Výlety na místa, kde hlad a nuda nehrozí

Vytipovali jsme dokonalá místa pro výlety autem, pěšky i na kole. A protože na tripech jednomu vytráví, ke každému výletnímu objektu servírujeme blízkou restauraci z průvodce Gourmet jižní Moravy.

více informací do oblíbených


Lednicko-valtický areál

Chateau Petit má výletnicky strategickou polohu. Vychutnejte si třeba rybí menu a k tomu dokonalý výhled na Hraniční zámeček. A jestli vás baví bowling, zdržte se v Chateau Petit o hodinku déle. Restaurace leží na cyklostezce u Hlohoveckého rybníka a jen 3 kilometry od Rybničního zámečku, ráje ptactva a ornitologů. 

Po 5 kilometrech od Chateau Petit dojedete po cyklostezce do Valtic. Restaurace Zlatá terasa nabízí královský výhled do bylinkové zahrady a zámeckého parku. Menu je pestré a odvážné, bazírují tu na precizním zpracování surovin. Nebo si dopřejte kávu a některý z dokonalých výtvorů místní cukrářky. Valtický zámek vás vezme na prohlídku barokními a rokokovými interiéry, ale možná dáte přednost jen procházce rozsáhlou zahradou nebo degustaci v zámeckých sklepech, kde sídlí Národní salon vín ČR. 

Z valtického zámku dojedete na kole po 11 kilometrech k zámku lednickému. Do parku se na kole nesmí, ale aspoň si protáhnete nohy chůzí. A jestli vás přepadl hlad nebo chuť, zamiřte do vyhlášeného Burgr´s Clubu. Kdysi malé bistro, dnes se sem chodí kromě burgerů na špičkové steaky i zážitkové degustační menu. Jídlo korunují vína místních vinařů, výběrová káva a lokální pivo. 

Pálavský t(r)ip

Z Valtic můžete místo Lednice pokračovat po cyklostezce také do Mikulova. Víno Šílová dokazuje, že víno při správné kombinaci zvýrazní a umocní chutě, vůně a zážitek z jídla. Krásnému interiéru sekunduje neméně krásný exteriér se skalními kulisami. Šílová je ostatně absolutním vítězem v kategorii restaurací průvodce Gourmet jižní Morava 2022! Po jídle si vyšlápněte na Svatý kopeček, který neomrzí ani při desáté návštěvě. 

Znojemsko není jen Znojmo

Vodní mlýn ve Slupi je krásná renesanční stavba a zároveň technická památka pod patronátem Technického muzea v Brně, které tu připravilo nevšední expozici Vývoj mlynářství. Po prohlídce se vydejte o 5 kilometrů dál do jaroslavické Picérky. Nenechte se zmást jménem. Designový rodinný restaurant servíruje gastro poklady všeho druhu. Prezentaci jídel tu povýšili na umění, cyklisté si chválí krásnou zahrádku. 

Chutný mix tipů pro Hustopečsko, Tišnovsko a Ivančicko

Po výšlapu na hustopečskou rozhlednu s mandloňovými sady doplňte energii v Amande. Láká na zážitkovou gastronomii se zaměřením na suroviny typické pro kraj a roční období. Ochutnáte třeba čerstvé ryby z Pohořelic a místní Mandlovku? (Možná zkusíte i wine wellness se saunami.)

Na Tišnovsku vás nepošleme po stopách vína, ale po malých pivovarech. Na Humpolce čepují Vorkloster a servírují klasiku od vepřových žeber po tatarák. Pivní tematice dokonale odpovídá útulný interiér formanské hospody. A originální výletní objekt po ruce? Galerie Patriot, jedna z nejhodnotnějších sbírek minerálů v tuzemsku. 

Aby bylo naše výletnické menu vyvážené, zakončíme ho tipem pro Ivančicko – zábavním parkem Permonium. Nadšence do techniky potěší přístupná těžní věž dolu Kukla, která je součástí areálu. Děti i dospělí s hravou duší můžou absolvovat interaktivní hru Magic Permon. Kalorie spálené pohybem i přemýšlením nad vědomostními úkoly doplníte o 5 kilometrů dál v ivančickém RAF House. Anglický pub s muzeem servíruje dobroty z výběrových surovin, závěrečnou skleničku si vychutnejte v jejich vinárně se samoobslužným vínomatem.

Šťastnou cestu a dobrou chuť!

Nášup blogových článků


TOP moderní vinařství Znojemska

Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…

10 minut čtení

Tipy na jarní prázdniny aneb kam v únoru na jižní Moravě

Dobrá zpráva, v letošním roce nás v únoru čeká 29 dní! O den víc na objevování zajímavostí a krás jižní Moravy. Kde začít? Inspirujte se našimi tipy.

5 minut čtení

Za romantikou na jižní Moravu

Piknik i nocování mezi řádky vinohradu, středomořská atmosféra a sklenička s jiskrným vínem v ruce? Sbalte dobrou náladu, chuť objevovat a ochutnávat, jedeme na jih!

5 minut čtení