Smrtnica a chození s babú v Josefově

S příchodem jara ožívají specifické lidové obyčeje a obřady. Mnohé z nich jsou staré, prastaré. V Josefově na Hodonínsku každoročně na Smrtnou neděli pořádají smrtnicu. Zní to děsivě? A přitom je to zábava… Vzbudili jsme vaši zvědavost?

více informací do oblíbených


Zimo, pryč – jaro, sem!

Smrtná neděla, kdes klíč poděla, děla jsem ho děla, svatému Jiří. Svatý Jiří vstal, pole odmykal, aby tráva rostla, tráva zelená, fiala modrá, růže červená.


Tuhle píseň uslyšíte v Josefově každý rok v předjaří na Smrtnou neděli během března nebo dubna. Od počátku 20. století (možná déle) vynáší josefovské dívky ve věku dvou až čtrnáct let z dědiny smrtku. V různých obměnách znají tento obyčej i jinde. Jde o to symbolicky ukončit zimu a přivítat jaro! 

Smrtnica je lidová obřadní obchůzka, oslava jarní rovnodennosti. Krásná tradice figuruje od roku 2016 na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje pod názvem „Smrtnica a chození s babú – dívčí raně jarní obchůzka na Smrtnou neděli“.

Pátá postní neděle

Obyčej má ještě předkřesťanský původ, zprávy o něm máme už ze 14. století. Vynášení „smrti“ probíhalo tradičně pátou neděli postní. Se začátkem 20. století se vynášení smrti vytrácelo. Ve 20. letech obnovil tento obyčej v Josefově místní pastýř. Využil tradiční obřadní obchůzky, kdy se vybíraly naturálie jako mouka, sádlo nebo vejce. Jeho žena po obchůzce připravila děvčatům hostinu a co zbylo, zůstalo rodině pastýře na přilepšenou.

Tady to mají pevně v rukách holky

Dnes se v Josefově ráno o Smrtné neděli vydá průvod děvčat na obchůzku dědiny a po cestě zpívají krátké popěvky. V čele kráčí ty nejstarší, říká se jim stárky. Nesou metlu bohatě zdobenou mašlemi a řetězci ze starých pohlednic známou jako „jelito“. Zastaví se v každém domě a obyvatelé je obdarovávají postaru vejci, solí, moukou… a také penězi. Pak děvčata čeká zasloužený odpočinek u oběda v kulturním domě, který uvaří maminky stárek a podstárek. A pak už holky vymění „jelito“ za smrtku oděnou do kroje, které se říká výmluvně „baba“. Opět za doprovodu písniček obejdou celý Josefov a koho potkají, tomu se smrtka pokloní. „Buďte páni veselí, na tu Smrtnou neděli!“ Tentokrát dojdou až k potoku, kde babu odstrojí a hodí do jarních vod. Hotovo, zima je minulostí!

Ještě že ty děti máme

Kdysi držely tuto tradici všechny josefovské ženy bez ohledu na věk. Jako děvčata vynášely babu za ves, starší připravovaly kroje a pohoštění. Dnes je každoroční obřad vynášení smrtky k vodě pro josefovské děti tak trochu dětským svátkem, mladé dívky ukončily symbolicky zimu zhruba v této podobě už víc než stokrát. V mnoha obcích po jižní Moravě drží místní podobnou tradici vynášení zimy do vody. Nikdy jste to nezažili? Přijeďte na jaře do Josefova. Přesný termín najdete každý rok s předstihem na stránkách obce.

Nášup blogových článků


Jarní vábení aneb kam v březnu na jižní Moravě

Březen, za kamna vlezem? To snad letos nebude třeba. Čekají nás příjemné jarní teploty, navíc byste přišli o spoustu zajímavých akcí. Ze zimního spánku se probouzí mnoho památek a s krásnými akcemi se přímo roztrhl pytel. Co v březnu na jižní Moravě neminout? Čtěte dál a vybírejte.

5 minut čtení

Prázdniny na startu aneb kam v červenci na jižní Moravě

Je tu červenec! Letní prázdniny a splněný sen pro žáky a studenty, organizační výzva pro rodiče. V každém případě je tu vrchol léta, sluníčko v nejlepší formě, dlouhé letní večery a bohatý kulturní program všude, kam se podíváte.

5 minut čtení

Aprílový výběr zážitků aneb kam v dubnu na jižní Moravě

Duben, to je jaro v plném proudu. Mandloně a meruňky odkvétají, stromy se začínají zelenat a památky otevírají své brány. Naše tipy tentokrát odstartujeme velikonočním obdobím, které letos připadá na přelom března a dubna.

5 minut čtení