Dobrodružná cesta Slovanské epopeje

Dechberoucí cyklus 20 pláten o historii nás Slovanů od pravěku po moderní dobu je „zpátky doma“ v Moravském Krumlově. Ale cesta to byla dobrodružná. Ostatně, ani autor Slovanské epopeje se cestování nebál!

příběh Slovanské epopeje


Mucha se roku 1910 vrátil z USA do rodné země, kde si pronajal část zámku Zbirohu, aby namaloval 20 pláten Slovanské epopeje. Dokončil ji roku 1928, kdy ji spolu s mecenášem – který dílo financoval – Charlesem Cranem předal Praze a českému národu jako dar. Obrazy byly za druhé světové války uložené na zámku ve Slatiňanech. V 50. letech je převezli na zámek do Moravského Krumlova.

Poprvé několik prvních hotových obrazů Epopeje vystavilo pražské Klementinum roku 1919. Chicago a New York vystavily 11 pláten rok na to s obrovským návštěvnickým zájmem. Celek lidé mohli vidět roku 1928 v pražském Veletržním paláci, poté v Brně. 1963–2011 vystavoval Epopej zámek Moravský Krumlov. 

Následovaly vleklé spory, protože výstavní prostory byly v neutěšeném stavu a dílu neprospívaly. Na pár let vystavoval cyklus pražský Veletržní palác a roku 2017 mohli Muchovu Epopej vidět lidé až v dalekém Tokiu. Byl to pořádný úspěch! Během 3 měsíců výstavu zhlédlo neuvěřitelných 650 tisíc diváků. 

Nadále sice pokračuje právní spor o vlastnictví díla… ale vy si můžete prohlédnout všech 20 originálů Slovanské epopeje opět na zámku v Moravském Krumlově, který připravil výstavní prostory na jedničku. 

A když už teď víte o Slovanské epopeji první poslední, určitě ji chcete vidět na vlastní oči, v originále a důstojných prostorách.

chci vědět víc