Nový palác na zřícenině h...
Nový palác na zřícenině hradu Cornštejn oživí během letošní turistické sezóny výstava k výročí 90 let Vranovské přehrady. Na téměř 60 fotografiích ukazuje vznik a historii přehrady jako krajinný a společenský fenomén. Celkem devět panelů zachycuje proměnu krajiny od původního nezatopeného údolí, přes momentky ze zaniklé / zatopené původní obce Bítov, stavbu přehradní hráze a nového Bítova, napouštění nádrže až ke snímkům dokumentujícím dodnes živý turistický a rekreační ruch na "Moravském Jadranu". Snímky Vranovské přehrady jsou ve fotoarchivu Jihomoravského muzea ve Znojmě, které zříceninu hradu Cornštejn spravuje, bohatě zastoupeny, a to jak na fotografiích a pohlednicích, tak na negativech, diapozitivech a skleněných deskách. Dohromady tvoří průřez prakticky celými dějinami přehrady. Zvolené fotografie vystavené na Cornštejně jsou reprezentativním výběrem toho nejzajímavějšího nebo nejzásadnějšího z historie vodního díla.
Další letošní novinkou na zřícenině hradu Cornštejn, která potěší zejména rodiny s dětmi, je pátrací hra "Poklad vzteklého pána" na motivy hradní pověsti o zatopeném bítovském kostele. Je přístupná v rámci návštěvnické trasy v ceně běžného vstupného, má 5 zastavení a její součástí je i senzomotorický chodníček.
Jihomoravské muzeum ve Znojmě se tak přidává k letošním oslavám 90 let Vodní nádrže Vranov, které nabídnou pestrý a bohatý program na Vranovsku a Bítovsku po celou sezónu, od května do října 2024.
https://www.facebook.com/muzeumznojmo
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Vyhlášená rodinná Restaurace U Tesařů v centru Bítova pořádá v průběhu celého roku řadu speciálních gurmánských akcí, které jsou vždy doplněny také orosenou produkcí ze sousedního "sesterského" Hasičského pivovaru Bítov.
"Panoptikum recyklovaných zvířat a snů barona Haase" je celý název výstavy, která se usídlí na hradě Bítov od začátku června až do konce října 2025.
Každoročně vybírá Národní památkový ústav speciální téma, které propojuje desítky památkových objektů napříč celou Českou republikou.
Přelom října a listopadu bude na zámku Uherčice patřit tradiční lovecké tématice spojené se svátkem sv. Huberta, patrona všech myslivců a lovců.
Kdo se chce tak trochu bát, může vyrazit první listopadovou sobotu do Vranova nad Dyjí.
Prodej - BURZA - Bazárek ve Společenském domě ve Vranově nad Dyjí.
Správa NP Podyjí připravila další zajímavý program, tentokrát zaměřený na vojenskou historii s tématikou "BUNKRY V PODYJÍ".
Podzimní posvícení v Jevišovicích odstartuje už v pátek večer tancem krojované chasy.