Záměrem souborné výstavy Maria Kotrby je představit celoživotní sochařské a malířské dílo této významné osobnosti české výtvarné kultury přelomu 20. a 21. století.
Záměrem souborné výstavy Maria Kotrby je představit celoživotní sochařské a malířské dílo této významné osobnosti české výtvarné kultury přelomu 20. a 21. století s cílem komplexně postihnout jeho mimořádný umělecký odkaz.
Pro retrospektivní výstavní soubor byly vybrány práce ze všech oblastí umělcovy tvorby s důrazem na jejich souvislosti. Od počátečního období zůstával ústředním námětem Kotrbova díla člověk; inspirativní pro něj byly aktuální podněty vycházející z každodenního života, osobní prožitky, civilní témata symbolizující mezilidské vztahy. Ve své tvorbě se soustředil na duchovní hodnoty ovlivňující lidské bytí. V jeho díle lze sledovat vývoj výrazových prostředků a tvarosloví, směřování k lapidárnímu zjednodušení forem, aniž by se přitom vytrácela předmětnost. Napětí a emocionální náboj je vlastní všem oblastem jeho tvorby – plastikám, reliéfům, malbám i kresbám.
Koncentrací na podstatné a soustředěním na intenzitu dosáhl Kotrba ve svých dílech obecné platnosti a nadčasových hodnot. Výstava zdůrazňuje hlavní aspekty jeho celoživotního uměleckého směřování nejen v rámci české kulturní scény, ale i v souvislosti s vývojem evropského umění od 80. let minulého století. Tento přístup umožnila spolupráce se zkušeným vídeňským kurátorem Bertholdem Eckerem. Poprvé je tak poskytnut nový pohled na Kotrbovu tvorbu nejen v kontextu české výtvarné kultury. Díky projektu jsou uveřejněny okolnosti, které vedly jak ke vzniku plastiky Spravedlnost, která stojí před Správním soudem v Brně, tak řady jen uvažovaných, ale nerealizovaných soch pro centrum města. Výstavu doprovodí monografická publikace, která vzniká ve spolupráci Galerie výtvarného umění v Ostravě, Galerie hlavního města Prahy a Domu umění města Brna.
Součástí výstavy je též socha Svatého Kryštofa, která bude od 9. září do 2. března umístěna na Malinovského náměstí mezi Mahenovým divadlem a Domem umění.
Výstava se koná pod záštitou primátorky města Brna Markéty Vaňkové a hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha.
Hlavním mediálním partnerem výstavy je Česká televize.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Kapela THE BACKWARDS v roce 2025 slaví 30 let na scéně!
Brno bylo historicky spíše provinčním městem. To, že tomu tak dnes není, stojí na jeho dynamickém rozvoji na přelomu 18. a 19. století.
Posláním festivalu je dlouhodobě vytvářet prostor pro vzájemné setkávání a poznávání divadelních škol.
Expres Paříž-Vídeň a ještě kousek dál aneb všechno nejlepší Johannu Straussovi.
Violoncellový koncert a moll patří k vrcholným dílům violoncellové romantické literatury.
K příležitosti současného polského předsednictví v Radě EU promítneme dokument Soudci pod tlakem.
Slovo a hudba v souladu, český a slovenský jazyk se prolínají a dotvářejí nové melodické souznění.
Pražské jaro, které skončilo invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, patří k nejvýznamnějším obdobím československých dějin 20. století.
16. ročník Brno Art Weeku se blíží! Poznačte si do kalendářů datum 7. – 13. 4. 2025
Seznamte se s příběhy brněnských soch – starých, nových, známých, zapomenutých, rozebraných i těch nově objevených.
Brno Art Week je platformou, která každoročně organizuje jedinečný festival věnovaný výtvarnému umění.