Za odkazem židovství

Opuštěné synagogy, hřbitovy, zaniklá židovská ghetta. Na jižní Moravě existují místa se silnými příběhy, která oživují barvitou i tragickou historii židovských obyvatel.

poznej je s námi


Židovská kultura je na jižní Moravě opravdu rozmanitá. Židé zde žili po staletí a společně s Čechy a Němci utvářeli místní dějiny, podíleli se na prosperitě a růstu. Poklidné soužití ukončila a vazby krutě přetrhala 2. světová válka. Nejtragičtěji dolehla právě na Židy. Za komunismu se o dějinách a kultuře Židů jednohlasně mlčelo. Řada památek zanikla – některé během nacistického, jiné za komunistického režimu. Ty zbývající často ztratily svou paměť a svůj význam. Po listopadu 1989 se naštěstí některé dočkaly záchrany.

Po stopách židovských obyvatel

První Židé přišli na jižní Moravu už ve 13. století. Dochovali se nejen jejich tradice a zvyklosti, ale také řada památek. Objevte historická místa na jižní Moravě, kterým vtiskli svůj odkaz.

tip na 16 výsledků
seřadit podle
  • oblíbenosti
  • vzdálenosti
  • názvu

Typ výletu

Typ památky

Region

Město Mikulov

Malebné město mezi vinicemi prošpikované památkami a podniky, kde se dobře vaří. A to okolí...

prohlédnout

Nostalgie 1. republiky

Období 1. republiky mělo rozhodně šmrnc. Od naleštěných automobilů po elegantní módu. Přeneste se do dokonalých reálií této doby v moravské metropoli!

prohlédnout

Boskovice židovské i empírové

Jak vypadaly židovské čtvrti v českých městech? Kde leží půvabný empírový zámek? Vítejte v Boskovicích. Köhn, jdou dál, tady se nudit nebudou!

prohlédnout

Vila Tugendhat

Odkud je asi nejkrásnější pohled na panorama Brna? Z Černopolní ulice. I kvůli tomu výhledu tu stojí jedna z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury...

prohlédnout

Židovská čtvrť v Boskovicích

Objevte magická zákoutí židovského města v Boskovicích. Staré náhrobky, synagoga, mikve...

prohlédnout

Mikve - židovská rituální lázeň, Boskovice

Co přesně mikve znamená, jak probíhá a komu je umožněna? Zjistíte v jednom z nejstarších domů židovské čtvrti v Boskovicích.

prohlédnout