Historické dolování drahých kovů na Českomoravské vrchovině Českomoravská vrchovina se v určitých obdobích středoevropských dějin stávala předmětem těžby různých nerostných surovin.
Vedle rozsáhlého využívání těch nerudních, jako byl stavební i ozdobný kámen, štěrk, písek, cihlářská hlína i krystalický vápenec k pálení vápna, včetně využívání zdejších bohatých vodních zdrojů, to byla i vlastní hornická činnost zaměřená na rudy různých kovů.
Výstava Stříbrná a zlatá Vysočina prezentuje současný stav pozůstatků historické důlní činnosti. Návštěvníci zde naleznou rudní minerály, z nichž bylo získáváno stříbro, vzorky ryzího zlata i četných doprovodných minerálů. Jsou zde představeny významné historické důlní revíry, nalezené předměty z hornických sídlišť, mince i dobové písemné záznamy.
Je možné vstoupit do imitace důlního díla, prostřednictvím virtuální reality nahlédnout do středověkého hornického sídliště z 13. a 14. století. Mobilní aplikace Buchberg 1269 a hra Ďáblova štola umožní zájemcům stát se součástí života středověkých horníků a získat představu o technologii těžby a zpracování stříbrné rudy. Jako vždy jsou připraveny i aktivity pro děti.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Divadelní představení a koncerty „pod širým nebem“ v centru Brna pod Petrovem v areálu Moravského zemského muzea na Zelném trhu.
Přehlídka folklorních a uměleckých souborů na letní scéně Biskupského dvora.
Intimní dramatický příběh z Brna, ve kterém hraje důležitou roli nejen střecha Jaruškova domu. Bilance jednoho ženského osudu s tóny jemného humoru nejen pro diváky, kteří vyrůstali v 80. letech.
Výstava je věnována 80. výročí objevu jednoho z „top“ předmětů sbírek Archeologického ústavu MZM – konvice s bronzovými aplikacemi z keltského pohřebiště v Brně-Maloměřicích (nalezeno 3. května roku 1941).
Největší středoevropský literární festival, který zahrnuje dvě hlavní programové linie: domácí a zahraniční.