Eleonora: Dáma 18. století

2. 7. — 30. 9. '25

Nová výstava v Moravském Krumlově.

více informací do oblíbených



V rámci letošních Oslav 280. narozenin kněžny Marie Eleonory z Liechtensteina – významné mecenášky a šlechtičny, která zanechala v historii města Moravský Krumlov nesmazatelnou stopu, se můžete těšit i na novou výstavu. Nejde přitom o klasickou přehlídkou dobových artefaktů, ale o interaktivní zážitek, který spojuje historii s emocemi, krásu s hravostí a fakta s příběhem. Stanete se součástí života šlechtičny, která dokázala být nezávislá, vzdělaná, laskavá i odvážná.

Výstava představí vzácné exponáty, z nichž mnohé budou veřejnosti zpřístupněny vůbec poprvé, jako např. portrét sestry kněžny Leopoldiny od nizozemského malíře Jakoba van Loo, který byl dosud neznámý a ukrytý v depozitáři. Uvidíte také originální předměty ze zámku v Moravském Krumlově, například slavnostní uniformu jednoho ze synů Eleonory vystavenou ve stylu historické instalace.

Výstava je připravena jako živý interaktivní prostor, kde si každý může zkusit na vlastní kůži kousek života 18. století. Zahrajete si dámu – stolní hru, která byla oblíbenou zábavou šlechty; napíšete perem a inkoustem dopis své životní lásce, tak jako to dělala kněžna Eleonora; poslechnete si dramatizovanou korespondenci Eleonory a císaře Josefa II. v podání herců Michala Květáka a Kristýny Fantové anebo vyzkoušíte malé loutkové divadélko, které připomíná zábavu dětí i dospělých v období osvícenství.

Výstava myslí i na nejmenší návštěvníky. Pomocí QR kódů se děti zapojí do interaktivní audiohry, kde se hravou formou dozvědí zajímavosti o životě šlechty, o dobových zvycích i o emocích a snech významné aristokratky. Spolu s hlavní hrdinkou – mladou dívkou z dnešní doby – se vydají do 18. století a budou v telefonických hovorech řešit tajemství ztraceného prstenu kněžny Eleonory. 

Součástí projektu je katalog výstavy s příběhem kněžny a její rodiny v dobových souvislostí. Publikaci je možné zakoupit v informačním centru přímo na zámku. 

Historie Moravského Krumlova byla s rodem Liechtensteinů spjata téměř 300 let. Byli nejvýznamnějšími šlechtickými majiteli panství od roku 1622 až do roku 1908. Podíleli se na přestavbách renesančního zámku i jeho okolí. Dodnes zámek obklopuje rozsáhlý zámecký park se vzácnými jehličnany, jehož výsadbu v anglickém stylu iniciovala kněžna Marie Eleonora z Liechtensteinu, dvorní dáma Marie Terezie, která patřila k nejbližším přátelům císaře Josefa II. V roce 2025 uplyne 280 let od narození této významné aristokratky a jubileum si Moravský Krumlov připomíná i touto formou. 

Akce převzata z portálu www.znojmoregion.cz.

 

Mapa

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.

tip na 12 akcí

Bruslení na zámku v Moravském Krumlově

10. 1. — 31. 1. '26

Novinkou letošního roku je bruslení na arkádovém nádvoří zámku v Moravském Krumlově.

prohlédnout

Slovanská epopej Alfonse Muchy

1. 8. '21 — 20. 6. '31

Jedinečným a slavnostním zážitkem může být návštěva unikátní Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově.

prohlédnout

Nedělní pohádky nepohádky v Moravském Krumlově

1. 2. '26

Kulturní a kreativní centrum nabídne v zimním a jarním období nedělní pohádky pro nejmenší – vždy od 10:30 hod.

prohlédnout

Nedělní pohádky nepohádky v Moravském Krumlově

1. 3. '26

V březnu to bude klauniérské novocirkusové představení "Cvičenci za čárou" od Labil Bones.

prohlédnout

Nedělní pohádky nepohádky v Moravském Krumlově

5. 4. '26

Kulturní a kreativní centrum nabídne v zimním a jarním období nedělní pohádky pro nejmenší – vždy od 10:30 hod.

prohlédnout

Peter Lipa (SK) – JazzFest Znojmo

12. 3. '26

Nové Kulturní a kreativní centrum v Moravském Krumlově nabídne v rámci 18. ročníku mezinárodního hudebního festivalu JazzFest Znojmo koncert uznávaného slovenského jazzmana Petera Lipy.

prohlédnout

Talkshow s Markem Orko Váchou a Sarah Haváčovou

23. 2. '26

Talkshow se zaměřuje na životní výzvy, hledání klidu, odvahy a víry v těžkých chvílích.

prohlédnout

Představení Slovácko sa nesúdí s cimbálou Lašár

27. 2. '26

Povídkový večer přináší příběhy z pera slováckého kronikáře Zdeňka Galušky, které jsou neodmyslitelně spjaty s moravským vínem a slivovicí.

prohlédnout

Výstava loutek: Dřevění herci kočovných marionetářů

3. 9. '25 — 31. 1. '26

Galerie Knížecí dům v Moravském Krumlově zve na novou výstavu, kterou ocení především děti.

prohlédnout

Ples festivalu sportu v Rakšicích

23. 1. '26

Orlovna Rakšice bude v sobotu 23. ledna hostit 1. ročník plesu Festivalu sportu.

prohlédnout

Dětský maškarní ples v Rakšicích

1. 2. '26

Na maškarní karneval můžete s dětmi přijít od 15 hodin do Orlovny v Rakšicích.

prohlédnout

Dětský maškarní karneval v Polánce

25. 1. '26

Dětský maškarní karneval v Polánce

prohlédnout