Zveme vás na výstavu skleněných fotografických negativů.
Začátkem roku 2018 Muzeum města Brna získalo do svých sbírek soubor skleněných fotografických negativů z první třetiny 20. století, nalezený na půdě domu Vlhká 19. Šťastnou náhodou objevené skleněné desky ležely desítky let skryté pod vrstvou prachu.
Autorem fotografických záběrů byl pravděpodobně některý z obyvatel domu, v němž podle sčítání z roku 1900 žilo přes 120 osob, z velké části Němců či německy hovořících Židů. Můžeme se jen dohadovat, kdo, kdy a proč ukryl negativy do odlehlého místa na půdě. Mohlo to být kvůli transportu do koncentračního tábora, narukování, poválečnému vysídlení? Některé z fotografií mají silný nostalgicko-emocionální náboj, neboť zblízka a velmi živě zachycují tváře lidí, jež zde společně žili, a kteří v době, kdy byli na snímcích zachyceni, nic netušili o utrpení a strastech, které na mnohé z nich nepochybně čekaly.
Nevšední se tato výstava stává také proto, že určitá míra poškození „zubem času“ dává vystaveným fotografiím zvláštní půvab. Působivost snímků je umocněna tím, že nejde o klasické portrétní fotografie pořizované v té době zpravidla v typizovaném prostředí fotoateliérů. Tento „poklad z půdy“ zvětšený na velkoformátové panely s minimální retuší a s citem pro zachování časových stop na něm, tvoří jádro první části výstavy.
Druhým oprášeným pokladem ve výstavě jsou fotografie a dokumenty z pozůstalosti rodiny Otto Kohna, která v roce 1938 při obsazení pohraničí opustila Teplice a usadila se v Brně. Zde se Kohnovi snažili získat domovské právo a marně se pokoušeli o vystěhování do Šanghaje. Tyto předměty se svého objevení také dočkaly až po několika desetiletích, neboť byly nalezeny roku 2015 na půdě domu v ulici Antonína Slavíka 4.
Jedno z kouzel fotografie spočívá v tom, že dává pozorovateli možnost vzpomenout na chvíle, které dávno či nedávno minuly. Na některých starých snímcích jsou zachyceni lidé, které už nikdo nepoznává, a přesto může být tato iluze zastaveného času ještě silnější…
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Milujeme dobré víno! Vy také? V tom případě si nemůžete nechat ujít gastronomickou událost roku.
Do výstavy byla doplněna projekce s příběhy dvou zajímavých exponátů v expozici – kordu brněnského poštmistra Metzgera a francouzského kyrysu z bitvy u Slavkova – odhalujících jejich původ a určení.
Nový výstavní projekt Muzea města Brna, konaný při příležitosti 130. výročí narození architekta Bohuslava Fuchse.
Přijď zachytit ruch města, atmosféru ulic a jejich obyvatele pomocí kresby tužkou, uhlem a fixami.
Někdy volná, jindy řízená ochutnávka vín v zahradě plné bylin, stromů a květin. Pod nebem a pod hvězdami setkání s vinaři z celé Moravy, Čech a mnohdy i ze zahraničí.
Velké Němčice – malý městys, velká vína! Místní vinaři přijedou do Brna představit to nejlepší ze svých sklepů.
Rezidence Café Kaprál Vás srdečně zve v rámci Brno Open House na komentovanou prohlídku bytu s Martinem Sedlákem.
Vína, která stojí za ochutnání. Místo, které si zamilujete. Večery, na které nezapomenete.
Máta je rozmanitá bylina s mnoha druhy. Projdeme si rozkvetlou zahradu a ponoříme se do jejích barev a vůní.
Růže je považována za královnu květin. Vyrobíme si z ní parfém, krémy, mast a sirup.