Za tradicemi Slovácka

Perfektní itinerář pro milovníky folkloru a lokálních dobrot. Načerpejte inspiraci, ať už si vezete dům na kolech nebo hledáte nový cíl pro víkendové výletování.

více informací do oblíbených


Den první

Před cestou je zásadní dobře se vybavit. Proto se vyplatí začít zásobovací zastávkou na Farmě Ráječek přímo na okraji Brna, kde nakoupíte čerstvou zeleninu, ovoce a další dobroty. Na výletě přece nikdo nechce mít hlad! 

Vzhůru za poznáním! Začněte v Arboretu v Němčičkách. Čeká vás stezka bosou nohou, samoobslužný občerstvovací stánek v jeskyni, spousta her a hlavolamů,... a to vše v krásném přírodním prostředí. 

Pokračujte tam, kde vychází slunce. Vítá vás Sonnentor, čili Sluneční brána. Voňavé království bylinek shlíží na celé Čejkovice a okolní zvlněnou krajinu. Při exkurzi poznejte příběh firmy, které není lhostejná ekologie a nakládání s přírodními zdroji. Ochutnejte jejich speciality přímo v kavárně a dejte dětem čas objevit, co všechno skrývá velká zahrada. 

Z Čejkovic už to není daleko do Mutěnic. Mezi “mutěnickými búdami”, tak se tady říká vinným sklepům, najdete ukryté Vinařství Zimolka. Dejte si pohárek nebo dva, a takto posílení ještě vyběhněte na rozhlednu Vyšicko na kopci nad vesnicí. Cesta vede mezi malebnými vinicemi a západ slunce bude stát za to! 

Den druhý

Po snídani hurá na plže! Nebojte, nechystáme se na šneky, nýbrž na Plže s velkým P. Společenství bílých sklepů s modrou podezdívkou hledejte v Petrově u Strážnice. Prohlédněte si líbeznou sklepní vesničku a dejte si jiskrné víno u některého z šikovných vinařů. 

V Petrově je také přístav na Baťově kanálu, odkud v sezóně vyplouvají pravidelné vyjížďky. Pokud si troufáte, loďku si můžete pronajmout a kormidlovat i sami. 

Den třetí

Den zahajte v modrotiskové dílně, kde se dozvíte o tomto tradičním řemesle a tisk ornamentů si rovnou i sami vyzkoušíte.

Pokračujte k Salaši Travičná na kopci nad Radějovem. Je to ukázková přírodní zahrada s malým muzeem kopaničářských roubených staveb a spoustou domácích zvířat. Každoročně se tu v září konají slavnosti oskeruší. 

Pokud máte dost sil, naskočte na kolo a zajeďte navštívit dva zbývající vinaře z projektu Tři vinaři. Jde o Víno Roseta v Radějově a Vinařství Uřičář a provázet vás bude Naučná stezka Oskerušová
 

Den čtvrtý

Vypadá to jako Nizozemsko a je to… stará dobrá Morava! Větrný mlýn v Kuželově, jediný mlýn holandského typu na Moravě, vás bude bavit. Parádní zastávkou je i nedaleká stylová rozhledna Radošov ve tvaru vinné číše.

Vyhládlo vám? Kyjovský pivovar překvapí netradičním sortimentem. Prohlédnout si můžete zákulisí výroby piva a dokonce tu mají i pivní lázně. 

Po obědě to chce sladkou tečku. V kyjovské Pražírně ochutnejte výbornou kávu, víno nebo pivo a doplňte energii také nějakou dobrotou k zakousnutí. Domů si odvezte čerstvě upraženou kávu značky Zrna, kde maskotem je srna. A je výtečná.

 

Pokud vyrážíte na výlet obytňákem, přidáváme tipy na přenocování: Kemp San Marco Mutěnice, Camp Strážnice, Autokemp Lučina

Mapa na cesty

Rozklikněte si trasu výletu, ať vám žádný tip při putování po jižní Moravě neunikne.


Nášup blogových článků


Za romantikou na jižní Moravu

Piknik i nocování mezi řádky vinohradu, středomořská atmosféra a sklenička s jiskrným vínem v ruce? Sbalte dobrou náladu, chuť objevovat a ochutnávat, jedeme na jih!

5 minut čtení

Pálava a Lednicko-valtický areál – školní výlety nejen na místa oceněná UNESCO

Tahle oblast jižní Moravy je živá učebnice historie. S dětmi tu zábavnou formou s krásnými kulisami pálavské přírody a památek UNESCO promrskáte zásadní témata jako lovce mamutů, Římskou říši, Velkou Moravu nebo význam Lichtenštejnů pro českou kotlinu. A k tomu si s dětmi promasírujete chodidla na stezce bosou nohou nebo je necháte vyřádit v lanovém parku.

10 minut čtení

Nečekaná bitva u Znojma – porážka protifrancouzské koalice

Ve znojemských kulisách se odehrálo historicky významných událostí, že by to vydalo na 100dílnou kroniku. Však Znojmu přiklepl Přemysl Otakar I. status královského města už roku 1226. Co ale ani mnozí dnešní obyvatelé netuší – že se tu odehrála jedna ze zásadních bitev evropských dějin spojených s Napoleonem!

5 minut čtení