Smrtnica a chození s babú v Josefově

S příchodem jara ožívají specifické lidové obyčeje a obřady. Mnohé z nich jsou staré, prastaré. V Josefově na Hodonínsku každoročně na Smrtnou neděli pořádají smrtnicu. Zní to děsivě? A přitom je to zábava… Vzbudili jsme vaši zvědavost?

více informací do oblíbených


Zimo, pryč – jaro, sem!

Smrtná neděla, kdes klíč poděla, děla jsem ho děla, svatému Jiří. Svatý Jiří vstal, pole odmykal, aby tráva rostla, tráva zelená, fiala modrá, růže červená.


Tuhle píseň uslyšíte v Josefově každý rok v předjaří na Smrtnou neděli během března nebo dubna. Od počátku 20. století (možná déle) vynáší josefovské dívky ve věku dvou až čtrnáct let z dědiny smrtku. V různých obměnách znají tento obyčej i jinde. Jde o to symbolicky ukončit zimu a přivítat jaro! 

Smrtnica je lidová obřadní obchůzka, oslava jarní rovnodennosti. Krásná tradice figuruje od roku 2016 na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje pod názvem „Smrtnica a chození s babú – dívčí raně jarní obchůzka na Smrtnou neděli“.

Pátá postní neděle

Obyčej má ještě předkřesťanský původ, zprávy o něm máme už ze 14. století. Vynášení „smrti“ probíhalo tradičně pátou neděli postní. Se začátkem 20. století se vynášení smrti vytrácelo. Ve 20. letech obnovil tento obyčej v Josefově místní pastýř. Využil tradiční obřadní obchůzky, kdy se vybíraly naturálie jako mouka, sádlo nebo vejce. Jeho žena po obchůzce připravila děvčatům hostinu a co zbylo, zůstalo rodině pastýře na přilepšenou.

Tady to mají pevně v rukách holky

Dnes se v Josefově ráno o Smrtné neděli vydá průvod děvčat na obchůzku dědiny a po cestě zpívají krátké popěvky. V čele kráčí ty nejstarší, říká se jim stárky. Nesou metlu bohatě zdobenou mašlemi a řetězci ze starých pohlednic známou jako „jelito“. Zastaví se v každém domě a obyvatelé je obdarovávají postaru vejci, solí, moukou… a také penězi. Pak děvčata čeká zasloužený odpočinek u oběda v kulturním domě, který uvaří maminky stárek a podstárek. A pak už holky vymění „jelito“ za smrtku oděnou do kroje, které se říká výmluvně „baba“. Opět za doprovodu písniček obejdou celý Josefov a koho potkají, tomu se smrtka pokloní. „Buďte páni veselí, na tu Smrtnou neděli!“ Tentokrát dojdou až k potoku, kde babu odstrojí a hodí do jarních vod. Hotovo, zima je minulostí!

Ještě že ty děti máme

Kdysi držely tuto tradici všechny josefovské ženy bez ohledu na věk. Jako děvčata vynášely babu za ves, starší připravovaly kroje a pohoštění. Dnes je každoroční obřad vynášení smrtky k vodě pro josefovské děti tak trochu dětským svátkem, mladé dívky ukončily symbolicky zimu zhruba v této podobě už víc než stokrát. V mnoha obcích po jižní Moravě drží místní podobnou tradici vynášení zimy do vody. Nikdy jste to nezažili? Přijeďte na jaře do Josefova. Přesný termín najdete každý rok s předstihem na stránkách obce.

Nášup blogových článků


Slovácko – tipy na školní výlety za tradicemi i Velkou Moravou

Kde jinde zažít zvyky předků a pochopit historii nás Slovanů lépe než v kraji tradic a Velké Moravy. Vezměte děti na výlet na turisticky méně vytížená místa, která jsme pro vás vybrali na malebném Slovácku. Je to ideální kraj pro školu v přírodě nebo vícedenní školní výlet!

10 minut čtení

Letní sezóna startuje aneb kam v červnu na jižní Moravě

Červen je měsíc, kdy začíná léto. Červen je měsíc, kdy jsou dny nejdelší. Červen je měsíc, kdy začínají letní festivaly. Pojďte se s námi podívat do víru jihomoravské kulturní scény!

5 minut čtení

Nekončící léto aneb kam v září na jižní Moravě

Léto to zatím nechce vzdát, ale my už se těšíme na přicházející podzim. Nejen kvůli vítanému ochlazení, ale také proto, že září na jižní Moravě znamená sklizeň hroznů, burčák a slavnosti vinobraní.

5 minut čtení