Máj, výletníků ráj aneb květen na jižní Moravě

Zdál se vám letošní březen a duben poněkud rozmarný? Přichází květen a s ním snad i stabilnější počasí, na jaké jsme v této části roku v našich podnebných šířkách zvyklí. Kam vyrazit na výlet, ať už je hezky nebo prší, to vám poradíme v následujícím článku.

více informací do oblíbených


Květen, malé léto

Květen většinou přináší i první opravdu teplé dny. A co neodmyslitelně patří k vysokým teplotám? No přece voda! Baťův kanál zahajuje sezónu prvními plavbami ve středu 1. května. Přístav ve Veselí nad Moravou je rok od roku krásnější. Novinkou pro letošní sezónu je gastrozóna od Dog in Dock. Bistro zve hosty už od 2. května, slavnostní otevření s programem pro děti i dospělé je potom plánováno na neděli 5. 5.

90. narozeniny letos slaví Vranovská přehrada. Dárky ale dostanete vy! Turistická nabídka regionu na Znojemsku se totiž v roce 2024 rozroste o spoustu nových lákadel a příležitostí. Zahajovací víkend proběhne 25. – 26. 5., ale program je připravený po celou sezónu od května až do října. A na co se těšit? Komentované prohlídky a mimořádné exkurze, vstupy do hradů a zámků zdarma nebo se slevou, speciální gastronomické zážitky, kulturní i sportovní program. Vše potřebné najdete na webu Vranovské přehrady.

Kam dřív?

Kalendáře se plní lákavými akcemi, v květnu už návštěvník jižní Moravy neví, kam dřív! I proto pro vás aktualizujeme kalendář akcí, ve kterém si události můžete filtrovat podle data, regionu i tematického zaměření. Pojďme si nejdřív posvítit na kulturní akce.
Květen se ve Znojmě už tradičně nese v duchu májových městských slavností. Hned 1. 5. rozezní nádvoří Louckého kláštera Festival dechových hudeb, 3. května bude Horní náměstí patřit studentům a jejich svátku Majáles, večer se v Domě umění sejdou milovníci růžových vín na akci Jarovín Rosé. V Brně, poprvé v bývalé Káznici, se chystá třetí ročník Festivalu Plácek. Těšte se na divadlo, workshopy, přednášky, hudební vystoupení a studentské projekty. Mikulov chystá 17. - 19. 5. Slavnosti města - tradiční oslavu plnou hudby,vína a doprovodného programu, a jen o týden později převezme tamtéž otěže festival art designu Křehký Mikulov. 18. - 19. 5. ožije hudbou, pohádkami a rytířskými turnaji hrad Boskovice. Oblíbená Muzejní noc přitáhne zvědavé návštěvníky v Brně, Znojmě, Mikulově, Valticích i v pavlovském Archeoparku.

Alfons Mucha se představí coby fotograf hned na pěti zastaveních v rámci Muchovy stezky. Slavnostní zahájení je letos naplánováno na 10. května v Moravském Krumlově. Centrum Vyškova ožije 25. 5. díky festivalu Uprostřed. Ve stejném termínu můžete strávit příjemné odpoledne také v boskovickém židovském ghettu. Fascinující podívanou slibuje Festival živých soch, navíc umocněnou o kouzelné kulisy slavkovského zámeckého parku.

Foodies, tady si vyberete

Vyrážíte rádi za dobrým jídlem? 1. května v Mikulčicích otevírá nový showroom s bistrem, kavárnou a cukrárnou rodinná firma BARTONIK, kterou znáte nejen díky vínu, ale také díky lahodným sirupům. V Bzenci pořádají Festival vína a jídla v sobotu 4. května. Spojení kvalitní gastronomie a dobrého moravského vína slibuje také festival Dej si food Znojmo. Letní slavnosti vína a jídla proběhnou 25. května v areálu vinařství Chateau Valtice. A poslední květnový víkend míří do Brna opět Prima FRESH festival

Ozdobou květnového foodie kalendáře jsou Slavnosti chřestu a vína, které ovládnou ivančické náměstí od 17. do 19. května. Letos se koná jubilejní 30. ročník a těšte se na vybraná menu regionálních restaurací, která představí chřest v nejrůznějších úpravách. Vše doprovodí kuchařské show, duely vína a jídla a nabitý doprovodný program. 

