Podzimní ladění aneb kam v říjnu na jižní Moravě

Nebývale slunečné a teplé počasí nás provázelo celým zářím. Jak to bude v říjnu? Užijeme si ještě venkovních akcí? A budeme se mít kam schovat, když přijde ten pravý podzim? S našimi tipy vás nic nepřekvapí.

více informací do oblíbených


Svatý Václav má mnoho podob

Hned první prodloužený víkend na přelomu září a října je akcemi nadupaný. Ve čtvrtek 28. 9. vyvrcholí letní tour Festivalů plných chutí - poslední zastávka se koná ve Veselí nad Moravou a něměli byste tam chybět! Na nálož jídla, hudby a další zábavy plynule navazují Andělské hody, takže o program na Slovácku máte postaráno. Svatováclavské hody tradičně proběhnou také v Petrově a v Šardicích. A už 31. ročník Svatováclavských slavností od 29. 9. do 1. 10. roztančí a rozzáří I Břeclav. Na Panelce u Vyškova bude hrát prim pivo! Toto legendární bistro u koupaliště U Libuše chystá vlastní verzi Oktoberfestu. Takže vypláchněte tupláky, oprašte dirndly a lederhosen a hurá do Lulče! Centrum Mikulova bude na přelomu září a října žít odkazem židovské kultury a tradic. Dny židovské kultury začínají ve čtvrtek 28. září. Už jste někdy byli v zámku v Uherčicích? Ten po velké rekonstrukci znovu otevřel, i s novou prohlídkovou trasou, v dubnu 2022. A po celý prodloužený víkend zve na Zámecké podzimní slavnosti

Říjen nejen v duchu jídla a vína

Co si pro nás říjen přichystal na další víkendy? Zkusíme to tentokrát vzít chronologicky. Od 5. do 7. se Hustopeče povezou na burčákové vlně. V Bořeticích spojí burčák se zdravým pohybem. 7. 10. se přidejte na Běh za bořetickým burčákem. Ve Valticích se chystá vinobraní 6.-7. října a v sobotu 7. budou slavnosti ve jménu vína a zabijačkových specialit probíhat také na nádvoří bohutického zámku. Jídlo bude v hlavní roli také v Moravském Krumlově. Přijeďte 7. 10. na Food festival. Nebo se 6.-7.10. vydejte do Vinařství SPIELBERG na Zvěřinové hody. V Ivančicích proběhnout 7. 10. oblíbené Farmářské trhy. Že už vám z toho všeho jídla jde hlava kolem? Vytrávíte na Primu cupu v Mikulově - jde o cyklistické závody pro děti i dospělé. 

Další víkend, další nálož. Jste zdatní turisté a hledáte nové výzvy? Tak buďte 13. 10. v 19:30 na startu Jevišovické Šedesátky. Závodí se v týmech a trasa vede krásnou lesnatou krajinou Jevišovicka. Pokud vám noční pochod zní už jako moc velký hardcore, následující den v 7:00 startuje kratší, 30kilometrová, softverze. Úspěch můžete zapít 14. 10. třeba na OktoBEER FeZtu Znojemského pivovaru. Nebude-li počasí na draka, tři pěkné akce se chystají uprostřed října pro děti. Drakiáda v Dolních Kounicích bude i s doprovodným programem a opékáním špekáčků. Tradiční podzimní pouštění draků zažijete 14. 10. také v Drnholci. V Dobrém poli pro všechny nebojácné děti chystají Strašidelnou stezku. A hned další den, v neděli 15. 10., si v Dobrém Poli připravili slavnost dýní pro děti i dospělé.  

