Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Vánoční zvyky šlechty? Do tajuplných svátků dá nahlédnout Hradozámecký advent

Vánočně vyzdobených hradů, zámků a dalších objektů, do nichž můžete nahlédnout během adventu a Vánoc, rok od roku přibývá. Památky ve správě Národního památkového ústavu mají za sebou velmi úspěšnou sezónu: hrady, zámky a další objekty navštívilo letos 5,3 milionu návštěvníků. Sezona ovšem zdaleka není u konce, nyní památky lákají na bohatý adventní program, který nabídne více než 130 akcí po celé České republice včetně jižní Moravy. Někde se sice podíváte jen do zasněženého zámeckého parku, jinde si ale můžete nakoupit dárky na řemeslných trzích nebo si na speciálních prohlídkách připomenout staré zvyky a tradice. A také nahlédnout do tajemství Vánoc, jak je slavila šlechta na Moravě. V předvánočním čase se tak můžete těšit na adventně laděné koncerty, divadelní představení, výstavy i speciální vánoční prohlídky. Zavřeno nezůstane na mnohých místech ani v období mezi vánočními svátky a koncem roku, přichystány jsou rovněž silvestrovské a novoroční prohlídky. Kam si tedy můžete s dětmi vyrazit za starým vánočním zvykoslovím, kde na vás čekají svátečně vyzdobené interiéry a na kterém zámku můžete své ratolesti zabavit výrobou vánočních dárků v adventních tvořivých dílnách?

Přinášíme vám pár tipů, kde si v rámci Hradozámeckého adventu užít tu pravou vánoční atmosféru, jak ji prožívala šlechta před stovkami let.

Dvaatřicet čerstvě upečených voňavých vánoček, pečlivě vyskládaných pod vysokým vánočním stromem, čekalo v roce 1929 ve vstupní hale milotického zámku o Štědrém dnu na obchodníky a živnostníky z malého jihomoravského městečka. Takto jim totiž ve svém sídle každoročně vyjadřovali úctu a poděkování za práci pro zámek Milotice a místní lidi poslední majitelé „barokní perly jihovýchodní Moravy“, hrabata Seilern – Aspangové. O Štědrovečerním odpoledni je vždy sezvali na návštěvu a ke každé vánočce dostal každý z hostů symbolicky ještě i jablko. Podobně obdarovávali Seilernové vánočkou také obyvatele místního chudobince a zaměstnance zámku. Od hraběnky Seilernové dostával pak jejich personál pod stromeček to, co si sami při osobním pohovoru s ní nejvíc přáli. Vždy ale jen potřebné věci. Večer pak pod svítícím smrčkem našly hraběcí děti jen velmi málo dárků. Některé z nich byly dokonce opravené hračky, které potomci šlechtického páru v průběhu roku svým nešetrným zacházením porouchaly. Kdo si až doteď myslel, že Vánoce šlechty byly opulentní, ten už asi poznal, že se hodně mýlil. Ke Štědrovečerní večeři se na milotickém panství podávala postní ryba, k večeři pil hraběcí pár jen vodu. Štědrovečerní stůl i interiér byl ozdobený jednoduše chvojím, nechybělo oblíbené linecké. V době adventu se na zámku pekly pro děti velké perníky čtvercových tvarů, které se jednoduše zdobily bílou cukrovou polevou a obrázky. Advent a Vánoce šlechty na Moravě totiž nebyly o materiálních věcech, ale byly silně duchovně zaměřeným svátkem.

Zimní prohlídky pokladu jižní Moravy - zámku Lednice - se svařákem

Jak slavili Vánoce Lichtenštejnové, co se podávalo o Štědrém dnu a jak vypadaly vánočně vyzdobené lednické sály, jejichž mobiliář nemá v Evropě obdoby? To se dozvíte, pokud na druhou nejnavštěvovanější památku v republice s nádherným komponovaným zámeckým parkem dorazíte právě v adventních dnech. Státní zámek Lednice je totiž již třetí sezonu otevřený k běžným prohlídkám i během zimních měsíců. Ti, kteří rádi obdivují zámecké interiéry, sem mohou přijít od listopadu do prosince a od února do března vždy víkendech do 10 do 16 hodin na zámek a projít si první prohlídkovou trasu. Ta se skládá z reprezentačních sálů v přízemí, které sloužily k pořádání společenských akcí, plesů a bálů. Reprezentační sály jsou zdobené vyřezávanými stropy, kolem stěn je dřevěné obložení a nádherný mobiliář, jaký nemá v Evropě obdoby. Uvidíte vstupní halu, lovecký salonek, koupelnu, předpokoj, modrý pokoj, dámskou ložnici, čínský pokoj a kabinet, rytířský sál, jídelnu, knihovnu, tyrkysový společenský sál, červený kuřácký salon a modrý taneční sál. O adventních víkendech mají návštěvníci možnost vidět I. prohlídkový okruh doplněný vánoční výzdobou a ukázkou svátečního stolování včetně ochutnávky cukroví a poslechu vánočních koled. Mimo to se v zimě můžete ohřát v zámeckém skleníku nebo při plavbách s vůní svařeného vína po řece Dyji k Janohradu.

