Novoroční tóny aneb kam v lednu na jižní Moravě

Jestli někdy jižní Morava odpočívá, tak je to v lednu. Mnoho atrakcí, zámků a dokonce i hotelů po novém roce nabírá čerstvé síly. To ale rozhodně neznamená, že v lednu nemáme návštěvníkům co nabídnout! Inspiraci pro start roku 2024 najdete níže.

více informací do oblíbených


V zimě na výstavu

Pohlídejte si, ať vám neutečou Megabrouci. Krásná výstava, která do světa hmyzu vtáhne i ty, kteří se malých breberek běžně štítí, na brněnském výstavišti běží už jen do konce ledna
Jak asi vypadají jiné formy života v různých koutech vesmíru? Na to se svou výstavou Mimozemská ZOO v ZOO Vyškov snaží odpovědět Jakub Bösser, který sbírku mimozemských tvorů vytvořil pomocí umělé inteligence. V Technickém muzeu v Brně probíhá komorní výstava Fotografie pod vodou a až do 21. ledna také Mechanické Vánoce

V břeclavském Muzeu pod vodárnou se až do poloviny února můžete seznámit s vynálezy, uměním a vědeckou prací génia Leonarda Da Vinci. Výstava je interaktivní, aby zaujala malé i velké návštěvníky. V nedaleké Poštorné v Havlíčkově vile probíhá výstava Moravské spektrum prezentující umění břeclavských výtvarníků. 
V Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně se přijďte podívat na expozici Kulturní mosty v Evropě: Česká a moravská šlechta po 1945. 

Slovanská epopej zůstává uzavřena po většinu ledna, ale veřejnosti se otevře o víkendech 20.-21. a 27.-28. ledna. Vstupenky koupíte tady.  

Tradice novoročních koncertů

Co takhle začít nový rok pěkným kulturním zážitkem? Novoroční koncerty rozezní v lednu celý kraj. V Ivančicích 6. ledna vystoupí Rosalky z Rosic a ivančický chrámový sbor, v Boskovicích o den později Symfonický orchestr. Moravské klavírní trio a hosté přijedou 9. ledna do Vyškova a v Moravském Krumlově přijměte pozvání na Tříkrálový koncert 7. 1. 

Tříkrálový koncert v kostele Stětí sv. Jana Křtitele chystají také ve Vrbovci. Tóny Beethovena a Mozarta se rozezní kostel Sv. Václava v Mikulově 6. ledna. A do Znojma přijede houslový virtuos Pavel Šporcl & Praga Camerata. Ve Znojmě také 17. 1. startuje již 16. ročník JazzFestu.  

V plném proudu je i sezóna v Národním divadle Brno. Odstartujete nový rok činohrou, baletem nebo operou?  

Kde najdete otevřené dveře i v lednu

Celoročně vás uvítají bazény a aquaparky: tělo protáhnete a kosti prohřejete v Aqualandu Moravia, ve Wellness Kuřim nebo v ještě novotou vonícím Aqua v Parku v Kyjově. Přehled dalších wellness možností na jižní Moravě najdete zde.  

Pokud vás chladnější venkovní teploty neodradí, k duhu vám jistě přijde procházka v ZOO. Otevřeno má ta brněnská, vyškovská i hodonínská.  

Každý den kromě pondělí vás rádi uvidí také v Punkevních jeskyních v Moravském krasu. Dopřejte si zážitek z podzemních prostor, které si po celý rok drží stejnou teplotu, navíc bez davů turistů. Otevřeno má také Dům přírody Moravského krasu a Sloupsko-šošůvské jeskyně nabízí speciální prohlídky s baterkou. Otevírací doby, i s ohledem na současnou situaci se zvednutými hladinami vodních toků, si zkontrolujte na caves.cz, kde si rovnou můžete rezervovat nebo koupit vstupenky.  

V Brně se vydejte do podzemí, do VIDA!, do Mendelova, Technického nebo Moravského zemského muzea. V regionu doporučíme návštěvu Znojemského podzemí nebo bylinkového ráje v Čejkovicích.  

Honba za pokladem

Na závěr máme ještě tip pro hravé dospělé i pro rodiny s dětmi. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, zapátrejte v nabídce únikových her a honů za pokladem, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel. Venkovní hra Záhadné Brno slibuje pořádnou porci zábavy a k tomu vás protáhne po nejkrásnějších zákoutích města. V Brně najdete i obrovský výběr (převážně indoor) únikových her, podívejte se například sem.  

Honby za pokladem si dnes můžeme užít ale i jinde v regionu. Treasure hunt třeba s partou kamarádů si zahrajete ve Znojmě, Mikulově nebo Lednicko-valtickém areálu. Lednický zámek i skleník v lednu také odpočívá a nabírá síly. Zámecký park je ale krásný v každé roční době a procházku po něm můžete sobě a hlavně dětem ozvláštnit venkovní hrou. Velký výběr najdete tady.  

Kompletní přehled akcí pro vás máme jako vždy na tomto místě.


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Kde dávné příběhy ožívají - Slavkovsko a Bučovicko

Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.

prohlédnout

Secese v Brně

Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.

prohlédnout

Přes kopečky kolem Mikulova

Máte raději projížďky na kole mírně zvlněným terénem než po rovince? Pak se vydejte do kraje vín kolem Mikulova.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Znojemsko a Podyjí – školní výlet do královského města

Zveme vás na jednodenní i vícedenní školní výlet do kraje, kde je pro dětské i pubertální kolektivy tak bohatý výběr aktivit, že i na týdenní škole v přírodě nebudete vědět co dřív. Klíčová slova zní: příroda národního parku Podyjí, pohádkově krásný zámek Vranov nad Dyjí, secesní fenomén Alfons Mucha. A přihodíme tipy jako pohodovou městskou plovárnu pro tělocvikáře nebo památník železné opony pro dějepisáře!

10 minut čtení

Jarní vábení aneb kam v březnu na jižní Moravě

Březen, za kamna vlezem? To snad letos nebude třeba. Čekají nás příjemné jarní teploty, navíc byste přišli o spoustu zajímavých akcí. Ze zimního spánku se probouzí mnoho památek a s krásnými akcemi se přímo roztrhl pytel. Co v březnu na jižní Moravě neminout? Čtěte dál a vybírejte.

5 minut čtení

Chmelové výlety po jižní Moravě

Máme pro vás dokonalá místa pro výlety, kde vás po cestě kromě turistických perel potěší pivní klenoty. Čepují je pivovary a pivnice zastoupené v průvodci Gourmet jižní Moravy!

5 minut čtení