírodní kosmetiku dostanete v rodinné firmě Pure Harmony z Miroslavi. Všechny dodavatele surovin, které používají, majitelé firmy osobně znají. Navíc firma zaměstnává osoby s handicapem a tím nákup u nich získává další prospěšný rozměr.

U pana Zahrádky ze Šardic obstaráte kvalitní štokrlátko, ozdobené – jak jinak! – lidovým motivem. 

Společný zážitek zahřeje u srdce

Jaký dárek zaručeně potěší? Přece ten zážitkový, a ještě k tomu sdílený! 

Máte ve svém okolí wellness centrum nebo hotel s relaxační oázou? Tak to máte skoro vyhráno! Většina z nich v této roční době nabízí dárkové balíčky, které zahřejí na těle i na duchu. Podobně zabodujete s poukázkou na společný kulinářský zážitek. A že je u nás z čeho vybírat

Hledáte něco víc adrenalinového? Objevte Moravský kras jinak. Zažijte netradiční rande v jeskyni, které doslova prověří pevnost vašeho vztahu při dobrodružné speleoferatě, plné prolízaček, plazivek a komínů s lanovými žebříky. 

Dům přírody Moravského krasu pravidelně připravuje program “Skrytá krása kamenů”, během které při procházce s geologem najdete vlastní kus vápence, který následně vybrousíte a vyleštíte do originálního sbírkového kamene. 

I děti ocení čas, strávený zajímavou aktivitou s celou rodinou. Vezměte je za permoníky do Oslavan, vyzkoušejte některé z lanových center nebo spolu jděte objevovat vědu či zábavní techniku

V klidu a teple domova se společně vydejte skrz brněnské čtvrti i do historie moravské metropole. V nové Hře o Brno si můžete koupit třeba i Špilberk. Monopoly po brněnsku pro všechny, kteří chtěli odjakživa vlastnit půlku města! 

Přejeme vám krásné vánoční svátky!

Nášup blogových článků


Za romantikou na jižní Moravu

Piknik i nocování mezi řádky vinohradu, středomořská atmosféra a sklenička s jiskrným vínem v ruce? Sbalte dobrou náladu, chuť objevovat a ochutnávat, jedeme na jih!

5 minut čtení

Keramika a kamenina na Letovicku a Kunštácku

V osmdesátkách to byl keramický TOP a spousta rodin nějaký ten kousek dodnes vlastní (jen možná neví, že je z Letovic nebo Kunštátu). Muzeum umění až v dalekém Dallasu věnuje téhle jedinečné kráse část expozice, mají ji v Hemingwayově domě na Floridě. Pojďte obdivovat, je co.

5 minut čtení

Velikonoční obchůzky s Jidáši na Bučovicku

Je to ale pořádný rambajs! Součástí velikonočního hrkání jsou na Bučovicku obchůzky s Jidáši. Na Velký pátek nebo Bílou sobotu obchází ves maskovaný živý Jidáš, nebo nesou chlapci neživou figurínu. Čistě klučičí záležitost, ale divákem můžete být bez ohledu na gender!

5 minut čtení