Suiseki symbolizují spojení člověka s přírodou a zároveň mu dodávají pozitivní energii.
Sbírat zajímavé kameny, čistit je a následně vystavovat jako drahocenný šperk na podstavci je tradicí pocházející z Číny.
Číňané určité kameny považovali za stavební pilíře matky Země a stejně jako lidi a zvířata za živé tvory. Kochali se jejich krásou a meditovali nad jejich historií a symbolikou. Úctu a respekt vůči těmto kamenům vyjadřovali například tím, že je sbírali a následně umisťovali v osobitých prostorách – například chrámech a zahradách k nim patřícím.
Během 6. století n. l. se toto umění rozšířilo i do Japonska a začalo být označováno jako Suiseki, kde slovo Sui je japonským výrazem pro vodu, „Seki“ znamená kámen.
Nejvíce se Suiseki proslavilo v 15. století n. l. při čajovém obřadu Čanoju, kdy byly vybrané kameny na podstavcích aranžovány ve výklencích zvaných Tokonoma. Výklenky, někdy také označované jako vitríny Tokonoma, jsou inspirované zenovou filozofií a staly se významnou součástí japonské architektury. Sbírání kamenů vhodných pro Suiseki bylo výsadou feudálů a učenců. Nalézali je v potocích, řekách, horách i při mořském pobřeží. K rozšíření tradice mezi širokou veřejnost došlo na přelomu 19. a 20. století.
V současné době jde o velmi oblíbený druh umění, který si našel mnoho příznivců po celém světě. Kameny Suiseki jsou symbolem spojení člověka s přírodou, navíc rozvíjí estetické cítění, dopomáhají účinně relaxovat a meditovat. Kameny Suiseki lze umístit do domácností, pracoven, do zahrady, obecně do míst, kde relaxujeme a kde potřebujeme mít neustále dostatek energie a kreativní myšlenky.
Moravské zemské muzeum nabídne návštěvníkům nahlédnout pod ruce tří českých autorů – Igora Bárty, Josefa Zdražila a Miroslava Pošváře. Jejich instalace budou v kontrastu doplněny o kameny či kamenné útvary ze sbírek Geologicko-paleontologického oddělení především z fondu dynamické geologie.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Divadelní představení a koncerty „pod širým nebem“ v centru Brna pod Petrovem v areálu Moravského zemského muzea na Zelném trhu.
Přehlídka folklorních a uměleckých souborů na letní scéně Biskupského dvora.
Výstava je věnována 80. výročí objevu jednoho z „top“ předmětů sbírek Archeologického ústavu MZM – konvice s bronzovými aplikacemi z keltského pohřebiště v Brně-Maloměřicích (nalezeno 3. května roku 1941).
Historické dolování drahých kovů na Českomoravské vrchovině Českomoravská vrchovina se v určitých obdobích středoevropských dějin stávala předmětem těžby různých nerostných surovin.
Výstava představuje vývoj českého obrázkového seriálu od začátku 20. století po současnost.
Největší středoevropský literární festival, který zahrnuje dvě hlavní programové linie: domácí a zahraniční.