Keramika a kamenina na Letovicku a Kunštácku

V osmdesátkách to byl keramický TOP a spousta rodin nějaký ten kousek dodnes vlastní (jen možná neví, že je z Letovic nebo Kunštátu). Muzeum umění až v dalekém Dallasu věnuje téhle jedinečné kráse část expozice, mají ji v Hemingwayově domě na Floridě. Pojďte obdivovat, je co.

více informací do oblíbených


Krásná i praktická nadčasovka

Hrnčířský kruh, hlína a šikovné ruce. To je základ pro výrobu keramiky. Na tuhle potřebujete ještě speciální tvrdý jíl z místních zdrojů. 


Kamenina na Letovicku a Kunštátsku, to je keramika s výbornými technickými vlastnostmi pálená na vysoké teploty, tvořená z místních surovin (vysoce žáruvzdorných jílů). No a kromě toho je opravdu krásná. Proto je od roku 2019 na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Snad to ani nemohlo dopadnout jinak. Okolí bylo vždy bohaté na naleziště jílu a hrnčířství se tu rozvíjelo doslova od počátku osídlení. 

Na sklonku 16. století se stal Kunštát centrem řemeslné výroby pro celé panství. Výrobky používala i společenská smetánka. Obří rozmach keramiky na Kunštátsku a Letovicku nastal v první polovině 20. století. Do 30. let vyráběly keramiku soukromé dílny, pak převzala štafetu letovická škola. Dodnes studenti Masarykovy střední školy Letovice tvoří výrobky tradičními postupy. (Ano, včetně hrnčířského kruhu a není to instagramová poetika, je to pěkná dřina!)

Česko-americký sen

Největší fenomén? Akční Čechoameričan Josef Mrázek, zakladatel letovické dílny (1924). Pozoruhodná barevnost výrobků působila jako zjevení. Pan Mrázek miloval pokrok. Experimentoval s pigmenty, proto mají jeho barvy dodnes nádhernou sytost. Vzory jsou květinové, lidové i odvážně kubistické. Autorem byl přímo majitel Mrázek nebo sochař Hubert Kovařík. 

Josef Mrázek žil v USA, ale zůstával českým patriotem. Firmu Czech Peasant Art Company založil za oceánem, ale po první světové válce chtěl podpořit hospodářství nové československé republiky. Postavil továrnu a ve 20. letech vyvážel keramiku po vagonech i do Ameriky. Na Světovém veletrhu ve Filadelfii 1926 za ni získal zlatou medaili! S hospodářskou krizí (1933) továrnu zavřel. Těšil se, že po druhé světové válce dojde k renesanci, ale rok 1948 jeho optimismus utnul. 

Nadčasově elegantní kunštácká keramika

Hrnčířský cech v Kunštátu vznikl už v roce 1620. Spousta rodin měla vlastní pícku na keramiku. Výroba proslulé kunštátské keramiky, jak ji známe, odstartovala roku 1882. Po druhé světové válce zanikly soukromé dílny a výroba se soustředila do dvou podniků. Snad každý měl doma nějaký ten kousek. Originální, jednoduchá a vyhledávaná pro praktičnost i design. Poznáte ji díky kombinaci režného střepu a bílé glazury. Právě režný proužek je signifikantním znakem. Dnes v Kunštátu vyrábí keramiku v maličkých dílnách pár místních. 

Dost teorie, pojďte obdivovat a třeba i koupit!

Práci zásadních dílen zlaté éry uvidíte v Muzeu letovické keramiky – unikátní kousky z továrny Josefa Mrázka i další prvorepublikové keramičky Františka Pexidera, plastiky Františka Hořavy, Franty Úprky i dalších sochařů. Nebo zajděte na některou z úžasných akcí jako červnový Dobrý den, keramiko a Svátky řemesel nebo zářijový soutěžní Hrnčířský jarmark.

Nášup blogových článků


Rozkvetlý máj aneb kam v květnu na jižní Moravě

Květen přináší krásné (skoro)letní počasí a stává se tak ideálním časem pro příjemné výletování. Ten letošní si pro nás navíc připravil hned dva prodloužené víkendy. Kde si je užít plnými doušky?

5 minut čtení

Tipy na jarní prázdniny aneb kam v únoru na jižní Moravě

Dobrá zpráva, v letošním roce nás v únoru čeká 29 dní! O den víc na objevování zajímavostí a krás jižní Moravy. Kde začít? Inspirujte se našimi tipy.

5 minut čtení

Adventní ladění aneb kam v prosinci na jižní Moravě

Prosinec se tradičně nese ve slavnostní atmosféře plné světýlek a očekávání. Kam na svařák, na vánoční koncert či adventní jarmark? Čtěte dál, protože vánoční atmosféru, tu my na jižní Moravě umíme.

5 minut čtení