Počátek užívání cihel ve středověku – v městech, šlechtických sídlech, sakrálních stavbách i vývoj cihlové architektury v dalších staletích představí nová výstava Technického muzea v Brně s názvem Pálená hlína v historických stavbách Moravy.
První využití pálené hlíny ve stavitelství na Moravě lze doložit díky stopám římského osídlení v lokalitě Burgstall poblíž Pasohlávek. „Stavební keramika (pálená hlína) je bezesporu materiál, který asi nejzásadněji a historicky nejdéle pomáhal vytvářet architektonickou podobu nejen stavebních objektů všeho druhu,“ říká Radek Slabotínský, garant výstavy. „Ze starověkých civilizací se o rozvoj využití stavební keramiky jednoznačně nejvíce zasloužil antický Řím. A pokud se budeme držet zejména prostoru Moravy, po Burgstallu se sem cihly, dlažby, střešní krytiny naplno vrací ve 13. století.“ Vývoj použití pálené hlíny ve stavitelství následně pokračoval do 20. století. V té době začaly totiž keramiku nahrazovat nové technologie (např. železobeton).
Návštěvníci výstavy se na 25 grafických panelech seznámí s historickými stavbami na Moravě, ať už s brněnskými industriálními stavbami z období elektrifikace Brna, jako je např. elektrárna pro první plně elektrifikované divadlo v Evropě – Mahenovo divadlo – ve Vlhké ulici či městská elektrárna v Plynárenské ulici, tak i se sakrálními stavbami cihelné gotiky v podobě baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně a s podzemními zděnými vodojemy v Brně na Žlutém kopci, Špilberku a Petrově. Z mimobrněnských industriálních staveb výstava představí např. barokní bastionovou pevnost s pekárnou v Olomouci, baťovskou architekturu Zlína, strojírenské provozy a důl Jindřich na Ostravsku.
Vizuální vjemy z výstavy podpoří trojrozměrné exponáty cihel pro zdění, střešní krytiny a dlažby i méně známých druhů cihel, jako jsou klenačky, půdovky, komínovky, vápnitopísčité či nepálené cihly. Pozornost návštěvníků upoutají rovněž cihly kolkované, které jsou opatřeny značkami výrobců. Dobovou atmosféru navodí ukázky zednického a cihlářského nářadí, dioramata s tématem výroby cihel a zednického řemesla, ale i 3D modely staveb cihelny, kruhové pece a řetězového mostu.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Technické muzeum v Brně otevřelo novou výstavu s názvem „MORA. Dvě staletí cesty dějinami“.
Mistrovství světa v basketbalu žen do 19 let v Brně.
Gratulační koncert k životnímu jubileu houslisty Jiřího Jahody, zakladatele souboru Moravské klavírní trio.
Královo Pole je dnes nedílnou součástí města Brna, ale nebylo tomu tak vždy.
Srdečně vás zveme na koncert Bratří Ebenů do brněnského Sonocentra.
Srdečně Vás zveme na oslavy 125 let Tělocvičné jednoty Sokol Brno-Řečkovice a 100 let od položení základního kamene naší sokolovny.
Letošní sérii letních procházek s Iniciativou nájemníků a nájemnic zahájíme trochu překvapivě v místě, kde nikdo nebydlí – na Kraví hoře.
Srdečně zveme na vernisáž výstavy Oženil jsem se s češtinou - Reiner a Elisabeth Kunzeovi v Brně.
Dan Bárta, jedenáctinásobný držitel Ceny Anděl v kategoriích Zpěvák roku a Zpěvák čtvrtstoletí, se zapsal v devadesátých letech do širokého povědomí s kapelou Alice a účinkováním v muzikálu Jesus Christ Superstar...
8. ročník výstavy výtvarných děl studentů ateliéru AS1 FaVU VUT vytvořených pod vedením prof. Michala Gabriela a Tomáše Medka.