Nová sezóna - kam v dubnu na jižní Moravě

Jaro už se bez všech pochybností přihlásilo o slovo. Květena pučí a teplejší počasí nás táhne ven. Památky se probouzejí ze zimního spánku a kulturní kalendáře se plní zajímavými akcemi.

více informací do oblíbených


Víno v kurzu

Ani v dubnu nepřijdou milovníci vína na jižní Moravě zkrátka. Právě naopak! Příležitostí okoštovat, jak se vinařům vydařila loňská sezóna, je tolik, že byste se museli rozkrájet, chtít je všechny zažít. 

Hned první aprílovou sobotu zvou Velkobílovičtí vinaři na již 16. ročník putování Ze sklepa do sklepa. Skleničku na krk, zápisník do ruky a vzhůru na degustační maraton, čeká vás na 50 otevřených vinařství! Komornější zážitek slibuje ve stejný den Odemykání naučné stezky Hroznové kozy s Vrboveckým koštem vín na Znojemsku nebo Jarní otevírání sklepů v Šardicích na Slovácku. 

Kdo holduje vínům naturálním, běží v sobotu 1. dubna do brněnské Tržnice! Sklenka přírodního vína a výhled na staré Brno ze střechy terasy, to je výborná kombinace! 

(Nejen) za vínem vyrazte o velikonočním víkendu také do Valtic. V sobotu 8. dubna se otevírají návštěvníkům místní sklepy a po celý víkend je na zámku připravený pestrý program pro celou rodinu. Do srdce Modrých hor láká 15. dubna akce  “Po kobylských uličkách za vínem”. Návštěvu spojte se Stezkou nad vinohrady, jarní výhledy budou dechberoucí! Hned další víkend propukne Jaro na Mikulovsku. Svou produkci představí 33 vinařů z Mikulova a Dunajovických kopců. Vybrat si stále můžete z několika pohodlných balíčků od místních hotelů, se kterými si vinařský víkend užijete naprosto bez starostí. 22. dubna vinné sklepy vydají svá tajemství také v Moravské Nové Vsi a v Mutěnicích. Přehlídku putování po otevřených sklepech uzavřeme tipem na Jarní otevřené sklepy v Pavlově 29. dubna. 

Jak sami vidíte, v dubnu není víkend, který by byl na vinařské akce skoupý. Kompletní nabídku najdete v našem kalendáři

Svátky jara naživo

Druhým velkým dubnovým tématem jsou Velikonoce! Velikonoční inspiraci a výzdobu pořídíte hned 1. 4. na jarmarku v Břeclavi. Ve stejném termínu zve Muzeum Vyškovska na Velikonoční dílny

Krásný zážitek slibují i letos Znojemské Velikonoce. Přijeďte do královského města Znojma zažít bohatý program od 1. do 9. dubna. Nebudou chybět trhy, řemeslné dílny, koncerty a divadelní představení. 

O Bílé sobotě a Velikonoční neděli se tradice přenesou i na hrad Bítov. V Bukovanském mlýně si od 6. do 10. dubna pochutnáte na speciálním velikonočním menu. Všemi barvami budou hrát Velikonoce v Zastávce

S dětmi vyrazte během velikonočního víkendu na bludiště do Drnholce, nebo ve sváteční pondělí na lov vajíček do zahrady vily Stiassni.

Novinky ze zámků a podzámčí

Některé zámky mají otevřeno po celý rok, většina se ale ze zimního spánku probouzí právě o prvním dubnovém víkendu. Dva nové prohlídkové okruhy představí zámek Rosice. Zámek Slavkov otevřel své zdobené brány už na konci března. V rozsáhlém parku se 29. 4. navíc bude konat již druhý ročník festivalu jídla a řemesel - To nejlepší z Moravy! Po rekonstrukci je znovu přístupný ii památník Mohyla Míru. 

Od 6. do 16. dubna bude na zámku Lysice součástí základní prohlídkové trasy tradiční výstava jarních květin a modrotisku z olešnické dílny rodiny Danzingerů. Nenechejte si modrobílé jaro ujít! 

1. dubna po zimě otevírá i Archeopark v Pavlově a rovnou s novou doprovodnou výstavou Tvář minulosti. Výjimečně má otevřeno i o Velikonočním pondělí a na děti ten den budou čekat dílničky.

Plavební sezóna na brněnské přehradě zahajuje 7. dubna, pravidelné jízdní řády parníků jsou již zveřejněny. Lodě 1. plavební začínají opět brázdit vody zámecké Dyje v Lednici. Svézt se můžete k Minaretu nebo k Janohradu. Možná cestou uvidíte ledňáčka nebo bobra! 

Dlouho očekávané představení nové prohlídkové trasy v čejkovickém Sonnentoru proběhne o prvním dubnovém víkendu během Předvelikonočního jarmarku

S větrem ve vlasech

Jaro táhne ven, pojďte pohybu naproti! Nejlépe, když pobyt na čerstvém vzduchu spojíte s objevováním okolních krás. 1. dubna se přidejte na první jarní výšlap s KČT a Kahanem. Poznáte přírodní krásy i hornickou minulost kraje Kahan. V Blansku se při zahájení sezóny první dubnovou neděli rovnou chystají pokořit rekord

Jihomoravské muzeum ve Znojmě pořádá tradiční Velkopáteční vycházku za poklady Znojemska. Mikulovští chystají ve stejný den procházku historií s velikonočními tradicemi

Cyklisté v Břeclavi otevřou symbolicky lichtenštejnské stezky v sobotu 22. dubna. Ve stejný den se milovníci cyklistky sejdou také v Přibicích na zahájení sezóny na cyklostezce Brno - Vídeň. Přijeďte se vyvětrat! 

Když po cestě vyhládne

Na jaře také na svá sezónní stanoviště vyjíždějí foodtrucky - pojízdné stánky plné dobrot. Všechny gastro podniky na jižní Moravě pro vás mapuje Tasty Moravia na instagramu. Sledujte profil a hlad vás na výletě už nepřekvapí. 


Nášup blogových článků


Prázdninová inspirace: příměstské tábory

Jarní prázdniny se kvapem blíží a ani u těch letních se nevyplácí s výběrem tábora pro ratolesti příliš otálet. Místa v tradičních pobytových i v příměstských táborech mizí rychlostí blesku.

5 minut čtení

Jihomoravské výlety s přívlastkem

Jižní Morava proslula vínem, proto párujeme výletní objekty v tomto článku s degustačními zastávkami po cestě. Všechny figurují také v gastro průvodci Gourmet jižní Moravy!

5 minut čtení

Slovácko – tipy na školní výlety za tradicemi i Velkou Moravou

Kde jinde zažít zvyky předků a pochopit historii nás Slovanů lépe než v kraji tradic a Velké Moravy. Vezměte děti na výlet na turisticky méně vytížená místa, která jsme pro vás vybrali na malebném Slovácku. Je to ideální kraj pro školu v přírodě nebo vícedenní školní výlet!

10 minut čtení