Letošní ročník největšího festivalu židovské kultury v České republice – ŠTETL FEST se koná od 27. do 31. srpna a nabízí bohatý pětidenní program na tradičních i nových místech spojených s židovskou historií v Brně.
Festival přináší přes 130 různorodých akcí, včetně výstav, besed, koncertů a divadelních představení, s účastí více než 50 zahraničních a českých osobností.
Konec války?
Letošní ročník festivalu nese podtitul „Konec války?“. V roce, kdy si připomínáme 80. výročí konce druhé světové války, nastoluje festival věčně aktuální téma trvání, cykličnosti a původu konfliktů – minulých i dnešních. Kromě připomenutí nacistické historie v Brně se festival zaměří na osudy brněnských uprchlíků, kteří díky Nansenovým pasům našli nový domov v Norsku. Představí život a dílo architekta Otto Eislera, autora funkcionalistické brněnské synagogy i areálu brněnské ZOO.
Vyhlášeny budou i výsledky soutěže Srdce je oheň, během které zpracovávali žáci a studenti časopisy po vzoru těch, které vycházely v terezínském ghettu. Speciálním tématem festivalu je Swing za holokaustu – hudební odboj, který i přes zákaz představoval formu odporu proti nacismu.
Naději a inspiraci přináší výstava a publikace o rabínovi Richardu Federovi, jenž jako jediný přeživší své rodiny dokázal po dvacet let obnovovat brněnskou židovskou obec.
Významnou součástí festivalu je i setkání s potomky židovských průmyslnických rodin, které válka z Brna navždy oddělila. Letošními hosty budou potomci rodiny Engelsmannových, kteří do Brna přijedou z USA i Austrálie.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Mezinárodní multižánrový hudební festival umístěný do veřejného prostoru a architektury historického centra Brna.
Připomínka slavného vítězství brněnských obránců před švédskými vojsky v roce 1645.
Proč je Červený kopec červený? Co na jeho divokých skalách roste a žije?
V rámci našich varhanních exkurzí navštívíme také místo, kde hrával na varhany sám Leoš Janáček!
Silné hradby, které obíhaly historické centrum Brna, ztratily během 19. století svůj význam. Jejich zbouráním vznikl prostor, který umožnil realizaci moderního urbanistického konceptu, známého především z Vídně – Ringstrasse, tedy okružní třída.
Centrum města ovládnou na několik dní brazilské rytmy a temperament. Uprostřed léta se Brno rozezní a roztančí v rytmu samby a dalších brazilských tónů.
Festival oživuje veřejný prostor v centru Brna kvalitním uměním a propojuje lidi a komunity.
Pojďte se s námi projít po historii a osudech míst a lidí, jejichž osud se nesmazatelně zapsal do dějin města Brna, ale kteří zmizeli během bouřlivého 20. století.
Palác měl reprezentovat slávu a významnost svého majitele. Jednalo se o sídlo v zemském hlavním městě, které sloužilo k reprezentaci, zábavě a bydlení...
Že je Šanghaj daleko? Ale kdeže, stačí přijet ke Králopolské a Šanghaj vám bude k dispozici!
Brno Art Open funguje od roku 2008 (dříve pod názvem Sochy v ulicích) jako bienále současného umění ve veřejném prostoru.
34. kytarový festival BRNO 27. 7. – 2. 8. představí hvězdnou přehlídku nejlepších kytaristů svých zemí.