Krajinou Tišnovska, na kole k Pernštejnu

Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. A po cestě malé pivovary, co uhasí žízeň.

více informací do oblíbených


délka trasy

21.6 km

čas. náročnost

1:45 hodin

převýšení

387 m


Z tišnovského nádraží vyjeďte stejnojmennou cyklostezkou k první velkolepé zastávce. Dotknete se zdí z časů Přemyslovců. Klášter Porta coeli alias Bránu nebes, založila v roce 1233 vdova po Přemyslu Otakaru I. Klášter je nejen útočištěm víry, v jeho útrobách objevíte i milou kavárnu a především vyhlášený Klášterní pivovar Porta Coeli. Produkují piva Vorkloster i neopakovatelného genia loci. A málokde je tak světská věc jako pivnice tak půvabnou záležitostí.

Virtuální prohlídku nepřístupného kostela nabízí zdejší Podhorácké muzeum.

Pokračujte ke Štěpánovicím a Borači, kde stojí historický obloukový most z roku 1910. Nádherná příroda kolem svrateckých břehů vás doprovodí do Doubravníku. Pokud vám vyprahlo, těšte se na doubravnické pivo U Sedláčků. Malebný městys skrývá mezi zdmi kostela Povýšení sv. Kříže hrobku Pernštejnů a Mitrovských. Velká část této církevní památky je postavena z kvalitního bílého mramoru, jenž se po staletí těžil v nedaleké Nedvědici. Funkční varhany v kostele patří ke skvostům barokního řemesla!

Připojte se k naučné stezce Pernštejn, za chvilku budete obdivovat krytý trámový most u obce Červír. Pochází z roku 1718 a je vzácnou technickou památkou. Červená značka vás dovede až infocentru v Nedvědici, zajděte dovnitř - stříbrný mincovní poklad a historické nástroje na zpracování mramoru stojí za to! Výlet korunuje věhlasný Pernštejn. Pohádkový hrad účinkoval ve více než 50 filmech. Postaven v gotickém slohu pány z Pernštejna, upravován v duchu romantismu v 19. a 20. století pány z Mitrova, je stále lákavým a živým svědkem historie.

Vypravíte-li se k Pernštejnu s dětmi, vyzkoušejte zábavnou pátračku Korálky komorné Elišky s hrací kartou. Poklady hradu i podhradí už čekají!

Mapa trasy

Přílohy ke stažení

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.

tip na 12 výletů

Starobylé Bítovsko s příchutí piva a středověké romantiky

Romantiku nad písečnými plážemi Vranovské přehrady v létě oživují ještě šermíři, kejklíři a divadelníci. Plavky s sebou, nic víc netřeba!

prohlédnout

Po stopách starých Slovanů

Vydejte se prozkoumat život starých Slovanů do nádherných lužních lesů a největší obory České republiky. Dokonale si odpočinete od městského spěchu a smogu.

prohlédnout

Černá je nejlepší - pěšky i na kole za horníky do Zbýšova a Rosic

Uhlí u Brna? Černé a opravdové? Těžilo se tu v deseti dolech od poloviny 18.století. Nejhlubší štoly ve střední Evropě!

prohlédnout

Výletní kroužek kolem Bítova

Co stupeň, to kilometr. Okolí Bítova je svěží a jiskrné, jako když na jazyku perlí dobrý chmelový mok. Jestli si pro orosenou odměnu dojedete na kole nebo pěšky, už necháme jen na vás.

prohlédnout

Osvěžující výlet ke Křetínské přehradě

Těšíte se na léto? Šlápnout do pedálů a prosvištět krajinou, zaplavat si v čisté vodě a kráčet zámeckou kolonádou? Takhle pestrou nabídku servírují u Křetínky.

prohlédnout

Cyklovýlet nejen za pohárkem vína

Klid a nádherná příroda Ždánického lesa, renesanční zámek Bučovice, Slovácko jako na dlani či krajové delikatesy. To jsou lákadla našeho cyklovýletu, kde davy určitě nepotkáte!

prohlédnout

Po rovince Hodonínskou Dúbravou

Unikátní přírodní zoo, výlet teplomilnými doubravami skvělý pro pěší, bruslaře i cyklisty. A projdete se středem rybníku!

prohlédnout

Boskovice židovské i empírové

Jak vypadaly židovské čtvrti v českých městech? Kde leží půvabný empírový zámek? Vítejte v Boskovicích. Köhn, jdou dál, tady se nudit nebudou!

prohlédnout

Pohodový víkend na Hodonínsku

Přijet jen na odpolední výlet je jako chtít projet Ameriku za týden. Na Hodonínsku prožijete dokonalý víkend jako zamilovaný pár i velká rodina.

prohlédnout

Tři hustopečské oříšky

Slyšeli jste o mandloňových sadech a tamní rozhledně? Určitě ano! Objevte tento evropský unikát a rozlouskněte i další poklady Hustopečska!

prohlédnout

Kde dávné příběhy ožívají - Slavkovsko a Bučovicko

Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.

prohlédnout

Cyklovýlet Tišnovskem nejen pro pivaře

Malá ochutnávka z Tišnovské pivní stezky aneb pohodová cyklojízda nejen pro milovníky piva!

prohlédnout