Od 19. až do 22. října provoní areál Bukovanského mlýna u Kyjova Zvěřinové hody. Pokud budete v pátek 20. v okolí Vrbovce, zajděte se podívat na Večer světel. Dne 21. 10. se chystá ukončení vinařské sezóny a zabijačka v Sedleci a Gulášfest v Novosedlech. Na Znojemsku tamní vinaři otevírají sklepy a v Moravské Nové Vsi na podzim kombinují Víno a dýně. Skončíme zase na aktivní vlně: 21.-22.10. jste zvaní na Babské hody do Vranovic a na Hájenka Run u Břeclavi.  Poslední říjnový víkend si ještě užijte vinobraní ve Vrbovci a potom už bude čas ladit se na dušičkovou atmosféru. Dušičkový guláš spojený s degustací slivovic chystají v Drnholci. A ve Valtickém podzemí bude taky strašidelno! Připravují tam Halloweenský program. Po celý říjen máte šanci vidět Rudolfa II. a jeho svět - ožívá v muzeu Vyškovska. 

Hudba všech žánrů

3. října vystoupí v Kyjově houslový virtuos Václav Hudeček. Máte-li blíž Mikulov, tam Hudeček vystoupí o dva dny později v rámci Lednicko-valtického hudebního festivalu. V Kyjově se 6. 10. bude konat Jazzový triatlon a v Židlochovicích 7. 10. Svatováclavský koncert. Do Drnovic 8. 10. přijede Lucie Bílá a Petr Malásek se svým recitálem. Mikulov rozezní tóny violoncella a klavíru a to v podání Adama Klánského a Anny Knoulichové 12. října. Po celé první tři říjnové týdny ovládne Brno Moravský podzim. 23. 10. v Brně zahraje izraelský kontrabasista Adam Ben Ezra. Vyškov bude hostit jazzový koncert (Vlková, Šmoldas, Pokorný trio) a Boskovice Janáčkovo kvarteto.   

Říjnové Brno na dlani

Už 29. září začíná Den architektury, povinný program pro všechny fandy staveb a designu. 3.-8. října se do Brna sjedou milovníci sci-fi filmů na festival Future gate. Už od 5. 10. se unikátní výstava Megabrouci stěhuje na brněnské výstaviště. Pokud jste ji nestihli v létě ve Valticích, určitě si ji zařaďte na seznam. A vlastně i pokud jste ji ve Valticích stihli, protože v Brně bude bohatší o další exponáty a nové doprovodné prvky. 7. 10. namažte pod koleny, koná se běžecký závod Vokolo Príglu. Koncem října už je nejvyšší čas myslet na vánoční dárky a brněnským inspiraci přiveze další Mint market, tentokrát na Tržnici na Zelném trhu. Po celý rok brněnské TIC pořádá Autentické prohlídky. Z opravdu bohatého programu si vybere každý podle zájmu, času i kondice. Kterou část Brna se vydáte objevovat v říjnu vy?  

Kompletní program jihomoravských akcí hledejte jako vždy tady.  


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Kde dávné příběhy ožívají - Slavkovsko a Bučovicko

Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.

prohlédnout

Za kamennými stavbami na Horňácku

Zavítejte do nejvýchodnější části našeho regionu, do kraje živých tradic. Tady o lidové dědictví pečují a předávají jeho krásu svým dětem, aby nezanikla a mohla okouzlit i vás.

prohlédnout

Objev Znojmo!

Královské město s královskými výhledy na Dyji v úchvatné zeleni národního parku Podyjí. Historické centrum je naprostý klenot a víno, pivo i kávu tu servírují famózní!

prohlédnout

Nášup blogových článků


Za tradicemi Slovácka

Perfektní itinerář pro milovníky folkloru a lokálních dobrot. Načerpejte inspiraci, ať už si vezete dům na kolech nebo hledáte nový cíl pro víkendové výletování.

5 minut čtení

Léto na dohled aneb kam v červnu na jižní Moravě

Teplé počasí je konečně tady! Pojďte se na léto připravit, jak se na slunnou jižní Moravu sluší a patří!

5 minut čtení

Technologie tkaní činovati na Horňácku

Ruční výrobky mají magickou vlastnost. Kromě krásy svého provedení z nich na první pohled vyzařuje pracnost, fortel a srdcařství jejich tvůrce. Přesně tohle vyzařují poklady z Horňácka utkané technikou činovať.

5 minut čtení