Svatomartinský přípitek aneb kam v listopadu na jižní Moravě

Nabízelo by se, že listopad se ponese v duchu sv. Martina. V listopadovém kalendáři o naši pozornost usiluje výrazných mužských postav ale víc! Budeme vzpomínat na Napoleona a na konci měsíce už také začneme vyhlížet Ježíška…

více informací do oblíbených


Svatý Martin hvězdou listopadu

Svatý Martin v každém případě bude hrát prim, toto prvenství mu v listopadu na jižní Moravě nikdo nevezme. Ochutnávek mladého vína, často i s historickým průvodem nebo kulturním programem, se po celém kraji chystá mnoho. 

Tradičně přijede Martin se svou družinou na brněnské náměstí Svobody 11. 11. (tento rok jedenáctky připadají na sobotu) od 11 hodin budeme moct ochutnat čerstvé plody celoroční práce vinařů. V Mikulově svatomartinské slavnosti rozprostřeli do celého týdne. Program bude probíhat od 10. do 19. listopadu. Těšit se můžete na svatomartinské menu v mikulovských restauracích, svatomartinský košt vín a víkendový jarmark na náměstí.

Svatomartinským hodovým veselím ožije Kyjov i Luleč. Svatomartinská výstava vín s koštem proběhne v sobotu 11. 11. v Březí, v Rosicích i ve Vyškově

V Bukovanském mlýně chystají na 9. – 11. 11. husí hody a mladé víno nebude určitě chybě. 

Speciální husí menu připravují i ve Vinařství SPIELBERG v Archlebově. A pozor, myslí tu i na vegetariány! 

Bojíte se rádi?

Halloween, původně keltský svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, se už dávno dostal do našeho povědomí i do kulturního kalendáře. V Ivančicích si například připravili prohlídku ivančické věže s halloweenskou výzdobou. Noční prohlídku ztemnělé ZOO nabídne ZOO Vyškov 3. listopadu. Pohádkové a dobrodružné příběhy, tentokrát ve strašidelném hávu, chystá Strašidelný Větrník v Boskovicích od 3. do 5. listopadu. Speciální dušičkové prohlídky připravila pro návštěvníky i Kostnice u Sv. Jakuba. Strašidelnou linku uzavřeme tipem na Pochod rakouských čertů v Židlochovicích 25.11. Mráz bude běhat po zádech malým i velkým!

Na koncert i na nákupy

První listopadový víkend ožije Kyjov českým filmem. Cestovatelské filmy a další zajímavý program pro všechny nadšené objevitele přinese festival GO KAMERA na brněnském Výstavišti. V archlebovském vinařství SPIELBERG 4. listopadu vystoupí legendární Janek Ledecký. Ve VIDA! Science centrum se 11. – 12. 11. koná již 8. ročník Bastlfestu, festivalu kutilství pro celou rodinu. 

Pohádkový svět, celý vystavěný z tisíců ekologických balonků, vyroste v Brně na Výstavišti o svátečním prodlouženém víkendu 17. – 19. 11. 

21. listopadu brněnské Planetárium přiveze svůj program o vesmíru do Sokolovny v Boskovicích. A protože Vánoce jsou za rohem, doporučíme i dvě prodejní akce, které budou plné lokálních tvůrců a výrobcků. Adventní Flerjarmark v Ivančicích se koná se 25. 11. a brněnský EVENT o víkendu 11. – 12. listopadu v areálu Nové Zbrojovky. Mimochodem, Brněnské Vánoce letos startují už 24. listopadu! 

Napoleon v Brně

Císař Napoleon přijede do Brna. Kdy? 25. listopadu. Připomeneme si den, kdy do města přijel Napoleon se svými vojáky a připravoval se tady na bitvu u Slavkova. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, na vybrané dobové speciality a rozhodně na zajímavou podívanou. 

Hned následující víkend vzpomínkové akce vygradují přímo na místě bojiště  z roku 1805. Akce Austerlitz 2023 potrvá od 1. do 3. prosince s tím, že rekonstrukce bitvy tří císařů proběhne v sobotu 2. 12. Historický program, i s adventním jarmarkem, chystají také ve Slavkově. Po stopách Napoleona a bitvy, která změnila Evropu, se z pohodlí domova vydejte tudy

Kompletní program akcí najdete jako vždy tady. A buďte ve střehu. Brzy zaktualizujeme článek s tipy na lokální dárky z jižní Moravy, který měl loni velký ohlas! 

Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Kulinární výlet po královském Znojmě

Gastronomie ve Znojmě stoupá nahoru ne po stupních, ale rovnou celých patrech. Několik století staré památky citlivě doplňují hodnotné moderní stavby. A často se tu právě gastronomie a architektura organicky propojují.

prohlédnout

Po stopách Napoleona: Brno

(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti. Proto se projděte Brnem a podívejte se na známé město novýma očima.

prohlédnout

Po stopách Napoleona: Šlapanice

Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Podzimní ladění aneb kam v říjnu na jižní Moravě

Nebývale slunečné a teplé počasí nás provázelo celým zářím. Jak to bude v říjnu? Užijeme si ještě venkovních akcí? A budeme se mít kam schovat, když přijde ten pravý podzim? S našimi tipy vás nic nepřekvapí.

5 minut čtení

Lokální Ježíšek z jižní Moravy

Přemýšlíte, čím udělat radost svým blízkým? Jestli vám dává smysl zároveň podpořit místní tvůrce s odkazem na region, ve kterém žijeme, nechte se v následujícím článku inspirovat.

10 minut čtení

Adventní ladění aneb kam v prosinci na jižní Moravě

Prosinec se tradičně nese ve slavnostní atmosféře plné světýlek a očekávání. Kam na svařák, na vánoční koncert či adventní jarmark? Čtěte dál, protože vánoční atmosféru, tu my na jižní Moravě umíme.

5 minut čtení