Jaro v rozpuku - kam v březnu na jižní Moravě

Březen, za kamna vlezem? Ale to by byla škoda! V březnu se totiž na jižní Moravě začínají dít věci! Kulturní památky se probouzejí ze zimního spánku a kalendáře se nám začínají plnit neodolatelnými událostmi.

více informací do oblíbených


Ve jménu vína

Březen u nás v kraji vinné révy patří koštům a výstavám vín. Neodstartujeme na zelenou, ale na červenou! 4. března se totiž ve Velkých Pavlovicích uskuteční Promenáda červených vín. Přehlídka vín znojemské podoblasti se chystá ve Znojmě v sobotu 18. března a mikulovská podoblast svou produkci představí o týden dřív. Tradiční košty dál zažijete například v Charvatské Nové Vsi, Horních Bojanovicích, Kyjově, Čejkovicích, Březí nebo Skoronicích. Prakticky na košt narazíte na jaře v každé obci s vinařskou tradicí. 

Pro úplnost dodáváme, že již v únoru se veřejnosti představila nová kolekce nejlepších českých a moravských vín v Salonu vín Valtice, kde můžete degustovat téměř každý den. Otevírací dobu si ověřte zde

Co s dětmi?

Jarní prázdniny jihomoravské školáky letos čekají v týdnu od 13. března. Pokud neplánujete výlet do hor, vydejte se s dětmi po krásách jižní Moravy. Celoročně jsou otevřené například rozhledny, aquaparky a většina muzeí. Stoprocentně u drobotiny zabodujete, když je vezmete do Šmoulí vesnice, která na brněnském výstavišti otevře své brány 10. března. 


Tři oříšky...

Dále tu máme fenomén, které se řídí spíš koloběhem přírody než stránkami kalendáře. Řeč je o mandloních. Ty hustopečské většinou rozkvétají v polovině měsíce. Sledujte náš facebookový nebo instagramový profil Jižní Morava, s námi vám tahle velká událost určitě neuteče! Tradiční hustopečské Slavnosti mandloní a vína letos připadají na víkend 24. - 26. března. Pokud chcete primárně obdivovat kouzlo probouzejícího se jara, vyberte si pro výšlap k rozhledně a mandloňovému sadu spíš jiný všední den.

Za hudbou, filmem a starými rituály

Nesmíme zapomenout ani na kulturu! V březnu v Brně startuje 22. ročník Jazzfestu, mezinárodního hudební festivalu s hvězdami světové jazzové scény, s progresivními hudebníky z nastupující generace a výběrem toho nejzajímavějšího z domácí jazzové scény.

Konec března už tradičně patří také festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Letos si na festivalové filmy můžete zajít už ve třech jihomoravských městech. Podrobné informace a program hledejte zde

Náš výčet březnových akcí na jižní Moravě uzavřeme tipem na jednu prastarou tradici, která ožívá každoročně na Smrtnou neděli v Josefově na Hodonínsku. Smrtná neděle ohlašuje příchod jara a slaví se dva týdny před Velikonocemi. Letos připadá na 26. března. Vzbudili jsme vaši zvědavost? Více o lidovém rituálu se dočtete tady

Tak krásné jarní probouzení!


Nášup blogových článků


Moravský kras – tipy na školní výlety v okolí Brna

Tohle je doslova vysněné místo pro školní výlet i týdenní školu v přírodě. Největší tuzemská krasová oblast má toho v repertoáru víc než jen jeskyně, i když ty jsou v oblasti na sever od Brna právem největší výletnický tahák. Přidáváme nálož hradů a zámků, židovské památky a jako bonus hned několik míst, kde děti utaháte fyzicky, a hlavně je to bude bavit.

10 minut čtení

Nová sezóna - kam v dubnu na jižní Moravě

Jaro už se bez všech pochybností přihlásilo o slovo. Květena pučí a teplejší počasí nás táhne ven. Památky se probouzejí ze zimního spánku a kulturní kalendáře se plní zajímavými akcemi.

5 minut čtení

Ochotnické divadlo v Jihomoravském kraji

Být či nebýt, to je otázka: je důstojnější zapřít se a snášet surovost osudu a jeho rány, anebo se vzepřít moři trápení a skoncovat to navždy? Ptá se Hamlet, kralevic dánský. A my se ptáme – co takhle zajít na ochotnické divadlo?!

5 minut čtení