Trio vodních nádrží u paty Pálavy, odkud shlíží zřícenina Děvičky dolů na opuštěný kostel na ostrůvku uprostřed vod. Romantika non plus ultra.
Nové Mlýny tvoří tři přehradní nádrže: Mušovská, Novomlýnská a uprostřed nich Věstonická. Vodní dílo postavili v 70. letech minulého století čistě z praktického důvodu – aby vyřešili každoroční záplavy a zemědělství mělo větší prostor. Vedlejším efektem je nádherná, nekonečná vodní plocha, která vypadá jako alpské jezero.
Horní Mušovská nádrž je zasvěcená rekreaci, střední je přírodní rezervací s ostrůvky pro hnízdění ptáků, dolní nádrž je pro závlahu, rybolov, rekreaci. Začíná tu CHKO Pálava, můžete vyšlápnout na romantickou zříceninu Děvičky (Dívčí hrady). Kdysi tu byla úžasná lužní krajina… ale dnes obrovská vodní plocha slouží přírodě také – je to nejvýznamnější zimoviště severských hus. Můžete jich tu pozorovat naráz až 30 tisíc. A stačí se chvíli dívat do nebe a uvidíte mořské orly, kteří tu také rádi zimují!
Ale je to krásné místo i pro lidské návštěvníky. Nové Mlýny a okolí jsou dokonalou lokalitou pro pěší a cykloturistiku. Tohle místo nepotřebuje reklamu, protože dobré věci se prodávají samy. Tak jen stručně: kolem vody se vydejte na kole nebo koloběžkách, voda láká kromě koupání k windsurfingu nebo výletu na lodičkách. Na břehu směrem na Brno leží obrovský Aqualand Moravia pro fandy termální vody, wellness a saunování. A protože jste ve vinařské oblasti, užijete si tu lokální vína vysoké kvality na každém kroku. Ochutnávejte, sportujte, relaxujte. Novomlýnské nádrže jsou k tomu (jako) stvořené.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Nedaleko Strážnice existuje cyklistův splněný sen. Stav nirvány přináší 5 MTB okruhů se singletraily v nedotčené přírodě Bílých Karpat.
1200 km značených vinařských cyklotras vás provede jihomoravskou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po Uherské Hradiště na Slovácku - objevte malebná města i vinařské vesničky s typickou sklepní architekturou, historické a přírodní památky UNESCO a také folklór a vína pohostinných moravských vinařů.
Prehistorie je pravěká nuda? V Pavlově z vás udělají fandu pravěku! Děti budou na pozoruhodnou expozici vzpomínat dlouho.
Není to moře ani alpské pleso… no a? Hlavní je příjemně teplá voda, fantastické okolí Národního parku Podyjí a hrady a zámky na dosah i dohled.
Na kole, pěšky, autem, na koni… národní park Podyjí má nekonečnou výletnickou nabídku. Vydejte se třeba na Sealsfieldův kámen.
Na skok od Valtic se projděte bosými chodidly po různých podkladech. Hotové blaho pro vaše nohy i duši.
Neobvyklá libůstka pro všechny lezce a šplhače, kteří netrpí klaustrofobií. Adrenalin, který jinde v republice nenajdete.
Tahle voda baví i zaryté suchozemce a neplavce! Skákající delfíny neuvidíte, zato poznáte památky v okolí a okoštujete krajové dobroty.
Tudy kráčela historie – tisíce římských vojáků a pro ně tu také vznikly první doložené lázně na území Česka!
Single traily nejsou jen pro single! Ty v Moravském krasu tedy rozhodně ne. Naskočte do pedálů, bude to jízda.
Sedmipatrová jeskyně, kde si u smaragdového jezera budete připadat jako na dně korálového útesu.
Z jednoho z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů střední Evropy vycházejí nadšené děti i dospělí.