A k jídlu pohárek

Kam v květnu za vínem? Chtělo by se říct, že na jižní Moravě neuděláte krok vedle prakticky nikde, ale pár akcí vám přece jen doporučíme. V Dolních Kounicích propuknou 4. května Svatogothardské vinařské slavnosti. Chybět nebude cimbálová muzika, hry pro děti, řemeslný jarmark a kulinářské speciality. První sobotu v měsíci otevřou sklepy také vinaři ve Velkých Pavlovicích. V květnu začíná cyklus Letní víno z blízka. Jaká je jeho myšlenka? Krásná vína v krásném městě aneb blízká setkání s vinaři v Otevřené zahradě přímo v centru Brna. Vydáte-li se za vínem v sobotu 11. května, bude to vyžadovat i trochu té fyzické aktivity. Nabízí se buď Procházka okolo Pavlova s degustací nebo akce s krásným názvem Z kopca do kopca na Vrbici. Na růžové vlně se nesklouzne pouze Znojmo (již zmíněný Jarovín), ale příležitost k ochutnávkám najdou milovníci růžového vína a bublinek i v Moravské Nové Vsi a v Mikulově

Sklepy otevírají vinaři dále 18. 5. v Šaldorfě a v Modrých horách a 25. května v Čejči nebo v Hýslích.  

Namažte si pod koleny

Po všech těch tipech na dobré jídlo to chce také trochu pohybu na čerstvém vzduchu, přece jen plavková sezóna je za rohem. V Boskovicích budou 1. května připraveny běžecké trasy pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. A nezoufejte ani pokud běh zrovna není váš šálek čaje. Vybranou trasu boskovických běhů si můžete i projít ve svém tempu. Nedaleko je v plánu tradiční pochod Velké Opatovice - Javoříčko. V Brně se 23. 5. poběží pro Paměť národa. Na putování moravským Slováckem zve obec Vřesovice na Kyjovsku a v okolí Modrých hor nebude cestou chybět ani degustace. Krásný zážitek pro celou rodinu slibuje Tour de Veveří 2024: Putování s pokladem za krásami obcí bývalého veverského panství. Letos s velkým překvapením a dětskou stopovačkou! 

Co děti, mají si kde hrát?

Na děti jsme nezapomněli, i pro ně si toho květen připravil víc než dost. Na Salaši Rúdník na všechny čeká odpoledne plné her a soutěží, zaměřených na přírodu a tradice, hned ve sváteční středu 1. 5. V Břeclavi i v Kyjově chystají den pro celou rodinu v sobotu 11. 5. Pohádkové dobrodružství s úkoly a výtvarnými dílnami zažijí děti 18. 5. v Jurkovičově vile. Ve stejný den ožije zámecký park v Miroslavi řemeslným jarmarkem se spoustou tradičních řemesel a tvořivých dílniček. Na zámku tamtéž 11. 5. začíná interaktivní výstava plná hlavolamů a rébusů.

Velký rodinný festival 12. 5. v Excalibur city slibuje rytířské turnaje na koních, psí akrobacii, kouzelníka, malování na obličej a fůru další zábavy. 

Přejeme vám krásné jarní zážitky! Všechny akce na jižní Moravě najdete jako vždy tady.

 


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Cyklotoulky kolem Jaroslavických rybníků

Plochá niva řeky Dyje láká k poklidné projížďce krajinou blízko rakouských hranic. Pohodovou trasu, kterou zvládnou malí i velcí, zakončete ve vyhlášené restauraci na náměstí.

prohlédnout

Vzhůru za výhledy nad hlubokými lesy Adamova

Tento kraj oplývá pověstmi i hlubokými lesy. Odtud bral Karel Hynek Mácha své vzletné verše! Pojďte se projít po jeho stopách, načerpat inspiraci a nabrat do plic čerstvý vzduch. Kouzelné lesní pěšinky už na vás čekají.

prohlédnout

Za magickou krajinou Moravského Toskánska

Pěší výlet za neskutečnými vyhlídkami Moravského Toskánska – navrch působivé kroje a víno jak med. A vy ještě váháte?

prohlédnout

Nášup blogových článků


Tipy na jarní prázdniny aneb kam v únoru na jižní Moravě

Dobrá zpráva, v letošním roce nás v únoru čeká 29 dní! O den víc na objevování zajímavostí a krás jižní Moravy. Kde začít? Inspirujte se našimi tipy.

5 minut čtení

Vinobraní v centru dění aneb kam v září na jižní Moravě

Prázdniny končí a babí léto se chystá převzít vládu. To jihomoravské je navíc tradičně spjaté se sklizní úrody hroznů, s prvním burčákem a s mnoha kulturními akcemi, kde vino hraje prim! Nalaďte se na přicházející podzim i vy a vyberte si z nabídky zářijových akcí tu svoji.

5 minut čtení

Aprílový výběr zážitků aneb kam v dubnu na jižní Moravě

Duben, to je jaro v plném proudu. Mandloně a meruňky odkvétají, stromy se začínají zelenat a památky otevírají své brány. Naše tipy tentokrát odstartujeme velikonočním obdobím, které letos připadá na přelom března a dubna.

5 minut čtení