Hroznová koza

Moraváci jsou veselá kopa, o tom žádná. Vinařská tradice rozverně pojmenovaná hroznová koza má ale kořeny už v antice a možná ještě dál. Jaké má mýtická rohatá poslání?

více informací do oblíbených


Obyčej, který révu chrání

Při této vinařské tradici nebývá zraněno žádné zvíře (a už vůbec ne koza).


Morava proslula vinařstvím. S tím se od prvních vypěstovaných bobulí pojily nejrůznější vinařské obyčeje. Zarážání hory na Slovácku, vinobraní, svěcení mladých vín… A v některých obcích na Znojemsku nazdobená figura vinohradnického kozla či kozy. 

Starodávný obyčej má jednoznačně nejednoznačný původ. Badatelé dospěli k několika verzím. Podle archeologa Čižmáka sahají kořeny zvyku do antiky. Jiní ho přičítají římským legiím nebo keltským předkům na našem území. V oněch dávných dobách obětovávali živou kozu. Rolníci věřili, že bůh úrody na sebe bere zvířecí podobu, po sklizni je zesláblý a musejí ho proto zabít, aby se na jaře opět zrodil v plné síle. Staří Řekové podobně obětovali kozla coby trest za škody ve vinicích. Naštěstí došel zvyk proměny a pamětníci už ho znají „ve veganské podobě“ – vinaři na Znojemsku předávali představitelům obce masku v podobě kozí hlavy ozdobené ovocem a květinami. Hroznová koza ve vinohradu ručí za dobrou úrodu, vstřícné počasí, odměňuje dobré hospodáře, trestá lenochy.

Kozí renesance

Lidový obyčej praktikovali vinaři v příhraničí do druhé světové války. Skoro před 20 lety se ho povedlo obnovit a v roce 2021 rozšířil spolu s pískem vysypávanými ornamenty na Hodonínsku Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. 

Učitel a znojemský písmák Jiří Svoboda – duchovní otec oživení tradice – sepsal knihu znojemských pověstí. Při sběru podkladů objevil i starou kozí tradici. Legendu oživil, pak se slova ujali umělci a dali koze fyzickou podobu. Třeba bratři Pátí ji vytesali ze starobylého vinařského lisu. Ale asi nejznámější je plastika v životní velikosti, kterou vyrobili žáci ZVS Hrádek během hodin výtvarky.

Rohatá, co má vlastní fanklub

Založíme Spolek přátel Hroznové kozy, bude sranda! Říkali si příznivci kozí tradice. A tak také roku 2004 učinili. Dnes má spolek desítky členů od drobných vinařů po významné vinařské podniky, hlásí se celé vinařské obce. Je seriózní institucí, která pečuje o obnovu vinařských zvyků znojemské oblasti. Její „klubovna“ se jmenuje Salonek Hroznové kozy. Je přístupný veřejnosti a najdete ho v Louckém klášteře, který je povinnou zastávkou pro milovníky degustací. Dozvíte se tu zajímavosti o kozí legendě a uvidíte nazdobenou dřevěnou kozu, účastníci vinařských slavností.

Spolek Hroznové kozy zve (nejen) na víno

Milujete víno? Tradice? Legraci? Pojďte na akci pořádanou spolkem. Živou kozu si sice nepohladíte, ale vynahradí to vinařské písničky, nešizená porce recese… no a samozřejmě fantastické víno. Tradice hroznové kozy se neváže na jedinou událost, ale na různé svátky během celého roku. Zvíře vpouští do vinohradu poslední dubnovou sobotu, hotařská přísaha a zavírání vinohradů probíhá v první zářijový týden, předávání kozy je druhou říjnovou sobotu a hotařská koleda první pátek v novém roce. Přesné datum akcí najdete v kalendáři spolku.


Nášup blogových článků


Velikonoční obchůzky s Jidáši na Bučovicku

Je to ale pořádný rambajs! Součástí velikonočního hrkání jsou na Bučovicku obchůzky s Jidáši. Na Velký pátek nebo Bílou sobotu obchází ves maskovaný živý Jidáš, nebo nesou chlapci neživou figurínu. Čistě klučičí záležitost, ale divákem můžete být bez ohledu na gender!

5 minut čtení

Brno a okolí – školní výlety a exkurze pohodovou metropolí s pestrým programem za humny

Kdo se směje Brnu jako vesnici, co si hraje na velkoměsto, nepochopil to zásadní. I to patří mezi trumfy jihomoravské metropole. Vládne tu pohoda, památky jsou koncentrované a nikam to není daleko. S dětmi můžete od rána do večera prochodit po centru od zajímavosti k zajímavosti. Strávíte klidně celý den v krásné přírodě zoo na Mniší hoře nebo putováním kolem přehrady. A v okolí města v dosahu IDS JMK je nabídka tak nekonečná, že vybíráme jen ochutnávku. Udělejte si kávu a vybírejte.

10 minut čtení

Prázdninová inspirace: příměstské tábory

Jarní prázdniny se kvapem blíží a ani u těch letních se nevyplácí s výběrem tábora pro ratolesti příliš otálet. Místa v tradičních pobytových i v příměstských táborech mizí rychlostí blesku.

5 minut čtení