Vánoce našich předků a vůně františka na zámku v Bučovicích

Vánoční oslavy a představy o tom, jak strávit sváteční čas, se od dob našich předků mnohokrát proměnily. Vůně zapáleného františka, zdobené perníčky, hořící svíčky nebo vonné esence… Jak se vlastně slavily Vánoce v časech dávných i nedávných, čím děti zdobily stromečky dříve a jaké asi dostávaly dárky? Muzeum Bučovice nabízí příjemně strávené chvíle na výstavě, kde nahlédnete do vánoční atmosféry lidové i měšťanské domácnosti od konce 19. století do 60. až 70. let 20. století.
Výstava končí 30. prosince.
Do „učebnice slohů“ v Uherčicích na punč a Kdousovskou scholu
Na adventní koncert si můžete 15. prosince 2018 vyrazit v 17 hodin do zámecké kaple zámku v Uherčicích. Vznikl na místě původní gotické tvrze ze sklonku 15. století. Díky různým stavebním a uměleckým epochám, které jsou do historie Uherčic vepsány dodnes, je zámek někdy označován jako "učebnice slohů". Účinkuje Kdousovská schola, podávat se bude vánoční punč a čaj. Vstupné je dobrovolné.

Nalaďte se na Štědrý den adventními koncerty na zámku v Kunštátu
Ty, kteří se nenechávají ovládnout předvánočním shonem, zve Státní zámek Kunštát na na 3. a 4. Adventní koncert, a to v neděli 16. a 23. prosince. Jeden z nejstarších moravských hradů z 13. století, přestavěný na renesanční zámek a později klasicistně upravený, se vypíná na výběžku výšiny nad stejnojmenným městem v okrese Blansko. Je chráněný jako národní kulturní památka, zpřístupněné interiéry představují návštěvníkům zámku kulturu bydlení posledních šlechtických majitelů a nejstarší prostory původního hradu. Zámeckých komplex obklopuje park ze 17. Století, jehož součástí je ojedinělý psí hřbitov z konce 19. století. Vyrazit si sem 3. a 4. adventní neděli můžete vždy od 15. hodin. Nejprve se Pilastrovým sálem rozezní soprán, flétna a kytara známého Tria Bel Canto s repertoárem Bacha, Vivaldiho nebo Mozarta, den před Štědrým večerem na vás zase čeká adventní instrumentální koncert „Poslán jest od Boha anděl“. Krásné adventní období vám tady netradičně obohatí akordeon a loutna v podání Jitky Baštové a Jindřicha Macka.

Na vánoční prohlídky do Lysic
Na vánoční prohlídky svátečně vyzdobených zámeckých interiérů zve návštěvníky v posledních dnech roku 2018 Státní zámek Lysice u Boskovic v okrese Blansko. Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká bohatě zařízenými interiéry a ojedinělou zámeckou zahradou s promenádní kolonádou s krytou pergolou. Na poutavý program s názvem Vánoční prohlídky aneb Jak se slavilo na zámku v historii, zve správa zámku 25. a 31. prosince, a to vždy od 10. do 16. hodin. Vstupné do zámeckých interiérů s povídáním o šlechtických vánocích je v těchto svátečních dnech 140 a 100 korun. Koupit tady můžete také netradiční vánoční dárek, a to dárkový poukaz k návštěvě libovolné trasy zámku v příští sezóně. Objednat je jej možné i na dobírku.
O Štědrém dnu na polévku na blanenský zámek
Na Štědrodenní zastavení na nádvoří zámku v Blansku zvou organizátoři od 10. do 12. hodin. Podávat se tady bude polévka a svařené víno zdarma.

Silvestrovská módní přehlídka v brněnské Ville Stiassni
Elegantní interiéry s duchem první republiky v kombinaci s tradiční výzdobou - to čeká návštěvníky známé brněnské vily Stiassni během adventních a vánočních prohlídek. A organizátoři slibují, že nebude chybět vánoční stromeček a nejedno překvapení pro návštěvníky! Oslava Vánoc má ve vile tradici již od dob první republiky, a to i přes to, že si vilu nechala postavit rodina židovského textilního podnikatele. Jak je to možné a jak se ve vile ve 30. letech slavilo, to se dozví každý, kdo do vily Stiassni zavítá v pátek v době adventu až do 16. prosince vždy v pátek, sobotu a neděli od 10. do 16. hodin a 27. a 31. prosince každý den od 10. do 14. hodin. Na prohlídky jsou doporučovány rezervace. „Kdo nóbl šaty nosí, ten stiassni být musí“ je pak název netradiční silvestrovské módní přehlídky s hranými scénkami, kterou si tady můžete užít 31. prosince.

Stejně jako v minulých letech, i letos byly podle Národního památkového ústavu nejnavštěvovanějšími objekty zámky Český Krumlov a Lednice, které jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO a lákají tak nejen domácí, ale i zahraniční turisty. Z jihomoravských památek tradičně nejvíce láká zámek v Lednici, který se přiblížil 400 tisícové hranici návštěvnosti. Přes 156 tisíc lidí hlásí na jihu Moravy Valtice. Hned 40 památek zaznamenalo v ČR oproti roku 2017 nárůst. Absolutním skokanem roku se stal zámek Mníšek pod Brdy, který si polepšil o 12,5 tisíce návštěvníků. V těsném závěsu je pak hrad Veveří, který navštívilo o 12,3 tisíce zájemců více, než v roce 2017. Na zájmu turistů o hrad Veveří se podílel především nově upravený přijímací salon prince Vasy.