Prázdniny na startu aneb kam v červenci na jižní Moravě

Je tu červenec! Letní prázdniny a splněný sen pro žáky a studenty, organizační výzva pro rodiče. V každém případě je tu vrchol léta, sluníčko v nejlepší formě, dlouhé letní večery a bohatý kulturní program všude, kam se podíváte.

více informací do oblíbených


Začneme v Brně. A kde přesně? No přece Uprostřed! Tento multižánrový festival nechává muzikanty, divadelníky a další umělce rozehrát jejich um v kulisách města. A funguje to báječně. Rozmanitý program probíhá na několika místech počas celého léta. Již poosmé proběhne festival, navazující na odkaz Johana Gregora Mendela. Kromě hudebního programu, kterému vévodí koncert Gipsy Kings, akce nabízí také možnost nahlédnout během přednášek do nově zrekonstruovaného Mendelova skleníku v areálu Opatství na Mendelově náměstí. Hvězdárna a planetárium v týdnu od 10. do 16. července zve na Festival planet.

Rozmanitý výběr v regionu

Na jižní Moravě to žije v každé roční době, léto nevyjímaje. Bude rozmarné i rozmanité! Na slavnostní předávání vysvědčení hned navazují Slavnosti Pernštejnského panství. Boskovice ožijí festivalem pro židovskou čtvrť, už od 6. do 9. července. Od 11. do 14. 7. se představí artisté a akrobati na Baťově kanále. Od 6.7. každý prázdninový čtvrtek pořádá mikulčické informační centrum Tour de vinohrad. Znojmo čeká od 14. do 30. července 17 dní hudby. 19. ročník hudebního festivalu slibuje rozmanitou dramaturgii od vážné hudby, přes jazz, cimbálovou muziku až po crossover. Mikulovem se 22.7. ponesou slavné italské melodie.
Kdo má pro strach uděláno, běží 5. 7. na hrad Bítov. Divadlo v pohybu Exulis si pro letošní sezónu připravilo zbrusu novou adaptaci románu Frankenstein. Na nedalekém Cornštejně potěší milovníky středověku 22. 7. celodenní jarmark s ukázkami dobových řemesel a bohatým doprovodným programem. Ve stejný den se v Drhnholci dozvíte, jak vypadaly historické žně. Ve Znojmě doporučuje pravidelné noční prohlídky města s ochutnávkou vín. Na vlahý letní večer program vskutku ideální!

Hudba na vinicích startuje na plno

Po několika rozehřívacích červnových koncertech, nabírá projekt, který spojuje koncerty pod širým nebem s top jihomoravskými vinařstvími, na obrátkách! Mrkněte na program a vyberte si podle interpreta nebo podle vinařství. Zazpívat a zahrát mezi vinicemi přijedou například Jelen, Pokáč, Čechomor, David Koller, Lucie Bílá, MiG 21 nebo Monkey business.

Víno a architektura

Víno se skvěle doplňuje s hudbou, stejně tak dobře funguje ve spojení s architekturou. V naší letní kampani Nestůj, cestuj párujeme moderní vinařství s kvalitním designem a vytříbenými víny. Pokud vás toto téma zaujalo, k degustaci a výletu vás zveme tady.

Z kalendáře akcí jsme vybrali hned několik, které vás zavedou na zmíněné archiskvosty. Už 1. července ve vinařství Reisten v Pavlově zahrají PoZemi.  Laco Déczi vystoupí 5. 7. na SPIELBERGU. Vinařství Sonberk oslaví 29. 7. dvacet let. Přijďte si připít na terasu s přímo ikonickým výhledem na Pálavu. Famózní gastro zážitky pod taktovkou Romana Pauluse slibuje od 5. do 7. července Vinařství Piálek a Jäger. Podívejte se na jejich Facebook.

Sladká vláda meruněk

V červenci na jižní Moravě dozrávají meruňky a za jejich sladkou vůní a chutí si můžete udělat hned několik výletů. Velkopavlovické meruňkobraní odstartuje prázdniny už 1. července. Meruňkobraní v Židlochovicích s bohatým kulinárním programem je v plánu v sobotu 15. 7. V nedaleké Miroslavi to bude meruňkami vonět po celý víkend 14. – 16. 7. Oranžový červenec uzavírá Meruňková noc v Bohuticích, která se specializuje na meruňky v tekuté formě.


Letní ochutnávky

Kde v červenci výlet spojit s ochutnávkou dobrého jídla a pití? První červencový den otevírají sklepy vinaři v Dambořicích. O týden později si poutavý program připravilo Vinařství Válka v Nosislavi – chystají pro hosty cimbálku a grilování. Na romantiku letních nocí sází ve Velkých Pavlovicích (Noční otevřené sklepy) i na Vrbici (Sklepy pod hvězdami). Vinařská akce je u nás v létě doslova každý den. Vyberte si tu svou v kompletním přehledu.

V duchu Itálie a italských specialit se ponese Letní pití vína ve Valticích. Itálií to bude letos vonět i na ZasFestu v Zastávce.

Pivo z více než 24 minipivovarů na konci července ochutnáte v obci Suchý u Boskovic a na vytuněný burger si zajeďte o víkendu 21. – 23. července do Mikulova.

A poslední tip na závěr! V červenci vrcholí levandulové období. Zajeďte si přivonět a vyfotit se mezi fialovými lány do Staroviček nebo do Hodonína.

Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Krumlovská krajina plná romantiky

Kde berou malíři inspiraci k zasněným obrazům přírody? Krumlovsko - rokytenská stezka vás zve do své malebné náruče.

prohlédnout

Meruňkové Židlochovicko se sklenkou vína

Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Výhon. Nechte se obejmout štědrou náručí jižní Moravy.

prohlédnout

Za sportem k moravskému moři

Proč utrácet za letenky, když máme „moře“ v moravské kotlině? Čistá voda, písečná pláž, na té pláži hospůdka…

prohlédnout

Nášup blogových článků


Osudný rok 1805

Na rok 1805 plánoval Napoleon Bonaparte (od 1804 císař Francouzů) invazi do Velké Británie. Věřil si tak, že anektoval Hanoversko nebo unesl a nechal popravit příbuzného bývalého francouzského krále. Taková drzost nemohla zůstat bez reakce…

5 minut čtení

Výlety na místa, kde hlad a nuda nehrozí

Vytipovali jsme dokonalá místa pro výlety autem, pěšky i na kole. A protože na tripech jednomu vytráví, ke každému výletnímu objektu servírujeme blízkou restauraci z průvodce Gourmet jižní Moravy.

5 minut čtení

Pískem vysypávané ornamenty

Několik vesnic na kyjovském Slovácku dodnes vyznává tradici ornamentů vysypávaných z písku. Dřív obyvatelé originálně zdobili cesty před každou nedělní mší, dnes provázejí hody, svatby, folklórní slavnosti. Přijeďte se podívat a třeba si taky vysypat svůj vzor!

5 minut čtení