Adventní ladění aneb kam v prosinci na jižní Moravě

Prosinec se tradičně nese ve slavnostní atmosféře plné světýlek a očekávání. Kam na svařák, na vánoční koncert či adventní jarmark? Čtěte dál, protože vánoční atmosféru, tu my na jižní Moravě umíme.

více informací do oblíbených


Vzpomínky na vojevůdce

Na začátek ale ještě adventní náladu na chvíli pozdržíme. Prosinec totiž odstartujeme s Napoleonem. Dvě velké akce, které nás vrátí do doby slavné bitvy v roce 1805, se konají hned na startu měsíce. Město Slavkov, slavkovský zámek i park si připomenou, jak to vypadalo Tenkrát ve Slavkově od 1. do 2. prosince. Těšte se na historický program i předvánoční jarmark. Vyvrcholením vzpomínkových akcí bude rekonstrukce bitvy tří císařů u Tvarožné v sobotu 2. prosince. V programu vzpomínkových akcí Austerlitz 2023 toho ale najdete mnohem víc. 

Mikuláš & spol.

Teď už rychle za Mikulášem a jeho družinou. S mikulášskými akcemi se první prosincový týden doslova roztrhne pytel. Už 3. prosince se všichni čerti sejdou na zámku v Hrušovanech nad Jevišovkou. Nenechte si ujít pekelný průvod zámeckou alejí ani možnost nahlédnout do zámku. Mikuláš zavítá i na zámek v Moravském Krumlově a to 5. prosince. V tentýž den Mikulášská metelice smete Břeclav a velká čokojízda s čerty a anděly čeká všechny nezbedy v Merlinově dětském světě o víkendu 2. - 3. prosince. S čerty obvykle žerty nejsou, ale to nebude platit 1. prosince. v Domě přírody v Moravském krasu. Čertoviny si užije také Vyškov a v Jaroslavicích se čert schová za oknem! Do Miroslavi Mikuláš zavítá 5. prosince. 

Pro radost a svařák na adventní trhy

Brněnské Vánoce už jsou v plném proudu a poběží až do 23. prosince. Atmosféra na některém z rozzářených brněnských náměstí vás nezklame. Dejte si turbomošt, zacinkejte na zvoneček a prohlédněte si tu slavnostní krásu z výšky při projížďce na velkém kole. Vyberte si z kulturního programu a vyzkoušejte letošní novinku – Gourmet Vánoce na nádvoří Staré radnice. 

Krásné vánoční trhy zažijete i v ostatních koutech regionu! Znojemský advent začíná 3. prosince. Tradiční jarmark s nabídkou řemeslných výrobků, občerstvení a vystoupení folklorních souborů dorazí do Strážnice od 8. do 10. prosince. O týden dřív budete moct zažít speciální program Radujme se, veselme se ve strážnickém skanzenu. Ochutnáte zabijačkové speciality a mladá vína, děti se zabaví při tvůrčích dílničkách. Od 3. do 19.12. si užijete vánoční jarmark v Hodoníně, a od 15. do 23. 12. v Břeclavi. V Mikulově se chystají Vánoce pod radnicí od 9. do 10. prosince. Do Veselí nad Moravou přijeďte vánoční náladu nasát 2. prosince.

Vlastní rozsvěcení stromečku, často i s malým adventním jarmarkem, pořádají i menší obce. Připravili jsme přehlednou mapku, tak se podívejte, jestli se nějaký nekoná i poblíž vás.

Zámky ve slavnostním kabátku

Vánoční prohlídky zámků jsou skvělou příležitostí, jak ten svůj oblíbený zažít netradičně. Kde si kasteláni a kastelánky takovou podívanou pro návštěvníky připravili? 

Druhý prosincový víkend vyrazte na hrad Bítov. Od 27. prosince do 31. prosince nabídne jedinečný zážitek ve slavnostně nazdobených interiérech i zámek Vranov nad Dyjí. Doporučujeme také kouzelnou zimní plavbu na Vranovské přehradě. Mimořádné večerní prohlídky v adventním období zařazuje i renesanční zámek Moravský Krumlov. Prohlídkový okruh bez průvodce, nastrojený desítkou vánočních stromečků a bohatou výzdobou zažijete ve Valticích a adventní prohlídky chystá i zámek Lysice. Dobrodružné baterkové prohlídky připravuje zámek Miroslav na poslední sobotu v roce.

Sváteční koncerty

Hudba k předvánočnímu období neodmyslitelně patří. A nemluvíme jen o koledách, nabídka koncertů je v prosinci mnohem rozmanitější. Koncert charismatických gregoriánských mnichů rozezní halu Vodova 19. prosince. Vlasta Redl vystoupí 6. prosince ve Vyškově a o tři později oslaví v Boskovicích 50 let na scéně. Lenka Filipová potěší vánočním koncertem 8. prosince Mikulov. Ondřej Havelka a Melody makers zahrají 10. prosince v Mahenově divadle a Jiří Pavlica vystoupí s Filharmonií Brno 20. prosince. Jaroslav Svěcený a jeho housle rozezní prostory kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Strážnici 8. prosince. Adventní koncert harfistky Kataríny Ševčíkové potěší všechny 6. prosince v Ivančicích. Za Hanou a Petrem Ulrychovými a Javory vyrazte 18. prosince do Bzence. Filharmonie Brno vás 7. prosince zve na hudební výlet za příběhy starého Španělska. 5. prosince zahraje v Boskovicích Ben Poole a tipy uzavřeme pozvánkou na adventní koncert u sv. Václava v Louckém klášteře ve Znojmě.

Prosinec  svou kulturní nabídkou rozhodně nezaostává, právě naopak! Do našeho výčtu prosincové inspirace se zdaleka nevešlo všechno. Kompletní přehled akcí jako vždy hledejte tady


Nášup blogových článků


Technologie tkaní činovati na Horňácku

Ruční výrobky mají magickou vlastnost. Kromě krásy svého provedení z nich na první pohled vyzařuje pracnost, fortel a srdcařství jejich tvůrce. Přesně tohle vyzařují poklady z Horňácka utkané technikou činovať.

5 minut čtení

Zlatá sobota – praxe v průběhu mariánské pouti v Žarošicích

Žarošice, proslulé poutní místo na Slovácku na okraji Ždánického lesa. Na mariánské pouti se tu každoročně fyzicky i emočně potká obrovské množství poutníků z Moravy, Slovenska i Rakouska. Kdo do Žarošic putuje, potěší své srdéčko, tvrdí starobylá poutní píseň. Tohle byste měli zažít také.

5 minut čtení

Lokální Ježíšek z jižní Moravy

Přemýšlíte, čím udělat radost svým blízkým? Jestli vám dává smysl zároveň podpořit místní tvůrce s odkazem na region, ve kterém žijeme, nechte se v následujícím článku inspirovat.

10 minut čtení