Za tradicemi Slovácka

Perfektní itinerář pro milovníky folkloru a lokálních dobrot. Načerpejte inspiraci, ať už si vezete dům na kolech nebo hledáte nový cíl pro víkendové výletování.

více informací do oblíbených


Den první

Před cestou je zásadní dobře se vybavit. Proto se vyplatí začít zásobovací zastávkou na Farmě Ráječek přímo na okraji Brna, kde nakoupíte čerstvou zeleninu, ovoce a další dobroty. Na výletě přece nikdo nechce mít hlad! 

Vzhůru za poznáním! Začněte v Arboretu v Němčičkách. Čeká vás stezka bosou nohou, samoobslužný občerstvovací stánek v jeskyni, spousta her a hlavolamů,... a to vše v krásném přírodním prostředí. 

Pokračujte tam, kde vychází slunce. Vítá vás Sonnentor, čili Sluneční brána. Voňavé království bylinek shlíží na celé Čejkovice a okolní zvlněnou krajinu. Při exkurzi poznejte příběh firmy, které není lhostejná ekologie a nakládání s přírodními zdroji. Ochutnejte jejich speciality přímo v kavárně a dejte dětem čas objevit, co všechno skrývá velká zahrada. 

Z Čejkovic už to není daleko do Mutěnic. Mezi “mutěnickými búdami”, tak se tady říká vinným sklepům, najdete ukryté Vinařství Zimolka. Dejte si pohárek nebo dva, a takto posílení ještě vyběhněte na rozhlednu Vyšicko na kopci nad vesnicí. Cesta vede mezi malebnými vinicemi a západ slunce bude stát za to! 

Den druhý

Po snídani hurá na plže! Nebojte, nechystáme se na šneky, nýbrž na Plže s velkým P. Společenství bílých sklepů s modrou podezdívkou hledejte v Petrově u Strážnice. Prohlédněte si líbeznou sklepní vesničku a dejte si jiskrné víno u některého z šikovných vinařů. 

V Petrově je také přístav na Baťově kanálu, odkud v sezóně vyplouvají pravidelné vyjížďky. Pokud si troufáte, loďku si můžete pronajmout a kormidlovat i sami. 

Den třetí

Den zahajte v modrotiskové dílně, kde se dozvíte o tomto tradičním řemesle a tisk ornamentů si rovnou i sami vyzkoušíte.

Pokračujte k Salaši Travičná na kopci nad Radějovem. Je to ukázková přírodní zahrada s malým muzeem kopaničářských roubených staveb a spoustou domácích zvířat. Každoročně se tu v září konají slavnosti oskeruší. 

Pokud máte dost sil, naskočte na kolo a zajeďte navštívit dva zbývající vinaře z projektu Tři vinaři. Jde o Víno Roseta v Radějově a Vinařství Uřičář a provázet vás bude Naučná stezka Oskerušová
 

Den čtvrtý

Vypadá to jako Nizozemsko a je to… stará dobrá Morava! Větrný mlýn v Kuželově, jediný mlýn holandského typu na Moravě, vás bude bavit. Parádní zastávkou je i nedaleká stylová rozhledna Radošov ve tvaru vinné číše.

Vyhládlo vám? Kyjovský pivovar překvapí netradičním sortimentem. Prohlédnout si můžete zákulisí výroby piva a dokonce tu mají i pivní lázně. 

Po obědě to chce sladkou tečku. V kyjovské Pražírně ochutnejte výbornou kávu, víno nebo pivo a doplňte energii také nějakou dobrotou k zakousnutí. Domů si odvezte čerstvě upraženou kávu značky Zrna, kde maskotem je srna. A je výtečná.

 

Pokud vyrážíte na výlet obytňákem, přidáváme tipy na přenocování: Kemp San Marco Mutěnice, Camp Strážnice, Autokemp Lučina

Mapa na cesty

Rozklikněte si trasu výletu, ať vám žádný tip při putování po jižní Moravě neunikne.


Nášup blogových článků


Brno a okolí – školní výlety a exkurze pohodovou metropolí s pestrým programem za humny

Kdo se směje Brnu jako vesnici, co si hraje na velkoměsto, nepochopil to zásadní. I to patří mezi trumfy jihomoravské metropole. Vládne tu pohoda, památky jsou koncentrované a nikam to není daleko. S dětmi můžete od rána do večera prochodit po centru od zajímavosti k zajímavosti. Strávíte klidně celý den v krásné přírodě zoo na Mniší hoře nebo putováním kolem přehrady. A v okolí města v dosahu IDS JMK je nabídka tak nekonečná, že vybíráme jen ochutnávku. Udělejte si kávu a vybírejte.

10 minut čtení

Výlety na místa, kde hlad a nuda nehrozí

Vytipovali jsme dokonalá místa pro výlety autem, pěšky i na kole. A protože na tripech jednomu vytráví, ke každému výletnímu objektu servírujeme blízkou restauraci z průvodce Gourmet jižní Moravy.

5 minut čtení

Modrotisk

Barvení lnu a později bavlny indigem je prastará technika původem z Asie. Na jižní Moravě kdysi vykvetl modrotisk do krásy jako chrpová louka uprostřed léta. A kvete dodnes! Vydejte se do modrotiskové dílny...

5 minut čtení