Modrotisk

Barvení lnu a později bavlny indigem je prastará technika původem z Asie. Na jižní Moravě kdysi vykvetl modrotisk do krásy jako chrpová louka uprostřed léta. A kvete dodnes! Vydejte se do modrotiskové dílny...

více informací do oblíbených


Bílý vzor na uhrančivě modrém podkladu

Modrotisk je tak jedinečný, že ho v roce 2018 zapsali za Českou republiku na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. 


Spolu s naší zemí přibylo na seznam také Slovensko, Maďarsko, Německo a Rakousko. Prestižní ocenění vyvolalo vlnu zájmu. To přineslo stejně velkou vlnu falešného strojového modrotisku. S bídnou kvalitou, jak asi nemusíme dodávat…

Fascinující textilní tiskařská technika k nám doputovala pravděpodobně z Číny. V 18. století její krásu objevily vyšší vrstvy, během 19. století pronikla na vesnice. Modrotisk byl „in“, ale vlivem hospodářských změn výroba upadala a ve druhé polovině 19. století už byla doménou venkova. Jako se liší podle regionů lidové kroje, podobně se lišily i modrotiskové vzory jednotlivých oblastí.
 

Jak se rodí modrotisk

Je to hotová alchymie a rozhodně nic pro nedočkavce. Pomocí dřevěných forem se na bílou látku nanáší krycí rezervážní hmota. (Používá se také ruční malba, stříkání nebo sítotisk.) Ta chrání plátno pod vzorem proti obarvení – a její přesné složení je výrobní tajemství každé dílny. Když barva po několika dnech zaschne, látka se obarví v indigové lázni. I ta je výrobním tajemstvím. Nakonec odstraníte krycí směs vypráním v lehkém roztoku kyseliny sírové, která hmotu rozpustí. A voilà, pod ní se objeví původní bílý vzor. 
 
Kam v tuzemsku za pravým modrotiskem? Jedině na Moravu. Dvě dílny tu dodnes fungují se vším všudy. Hýčkají vysekávané formy i další zařízení, vyrábějí krásné modrobílé věci a ještě vás rádi vezmou na prohlídku a zasvětí do tajů nevšední výroby.

Do moravské Olešnice nejen na lyžovačku

Pohodový skiareál si oblíbily hlavně rodiny s dětmi. Ale my máme Olešnici spojenou právě s modrotiskem! Rodinné tradici se tu věnuje už čtvrtá generace. Tajemství barvířské rodiny sahá až do 16. století, dílna funguje od roku 1816. V malebném domku rodiny Danzingerů s dílnou vám dopřejí exkurzi s ukázkou 100% ruční výroby, dozvíte se o rodinných a místních tradicích. Dokonce si tu můžete vyrobit vlastní vzor. V obchůdku nejspíš neodoláte a koupíte si něco modrobílého...

A do Strážnice nejen do skanzenu

Druhou dochovanou dílnou je ta rodiny Jochů ve Strážnici na Slovácku. O rodinnou tradici tu pečuje Gabriela Bartošková, prapravnučka zakladatele Cyrila Jocha. Zastavte se na kus řeči, moc ráda vás provede, i když budete třeba jen dva. Podle Gabriely zvládnout perfektně celý proces výroby trvá… třeba 15 let! V dílně dodnes používají na tisk dřevěné bločky staré přes století (dílna funguje od roku 1906). Kromě tradičních výrobků vyrábí současnou módu a doplňky pro interiér. Modrotiskem už ale potahovali třeba i sedačky do auta nebo vystrojili svatbu. Spolupracují s výtvarníky a návrháři, zákazníky mají až v Americe nebo Japonsku. Můžete se u nich zúčastnit pravidelných workshopů.

Nositel tradice lidových řemesel

Obě dílny získaly prestižní titul Nositel tradice lidových řemesel, který významným řemeslníkům pečujícím o tradiční rukodělnou výrobu uděluje ministr kultury. Udělejte si výlet do krásné krajiny Moravského krasu nebo na Slovácko a přesvědčte se na vlastní oči, že titul je zasloužený.

 


Nášup blogových článků


Nečekaná bitva u Znojma – porážka protifrancouzské koalice

Ve znojemských kulisách se odehrálo historicky významných událostí, že by to vydalo na 100dílnou kroniku. Však Znojmu přiklepl Přemysl Otakar I. status královského města už roku 1226. Co ale ani mnozí dnešní obyvatelé netuší – že se tu odehrála jedna ze zásadních bitev evropských dějin spojených s Napoleonem!

5 minut čtení

Pálava a Lednicko-valtický areál – školní výlety nejen na místa oceněná UNESCO

Tahle oblast jižní Moravy je živá učebnice historie. S dětmi tu zábavnou formou s krásnými kulisami pálavské přírody a památek UNESCO promrskáte zásadní témata jako lovce mamutů, Římskou říši, Velkou Moravu nebo význam Lichtenštejnů pro českou kotlinu. A k tomu si s dětmi promasírujete chodidla na stezce bosou nohou nebo je necháte vyřádit v lanovém parku.

10 minut čtení

Ochotnické divadlo v Jihomoravském kraji

Být či nebýt, to je otázka: je důstojnější zapřít se a snášet surovost osudu a jeho rány, anebo se vzepřít moři trápení a skoncovat to navždy? Ptá se Hamlet, kralevic dánský. A my se ptáme – co takhle zajít na ochotnické divadlo?!

5 minut čtení