Svatomartinský přípitek aneb kam v listopadu na jižní Moravě

Nabízelo by se, že listopad se ponese v duchu sv. Martina. V listopadovém kalendáři o naši pozornost usiluje výrazných mužských postav ale víc! Budeme vzpomínat na Napoleona a na konci měsíce už také začneme vyhlížet Ježíška…

více informací do oblíbených


Svatý Martin hvězdou listopadu

Svatý Martin v každém případě bude hrát prim, toto prvenství mu v listopadu na jižní Moravě nikdo nevezme. Ochutnávek mladého vína, často i s historickým průvodem nebo kulturním programem, se po celém kraji chystá mnoho. 

Tradičně přijede Martin se svou družinou na brněnské náměstí Svobody 11. 11. (tento rok jedenáctky připadají na sobotu) od 11 hodin budeme moct ochutnat čerstvé plody celoroční práce vinařů. V Mikulově svatomartinské slavnosti rozprostřeli do celého týdne. Program bude probíhat od 10. do 19. listopadu. Těšit se můžete na svatomartinské menu v mikulovských restauracích, svatomartinský košt vín a víkendový jarmark na náměstí.

Svatomartinským hodovým veselím ožije Kyjov i Luleč. Svatomartinská výstava vín s koštem proběhne v sobotu 11. 11. v Březí, v Rosicích i ve Vyškově

V Bukovanském mlýně chystají na 9. – 11. 11. husí hody a mladé víno nebude určitě chybě. 

Speciální husí menu připravují i ve Vinařství SPIELBERG v Archlebově. A pozor, myslí tu i na vegetariány! 

Bojíte se rádi?

Halloween, původně keltský svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, se už dávno dostal do našeho povědomí i do kulturního kalendáře. V Ivančicích si například připravili prohlídku ivančické věže s halloweenskou výzdobou. Noční prohlídku ztemnělé ZOO nabídne ZOO Vyškov 3. listopadu. Pohádkové a dobrodružné příběhy, tentokrát ve strašidelném hávu, chystá Strašidelný Větrník v Boskovicích od 3. do 5. listopadu. Speciální dušičkové prohlídky připravila pro návštěvníky i Kostnice u Sv. Jakuba. Strašidelnou linku uzavřeme tipem na Pochod rakouských čertů v Židlochovicích 25.11. Mráz bude běhat po zádech malým i velkým!

Na koncert i na nákupy

První listopadový víkend ožije Kyjov českým filmem. Cestovatelské filmy a další zajímavý program pro všechny nadšené objevitele přinese festival GO KAMERA na brněnském Výstavišti. V archlebovském vinařství SPIELBERG 4. listopadu vystoupí legendární Janek Ledecký. Ve VIDA! Science centrum se 11. – 12. 11. koná již 8. ročník Bastlfestu, festivalu kutilství pro celou rodinu. 

Pohádkový svět, celý vystavěný z tisíců ekologických balonků, vyroste v Brně na Výstavišti o svátečním prodlouženém víkendu 17. – 19. 11. 

21. listopadu brněnské Planetárium přiveze svůj program o vesmíru do Sokolovny v Boskovicích. A protože Vánoce jsou za rohem, doporučíme i dvě prodejní akce, které budou plné lokálních tvůrců a výrobcků. Adventní Flerjarmark v Ivančicích se koná se 25. 11. a brněnský EVENT o víkendu 11. – 12. listopadu v areálu Nové Zbrojovky. Mimochodem, Brněnské Vánoce letos startují už 24. listopadu! 

Napoleon v Brně

Císař Napoleon přijede do Brna. Kdy? 25. listopadu. Připomeneme si den, kdy do města přijel Napoleon se svými vojáky a připravoval se tady na bitvu u Slavkova. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, na vybrané dobové speciality a rozhodně na zajímavou podívanou. 

Hned následující víkend vzpomínkové akce vygradují přímo na místě bojiště  z roku 1805. Akce Austerlitz 2023 potrvá od 1. do 3. prosince s tím, že rekonstrukce bitvy tří císařů proběhne v sobotu 2. 12. Historický program, i s adventním jarmarkem, chystají také ve Slavkově. Po stopách Napoleona a bitvy, která změnila Evropu, se z pohodlí domova vydejte tudy

Kompletní program akcí najdete jako vždy tady. A buďte ve střehu. Brzy zaktualizujeme článek s tipy na lokální dárky z jižní Moravy, který měl loni velký ohlas! 

Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Kulinární výlet po královském Znojmě

Gastronomie ve Znojmě stoupá nahoru ne po stupních, ale rovnou celých patrech. Několik století staré památky citlivě doplňují hodnotné moderní stavby. A často se tu právě gastronomie a architektura organicky propojují.

prohlédnout

Po stopách Napoleona: Brno

(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti. Proto se projděte Brnem a podívejte se na známé město novýma očima.

prohlédnout

Po stopách Napoleona: Šlapanice

Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Keramika a kamenina na Letovicku a Kunštácku

V osmdesátkách to byl keramický TOP a spousta rodin nějaký ten kousek dodnes vlastní (jen možná neví, že je z Letovic nebo Kunštátu). Muzeum umění až v dalekém Dallasu věnuje téhle jedinečné kráse část expozice, mají ji v Hemingwayově domě na Floridě. Pojďte obdivovat, je co.

5 minut čtení

Pískem vysypávané ornamenty

Několik vesnic na kyjovském Slovácku dodnes vyznává tradici ornamentů vysypávaných z písku. Dřív obyvatelé originálně zdobili cesty před každou nedělní mší, dnes provázejí hody, svatby, folklórní slavnosti. Přijeďte se podívat a třeba si taky vysypat svůj vzor!

5 minut čtení

Slovácko – tipy na školní výlety za tradicemi i Velkou Moravou

Kde jinde zažít zvyky předků a pochopit historii nás Slovanů lépe než v kraji tradic a Velké Moravy. Vezměte děti na výlet na turisticky méně vytížená místa, která jsme pro vás vybrali na malebném Slovácku. Je to ideální kraj pro školu v přírodě nebo vícedenní školní výlet!

10 minut čtení