Modrotisk

Barvení lnu a později bavlny indigem je prastará technika původem z Asie. Na jižní Moravě kdysi vykvetl modrotisk do krásy jako chrpová louka uprostřed léta. A kvete dodnes! Vydejte se do modrotiskové dílny...

více informací do oblíbených


Bílý vzor na uhrančivě modrém podkladu

Modrotisk je tak jedinečný, že ho v roce 2018 zapsali za Českou republiku na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. 


Spolu s naší zemí přibylo na seznam také Slovensko, Maďarsko, Německo a Rakousko. Prestižní ocenění vyvolalo vlnu zájmu. To přineslo stejně velkou vlnu falešného strojového modrotisku. S bídnou kvalitou, jak asi nemusíme dodávat…

Fascinující textilní tiskařská technika k nám doputovala pravděpodobně z Číny. V 18. století její krásu objevily vyšší vrstvy, během 19. století pronikla na vesnice. Modrotisk byl „in“, ale vlivem hospodářských změn výroba upadala a ve druhé polovině 19. století už byla doménou venkova. Jako se liší podle regionů lidové kroje, podobně se lišily i modrotiskové vzory jednotlivých oblastí.
 

Jak se rodí modrotisk

Je to hotová alchymie a rozhodně nic pro nedočkavce. Pomocí dřevěných forem se na bílou látku nanáší krycí rezervážní hmota. (Používá se také ruční malba, stříkání nebo sítotisk.) Ta chrání plátno pod vzorem proti obarvení – a její přesné složení je výrobní tajemství každé dílny. Když barva po několika dnech zaschne, látka se obarví v indigové lázni. I ta je výrobním tajemstvím. Nakonec odstraníte krycí směs vypráním v lehkém roztoku kyseliny sírové, která hmotu rozpustí. A voilà, pod ní se objeví původní bílý vzor. 
 
Kam v tuzemsku za pravým modrotiskem? Jedině na Moravu. Dvě dílny tu dodnes fungují se vším všudy. Hýčkají vysekávané formy i další zařízení, vyrábějí krásné modrobílé věci a ještě vás rádi vezmou na prohlídku a zasvětí do tajů nevšední výroby.

Do moravské Olešnice nejen na lyžovačku

Pohodový skiareál si oblíbily hlavně rodiny s dětmi. Ale my máme Olešnici spojenou právě s modrotiskem! Rodinné tradici se tu věnuje už čtvrtá generace. Tajemství barvířské rodiny sahá až do 16. století, dílna funguje od roku 1816. V malebném domku rodiny Danzingerů s dílnou vám dopřejí exkurzi s ukázkou 100% ruční výroby, dozvíte se o rodinných a místních tradicích. Dokonce si tu můžete vyrobit vlastní vzor. V obchůdku nejspíš neodoláte a koupíte si něco modrobílého...

A do Strážnice nejen do skanzenu

Druhou dochovanou dílnou je ta rodiny Jochů ve Strážnici na Slovácku. O rodinnou tradici tu pečuje Gabriela Bartošková, prapravnučka zakladatele Cyrila Jocha. Zastavte se na kus řeči, moc ráda vás provede, i když budete třeba jen dva. Podle Gabriely zvládnout perfektně celý proces výroby trvá… třeba 15 let! V dílně dodnes používají na tisk dřevěné bločky staré přes století (dílna funguje od roku 1906). Kromě tradičních výrobků vyrábí současnou módu a doplňky pro interiér. Modrotiskem už ale potahovali třeba i sedačky do auta nebo vystrojili svatbu. Spolupracují s výtvarníky a návrháři, zákazníky mají až v Americe nebo Japonsku. Můžete se u nich zúčastnit pravidelných workshopů.

Nositel tradice lidových řemesel

Obě dílny získaly prestižní titul Nositel tradice lidových řemesel, který významným řemeslníkům pečujícím o tradiční rukodělnou výrobu uděluje ministr kultury. Udělejte si výlet do krásné krajiny Moravského krasu nebo na Slovácko a přesvědčte se na vlastní oči, že titul je zasloužený.

 


Nášup blogových článků


Moravský kras – tipy na školní výlety v okolí Brna

Tohle je doslova vysněné místo pro školní výlet i týdenní školu v přírodě. Největší tuzemská krasová oblast má toho v repertoáru víc než jen jeskyně, i když ty jsou v oblasti na sever od Brna právem největší výletnický tahák. Přidáváme nálož hradů a zámků, židovské památky a jako bonus hned několik míst, kde děti utaháte fyzicky, a hlavně je to bude bavit.

10 minut čtení

Na výletě za parádním street foodem

Vytipovali jsme prima místa pro výlety po jižní Moravě. A protože na čerstvém vzduchu jednomu vytráví, ke každému výletnímu objektu servírujeme blízký gastro tip z průvodce Gourmet jižní Moravy – tentokrát se zaměřením na bistro scénu!

5 minut čtení

Jihomoravské výlety s přívlastkem

Jižní Morava proslula vínem, proto párujeme výletní objekty v tomto článku s degustačními zastávkami po cestě. Všechny figurují také v gastro průvodci Gourmet jižní Moravy!

5 minut čtení