Hroznová koza

Moraváci jsou veselá kopa, o tom žádná. Vinařská tradice rozverně pojmenovaná hroznová koza má ale kořeny už v antice a možná ještě dál. Jaké má mýtická rohatá poslání?

více informací do oblíbených


Obyčej, který révu chrání

Při této vinařské tradici nebývá zraněno žádné zvíře (a už vůbec ne koza).


Morava proslula vinařstvím. S tím se od prvních vypěstovaných bobulí pojily nejrůznější vinařské obyčeje. Zarážání hory na Slovácku, vinobraní, svěcení mladých vín… A v některých obcích na Znojemsku nazdobená figura vinohradnického kozla či kozy. 

Starodávný obyčej má jednoznačně nejednoznačný původ. Badatelé dospěli k několika verzím. Podle archeologa Čižmáka sahají kořeny zvyku do antiky. Jiní ho přičítají římským legiím nebo keltským předkům na našem území. V oněch dávných dobách obětovávali živou kozu. Rolníci věřili, že bůh úrody na sebe bere zvířecí podobu, po sklizni je zesláblý a musejí ho proto zabít, aby se na jaře opět zrodil v plné síle. Staří Řekové podobně obětovali kozla coby trest za škody ve vinicích. Naštěstí došel zvyk proměny a pamětníci už ho znají „ve veganské podobě“ – vinaři na Znojemsku předávali představitelům obce masku v podobě kozí hlavy ozdobené ovocem a květinami. Hroznová koza ve vinohradu ručí za dobrou úrodu, vstřícné počasí, odměňuje dobré hospodáře, trestá lenochy.

Kozí renesance

Lidový obyčej praktikovali vinaři v příhraničí do druhé světové války. Skoro před 20 lety se ho povedlo obnovit a v roce 2021 rozšířil spolu s pískem vysypávanými ornamenty na Hodonínsku Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. 

Učitel a znojemský písmák Jiří Svoboda – duchovní otec oživení tradice – sepsal knihu znojemských pověstí. Při sběru podkladů objevil i starou kozí tradici. Legendu oživil, pak se slova ujali umělci a dali koze fyzickou podobu. Třeba bratři Pátí ji vytesali ze starobylého vinařského lisu. Ale asi nejznámější je plastika v životní velikosti, kterou vyrobili žáci ZVS Hrádek během hodin výtvarky.

Rohatá, co má vlastní fanklub

Založíme Spolek přátel Hroznové kozy, bude sranda! Říkali si příznivci kozí tradice. A tak také roku 2004 učinili. Dnes má spolek desítky členů od drobných vinařů po významné vinařské podniky, hlásí se celé vinařské obce. Je seriózní institucí, která pečuje o obnovu vinařských zvyků znojemské oblasti. Její „klubovna“ se jmenuje Salonek Hroznové kozy. Je přístupný veřejnosti a najdete ho v Louckém klášteře, který je povinnou zastávkou pro milovníky degustací. Dozvíte se tu zajímavosti o kozí legendě a uvidíte nazdobenou dřevěnou kozu, účastníci vinařských slavností.

Spolek Hroznové kozy zve (nejen) na víno

Milujete víno? Tradice? Legraci? Pojďte na akci pořádanou spolkem. Živou kozu si sice nepohladíte, ale vynahradí to vinařské písničky, nešizená porce recese… no a samozřejmě fantastické víno. Tradice hroznové kozy se neváže na jedinou událost, ale na různé svátky během celého roku. Zvíře vpouští do vinohradu poslední dubnovou sobotu, hotařská přísaha a zavírání vinohradů probíhá v první zářijový týden, předávání kozy je druhou říjnovou sobotu a hotařská koleda první pátek v novém roce. Přesné datum akcí najdete v kalendáři spolku.


Nášup blogových článků


Kouzlo letních nocí aneb kam v srpnu na jižní Moravě

Letní prázdniny se přehouply do druhé poloviny. Kam zamířit v teplých srpnových dnech a co ještě v létě stihnout na jižní Moravě?

10 minut čtení

TOP moderní vinařství Znojemska

Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…

10 minut čtení

Léto na dohled aneb kam v červnu na jižní Moravě

Teplé počasí je konečně tady! Pojďte se na léto připravit, jak se na slunnou jižní Moravu sluší a patří!

5 minut čtení