Jedna z výstav projektu Muchova stezka představuje méně známé, ale fascinující fotografické umění ivančického rodáka Alfonse Muchy.
Mucha a fotografie
10. 5. - 31. 10. 2024 | Památník Alfonse Muchy v Ivančicích
Výstava je součástí projektu Muchovy stezky, jehož ambicí je širší zapojení míst spojených s životem a dílem Alfonse Muchy po celém světě. K těmto místům neodmyslitelně patří Ivančice, Muchovo rodné město.
Mucha se vydal na cestu fotografie dávno předtím, než se proslavil v Paříži, a pokračoval v ní až do závěrečné fáze své umělecké kariéry, která vyvrcholila vytvořením Slovanské epopeje.
Ve sbírce Nadace Mucha je dnes uloženo přes 2500 Muchových fotografií. Dochovaly se jako dobové tisky nebo jako negativy na skleněných deskách/celuloidu, a pokrývají mimořádně širokou škálu námětů: nejen ateliérové modely, momentky rodiny a přátel, portréty, krajiny, přírodu a architektonické studie, ale také dokumentární a inscenované fotografie.
Mucha začal fotografovat v polovině 80. let 19. století jako student umění v Mnichově. Bylo to v době, kdy se díky technologickému vývoji, jako byly lehké ruční fotoaparáty a želatinové stříbro, stala fotografie dostupnějším médiem pro amatérské fotografy. Mladý Mucha fotografoval vypůjčeným fotoaparátem své přátele, pohledy na ulici z okna svého bytu a krajinky. Tyto rané fotografie dokládají jeho zájem o zachycení pulsujícího života, který ho obklopoval. Muchova fotografická tvorba se v Paříži dramaticky rozrostla, zejména po zakoupení prvního fotoaparátu na počátku 90. let 19. století.
Fotografování se stalo jeho každodenní záležitostí, a to nejen proto, aby dokumentoval své ateliérové modely jako doplněk k předběžným skicám, ale také proto, aby experimentoval se světlem a stíny a zkoumal nové způsoby pohledu na svět. V tomto období začal také vytvářet inscenované fotografie pro své knižní ilustrace, kdy jeho přátelé a modelky pózovali jako postavy příběhů. Tato větev jeho fotografií tvoří důležitou součást jeho uměleckého odkazu a dokládá jeho divadelní přístup ke tvorbě, jak ukazuje například proces vzniku dvaceti obrazů pro Slovanskou epopej.
Vstupné: 40 Kč | snížené 20 Kč
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Muchova stezka 2025 se v nové výstavě bude zabývat Muchovým používáním prvků lidového umění v jeho dílech, zkoumáním jejich kontextu a symbolických významů.
Navštivte expozici věnovanou ivančickému rodákovi a hvězdě období secese.
Hudba a film vás čekají během prázdninové akce Léto na schodech 2025.
Velká razítková hra po Ivančických zastaveních s odměnou na konci je opět tu!
Dva manželské páry, které se vzájemně neznají, čeká společná rodinná dovolená v Chorvatsku - divoká divadelní komedie o novodobých Montecích a Kapuletech.
Ochutnejte to nejlepší od místních vinařů, hlasujte pro své favority, poslouchejte lidovky, užívejte si uvolněné odpoledne a podvečer v atraktivním prostředí těžní věže Simson.
Barokní kaple sv. Floriána vypínající se na krásném vyhlídkovém místě vysoko nad Moravským Krumlovem se od května 2025 otevírá veřejnosti.
Fanoušci koní si jistě nenechají utéct jezdeckou soutěž, která se zaměřuje na "jízdu zručnosti".
Horácké divadlo Jihlava uvede dobrodružné představení Velkolepá expedice Emila Holuba na dvoře muzea ve Vedrovicích.
Spolek přátel tradic a vína pořádá ve Vedrovicích každoročně tradiční dožínkovou slavnost s ochutnávkou domácích pálenek a likérů.
Kulturní spolek "Husákovy děti" pořádá ve Vedrovicích tradiční letní promítání filmů nejen pro děti, ale i pro dospělé, ve dvoře muzea.