Rodiče, domácí zátiší, zvířátka, sourozenci, ale také abstraktní i opakující se tvary.
Takhle vnímají domov lidé s mentálním handicapem a své představy přenesli do fotografických snímků. Výstavu jejich nejzdařilejších děl můžete opět zhlédnout společně s fotografiemi uznávaného umělce v Lužánkách.
Odneste si mimořádný zážitek z výstavy fotografií, jejichž autory jsou klienti denního stacionáře Gaudium a profesora Jindřicha Štreita, který je zároveň odborným garantem výstavy. Autorkou tohoto projektu je Ilona Kulíková, lektorka Střediska volného času Lužánky, která vysvětlila, proč se výstava jmenuje právě Schovala jsem se za list?
„Klienti stacionáře Gaudium doprovázeli zpěvem herce Jana Budaře na koncertě v brněnském parku. Jedna trochu silnější nezpívající klientka v hledišti chvilku fotila a chvilku se schovávala za jeden javorový list. Na otázku proč se zakrývá, odpověděla: „Aby mě neviděli!“ Protože jsem seděla za ní, měla jsem možnost vidět na displeji jednoduchého fotoaparátu, jak fotí svět, který vidí, jak zaměřuje focený objekt. Tento příběh vyjadřuje zjednodušené a prosté myšlení lidí s mentálním handicapem. Tenkrát mě napadlo dát jim příležitost k vizuálnímu vyjádření jejich vnímání života a prezentovat ji na výstavě. Zrodil se projekt Schovala jsem se za list,“ uvedla autorka projektu Ilona Kulíková.
Hlavním tématem výstavy je „Domov“. První část tvoří barevné fotografie klientů stacionáře, kteří fotili zapůjčeným fotoaparátem to, co je zaujalo v jejich každodenním životě. Můžete tak na chvíli spatřit svět jejich očima. Druhou část výstavy potom tvoří černobílé snímky profesora Jindřicha Štreita, z doby před rokem 1989, které dosud nebyly nikde publikovány. Výstavu můžete navštívit ve všední dny od 8 do 21 hodin v Galerii v lužáneckém pracovišti Lidická na Lidické 50 v Brně, a to od 26. března do 21. dubna.
Projekt vznikl ve Středisku volného času Lužánky v Brně díky podpoře Art Gallery Brno. Záštitu nad projektem převzala primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková. Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna a Ministerstva kultury ČR.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Prázdniny, moře a summer vibes – to bude tématem sobotního brunche v Garden Coffee.
Mezinárodní festival krátkých filmů BRNO16 patří k nejstarším filmovým festivalům u nás (funguje bez jediného přerušení již od roku 1960) a je jedním z nejstarších festivalů krátkého filmu na světě.
Architektonicko-divadelní workshop pro dospělé v Brně ke 130. výročí narození významného brněnského architekta Bohuslava Fuchse.
Buď první ve frontě a zapiš si do svého kalendáře. Už čtvrtý ročník FrontKonu na tebe čeká.
Mezinárodní multižánrový hudební festival umístěný do veřejného prostoru a architektury historického centra Brna.
Připomínka slavného vítězství brněnských obránců před švédskými vojsky v roce 1645.
Proč je Červený kopec červený? Co na jeho divokých skalách roste a žije?
V rámci našich varhanních exkurzí navštívíme také místo, kde hrával na varhany sám Leoš Janáček!
Silné hradby, které obíhaly historické centrum Brna, ztratily během 19. století svůj význam. Jejich zbouráním vznikl prostor, který umožnil realizaci moderního urbanistického konceptu, známého především z Vídně – Ringstrasse, tedy okružní třída.
Letošní ročník největšího festivalu židovské kultury v České republice – ŠTETL FEST se koná od 27. do 31. srpna a nabízí bohatý pětidenní program na tradičních i nových místech spojených s židovskou historií v Brně.
Centrum města ovládnou na několik dní brazilské rytmy a temperament. Uprostřed léta se Brno rozezní a roztančí v rytmu samby a dalších brazilských tónů.
Festival oživuje veřejný prostor v centru Brna kvalitním uměním a propojuje lidi a komunity.